Wspólnota Autonomiczna Galicji (Hiszpania, hiszp. Comunidad Autónoma de Galicia) od 4 marca 1999 r.
Autonomiczna Wspólnota Galicji Królestwa Hiszpanii (Comunidad Autónoma de Galicia)
Położenie geograficzne: północno-zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego
Liczba mieszkańców: 2,7 mln
Powierzchnia: 29 574 km²
Stolica: Santiago de Compostela
Galicja to wyjątkowy region posiadający swój język i własne tradycje. Jego stolica – Santiago de Compostela, jest celem niemal ćwierć miliona pielgrzymów z całego świata, którzy każdego roku podróżują szlakami Camino de Santiago – znanej jako Droga Świętego Jakuba. Santiago to również jedno z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miejsc Hiszpanii.
Pozostałe duże miasta a jednocześnie ważne ośrodki administracyjne to: A Coruña, Lugo, Ourense i Pontevedra. Duża część Galicji, to historyczne miasteczka i wioski z przepięknymi kościołami, katedrami oraz średniowieczną starówką i architekturą.
Galicja to także dzikie, postrzępione wybrzeże, ciągnące się w górę i w dół na długości 1200 km przez zatoki otoczone klifami, plażami, wyspami i portami rybackimi. Z uwagi na to, region od lat posiada zasłużoną reputację jako miejsce w Hiszpanii, gdzie jada się najlepsze owoce morza w kraju i są to głównie mięczaki i skorupiaki, wyławiane na galicyjskim wybrzeżu.
Region przeszedł ogromne przemiany gospodarcze dzięki wielkim nakładom inwestycyjnym oraz bogactwom naturalnym. Oprócz nowoczesnej, dynamicznej gospodarki rybackiej region ten charakteryzują również inne cechy stanowiące o jego konkurencyjności, takie jak: potencjał produkcyjny, obecność i współpraca różnych gałęzi przemysłu, takich jak: stoczniowy, motoryzacyjny, spożywczy, rolny, tekstylny, drzewny i energetyczny. Jedną ze strategicznych cech Galicji jest jej otwarcie na rynki zewnętrzne, wynikające z faktu, że wielu Galisyjczyków mieszka poza granicami regionu i kraju. Pomaga to przyciągnąć inwestorów i ułatwia realizację wspólnych projektów.
Na terenie Galicji znajdują się trzy prestiżowe uniwersytety: Santiago de Compostela, Wiga oraz La Coruña, które, wraz z pięcioma istniejącymi przy nich ośrodkami akademickimi zapewniają studentom wysoki poziom nauki.
Strona internetowa: www.xunta.gal
_______________________________________________________________________
Komitat Fejer (Węgry, węg. Fejér megye) od 21 sierpnia 2000
Komitat Fejér (Fejer Megyei)
Położenie geograficzne: komitat w środkowych Węgrzech
Liczba mieszkańców: 417 651
Powierzchnia: 4 358 km²
Stolica: Székesfehérvár
Komitat Fejér jest jednym z najszybciej rozwijających się i obiecujących regionów Węgier, bogatym w historię oraz malownicze krajobrazy. Mieszkańcy Komitatu z dumą mogą powiedzieć, że jest tylko kilka obszarów na Węgrzech tak łaskawie obdarzonych jak ich region. Dzięki bardzo korzystnemu położeniu geograficznemu dwa główne miasta regionu – Székesfehérvár oraz Dunaújváros rozwinęły się ostatnio jak nigdy dotąd w historii. Region Mezőföld jest najbardziej żyznym obszarem Węgier, wzgórza są źródłem doskonałych win, również często występują tu obszary leśne. Rzeka Dunaj stanowi wschodnią granicę Komitatu, który szczyci się jednym z najpiękniejszych i największych jezior na Węgrzech – Jeziorem Velence. Székesfehérvár, stolica Regionu, przez całe wieki była miejscem koronacji oraz pochówku węgierskich władców. Jednakże oprócz miasta królów znajduje się tu również wiele innych atrakcji. Ruiny rzymskiego miasta Gorsium, magnackie pałace Martonvásár, Dég, Nádasdladány, atmosfera winnic, jak również piękno natury i architektury czekają na to, by zostać odkrytymi przez zwiedzających.
Współpraca regionalna z Okręgiem Komitat Fejer rozpoczęła się w 2000 roku i była naturalną kontynuacją współpracy między stolicami regionów: Opola i Szekesfehewar. Partnerstwo obejmuje przede wszystkim wymianę artystów i mieszkańców regionów. Partnerzy co roku, w marcu świętują rocznicę swojej przyjaźni, która jest okazją do wymiany doświadczeń i nowych pomysłów. Istotną rolę w rozwoju współpracy pełni polonia węgierska, która wspiera spotkania samorządowców obu regionów i wzbogaca je dając świadectwo wspólnej historii polsko- węgierskiej.
Strona internetowa: www.fejer.hu
____________________________________________________________________________
Kraj Związkowy Nadrenia Palatynat (Niemcy, niem. Rheinland-Pfalz) od 11 września 2001
Kraj Związkowy Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz)
Położenie geograficzne: kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech
Liczba mieszkańców: 4 084 844
Powierzchnia: 19 854 km²
Stolica: Moguncja
Malowniczo położony, z największą ilością lasów w Niemczech, opleciony Renem, jedną z największych rzek naszego kontynentu. Zaliczany jest również do najdynamiczniej rozwijających się gospodarczo regionów niemieckich. Nadrenia-Palatynat to także kraina ze wspaniałą kulturą i niezwykle długą historią. To tutaj można znaleźć liczne zabytki z czasów rzymskich, niezliczone zamki w baśniowej Dolinie Środkowego Renu, a także katedry w Moguncji, Spirze i Wormacji. Światowe Muzeum Sztuki Drukarskiej im. Gutenberga w Moguncji prezentuje swoje skarby w mieście narodzin wynalazcy druku.
Nadrenia-Palatynat jest bezsprzecznie regionem winiarskim numer 1 w Niemczech. Spośród trzynastu regionów uprawiających winorośl, sześć znajduje się tutaj. Do najbardziej popularnych win należy bez wątpienia Riesling.
W krainie płynącej winem nie może zabraknąć również wyśmienitej kuchni. Do specjalności regionalnych zalicza się: Saumagen czyli świńskie żołądki nadziewane farszem mięsnym, ziemniakami oraz kasztanami, Spießbraten – duża rolada z wieprzowiny wypełniona cebulą oraz boczkiem, Gefüllte Klösse, kluski ziemniaczane wypełnione mięsem mielonym oraz Zwiebelkuchen czyli ciasto cebulowe.
Współpraca z Nadrenią-Palatynatem w ostatnich latach to setki podjętych inicjatyw dotyczących każdej sfery życia obywateli regionów. Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji, działające od 2006 roku, realizuje corocznie kilkadziesiąt projektów związanych m.in. z organizacją imprez kulturalnych, sportowych oraz gospodarczych. Są to liczne koncerty, misje gospodarcze, wyjazdy studyjne, spotkania młodzieży, imprezy wystawiennicze oraz sportowe jak i szeroko pojęta promocja turystyczno-kulturalna regionów partnerskich.
Strona internetowa: www.rlp.de
__________________________________________________________________________
Obwód Iwanofrankiwski (Ukraina, ukr. Івано-Франківська область) od 5 października 2001
Obwód Iwanofrankiwski (Ivano-Frankivsk Oblast)
Położenie geograficzne: obwód w zachodniej Ukrainie
Liczba mieszkańców: 1 382 352
Powierzchnia 13 928 km2
Stolica: Iwano-Frankiwsk
Obwód Iwanofrankiwski jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części kraju. W obwodzie rozwinięty jest przemysł lekki, włókienniczy, maszynowy, metalowy, obróbki drewna, chemiczny, meblarski, cementowy, środków transportu, obuwniczy oraz spożywczy.
Stolicą obwodu jest Iwano-Frankiwsk (do 1962 r. Stanisławów) liczący 251,5 tys. mieszkańców i posiadający prawa miejskie od 1662. Główne zabytki miasta to ratusz z kramami z 1871 r., Zamek Potockich (XVII-XVIII w.) oraz Pomnik Adama Mickiewicza (XX w.).
Niemało jest zabytków architektury sakralnej, m.in.: kościół dekanalny z 1700 r. z grobami Potockich, kościół i klasztor pojezuicki z 1715 r. – obecnie katedra unicka, kolegium jezuitów, w którym kształcił się Franciszek Karpiński, kościół ormiański (XVIII w., z otoczonym kultem obrazem Matki Bożej, obecnie w Gdańsku) oraz Synagoga
Obecna współpraca pomiędzy województwem opolskim a obwodem iwanofrankiwskim jest wielopłaszczyznowa. W obszarze medycyny organizowane są staże dla lekarzy, w obszarze kultury wymiana młodzieży. Wartym podkreślenia jest również szeroka kooperacja instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.
Strona internetowa: www.gov.if.ua
_________________________________________________________________________
Kraj Ołomuniecki (Czechy, czes. Olomoucký kraj) od 9 lipca 2002
Kraj Ołomuniecki (Olomoucký kraj)
Położenie geograficzne: region we wschodnich Czechach. Na północy graniczy z województwem opolskim a na wschodzie z krajem morawsko-śląskim, będącym również regionem partnerskim Opolszczyzny.
Liczba mieszkańców: 639 033
Powierzchnia: 5 267 km2
Stolica: Ołomuniec
Kraj Ołomuniecki jest miejscem z unikalnymi zabytkami, wspaniałą przyrodą i gęstą siecią ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Zabytkowy Ołomuniec jest podobno najpiękniejszym miastem Republiki Czeskiej – jednym z dziesięciu ukrytych skarbów Europy. Miasto z drugim największym rezerwatem zabytków w Republice Czeskiej chlubi się unikalnym zespołem barokowych fontann, Słupem Trójcy Przenajświętszej zapisanym na liście UNECSCO i szeregiem zabytków sakralnych.
Kuchnia regionu Haná (etnograficzna nazwa regionu) jest znana przede wszystkim produkcji serków ołomunieckich. Ser o niepowtarzalnym smaku i aromacie jest produkowany według tradycyjnej receptury w miejscowości Loštice koło Ołomuńca a w miejscowych restauracjach podają go na wiele sposobów. Region zamieszkuje grupa etnograficzna Hanaków, charakteryzująca się regionalną gwarą hanacką (cz. hanáčtina), barwnymi strojami ludowymi (cz. hanácký kroj) i własnymi zwyczajami.
Uniwersytet Palackiego (nazwany na cześć Františka Palackiego, najbardziej wpływowej postaci czeskiego odrodzenia narodowego w XIX wieku) jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju, a tylko Uniwersytet Karola w Pradze ma dłuższą historię.
Od 1999 roku współpraca z Czechami oparta była na podtrzymywaniu i rozwijaniu kontaktów transgranicznych. Początkowo we wzajemnych kontaktach szczególny nacisk położono na tematy związane z rozbudową szlaków komunikacyjnych i transportowych, utworzeniem nowych przejść granicznych, ochroną środowiska oraz rozwojem turystyki. Z biegiem czasu współpraca zaczęła się rozwijać w obszarze kultury, sportu, edukacji oraz polityki senioralnej. Dziś współpraca transgraniczna z Ołomuńcem stanowi najbardziej dynamiczne partnerstwo rozwijane przez różne instytucje i podmioty w regionie.
Strona internetowa: https://www.olkraj.cz/
________________________________________________________________________
Kraj Związkowy Styria (Austria, niem. Steiermark) od 2 lipca 2004
Kraj Związkowy Styria (Steiermark)
Położenie geograficzne: kraj związkowy w południowo-wschodniej Austrii
Liczba mieszkańców: 1 243 052
Powierzchnia: 16 401 04 km²
Stolica: Graz
Styria jest popularnie określana mianem „Zielone Serce Austrii”, ale to także region z rozwiniętą infrastrukturą transportową oraz nowoczesnym przemysłem nastawionym głównie na nowe technologie. Niezwykle ważnym działem gospodarki tego obszaru jest ciesząca się coraz większą popularnością turystyka. Goście z całego świata coraz częściej doceniają malownicze, kulturalne i kulinarne zalety tego dynamicznie rozwijającego się kraju związkowego.
Niewątpliwie najważniejszym i centralnym miastem Styrii jest Graz, stolica regionu położona nad rzeką Mur, największą rzeką w Austrii. Miasto Graz jest po Wiedniu drugą co do wielkości aglomeracją w Austrii, a jej atutami są przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera młodego, studenckiego miasta z licznymi uczelniami wyższymi oraz wspaniała historią, której potwierdzeniem są niezliczone zabytki.
Z kolorem zieleni kojarzone jest również „złoto Styrii” czyli gęsty olej wytłoczony z prażonych nasion styryjskiej dyni olejowej. Nie brakuje go w jednym z typowych posiłków regionalnych na bazie jaj kurzych z dodatkiem wielu wiosennych ziół, czosnku, cebuli oraz szczypiorku o nazwie „Steirische Eierspeis“ Inne regionalne dania w Styrii to: Backhendl, kawałki kurczaka w panierce smażone na głębokim tłuszczu, Gröstl przygotowany z ziemniaków oraz kaszanki, ponadto różnorodne dania z karpia i pstrąga, a także zupa na bazie wina o nazwie Schilcherrahmsuppe. Do przepysznych dań regionalnych serwowane jest głównie styryjskie białe wino jak Pinot Blanc lub Welschrieslung.
W ostatnich latach współpraca między naszymi regionami opierała się przede wszystkim na wymianie doświadczeń oraz informacji poprzez realizację wyjazdów studyjnych poświęconych różnorodnym obszarom tematycznym. Nie zabrakło również misji gospodarczych, których celem było nawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami.
Strona internetowa: www.steiermark.at
________________________________________________________________________________
Okręg Arad (Rumunia, rum. Judeţul Arad) od 16 marca 2007
Okręg Arad (Judeţul Arad)
Położenie geograficzne: okręg w zachodniej Rumunii
Liczba mieszkańców: 461 791
Powierzchnia: 7 754 km²
Stolica: Arad
Okręg Arad leży na terenie historycznych krain Kriszana i Banat, nad rzeką Mureşi i graniczy bezpośrednio z Węgrami. Region odbiega od górskiego krajobrazu reszty kraju. Nizinny obszar znany jest przede wszystkim z aktywności ekonomicznej i przemysłowej. Miasto Arad jest pierwszą gminą, która doprowadziła do powstania na własnym terenie Parku Przemysłowego. Miasto to jest również znanym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym. Obok miast tj.: Timişoara, Ordea, Satu Mare słynie ze swojej secesyjnej architektury, niespotykanej w tej skali nigdzie indziej w Rumuni. Dla wielu, miasto i region kojarzone są jako miejsce pochodzenia ważnych osób. Tutaj mieszkali dziadkowie słynnej artystki Fridy Kahlo. Stąd pochodzi hollywoodzki aktor Javor Pal, laureat Nobla Stefan Hell czy słynny kompozytor Sabin Dragoi.
Region najbardziej znany jest z produkcji czerwonego wina Cadarca z Minis oraz białego, kwiatowego wina Mustoasa z Madertat, które należą do najbardziej popularnych win w Europie.
Współpraca z okręgiem Arad rozpoczęła się w 2006 roku serią spotkań przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów obu regionów, które ostatecznie zaowocowały podpisaniem w 2007 roku umowy o partnerstwie. Współpraca ma dość niesystematyczny charakter i dotyczy głównie wymiany doświadczeń w zakresie wykorzystywania środków unijnych oraz wspierania przedsiębiorczości w regionie. W ostatnich latach nowym tematem współpracy jest kultura i dziedzictwo historyczne uwzględniające elementy wspólnej historii polsko-rumuńskiej w okresie międzywojennym.
Strona internetowa: http://www.cjarad.ro/
___________________________________________________________________________
Prowincja Fujian (Chiny, chiń. 福建省; Fújiàn Shěng) od 9 września 2012
Prowincja Fujian (Fújiàn Shěng)
Położenie geograficzne : położona jest w południowo-wschodnich Chinach nad cieśniną Tajwańską
Powierzchnia: 124 000 km²
Liczba mieszkańców: 39 mln
Stolica: Fuzhou
Jest to jedna z najbardziej różnorodnych językowo i kulturowo prowincji w Chinach. Stolicą jest Fuzhou, a największym miastem pod względem liczby ludności jest Xiamen. Oba miasta położone są na wschodzie, na wybrzeżu Cieśniny Tajwańskiej, którego długość sięga 530 km.
Region charakteryzuje ogromne bogactwo atrakcji turystycznych z których cztery znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Fujian jest jednym z najbardziej zamożnych regionów Chin posiadającym liczne bogactwa naturalne. Przemysł opiera się na wielu branżach lecz jego filarami są: przemysł elektroniczno-informatyczny, produkcja maszyn i urządzeń oraz produkcja petrochemiczna. Prowincja jest również największym chińskim producentem herbaty oraz ważnym „graczem“ na rynku odzieżowym. Wiele zagranicznych koncernów właśnie tu prowadzi swoją działalność.
Obszar charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu i dużym zalesieniem. Połowa mieszkańców znajduje zatrudnienie w rolnictwie. Większość powierzchni rolniczej zajmują uprawy ryżu, pszenicy i ziemniaków słodkich. Na następnych pozycjach znajdują się: produkcja trzciny cukrowej, tytoniu, warzyw i owoców oraz dobrze rozwiniętą gospodarka leśna.
Współpraca między województwem opolskim a prowincją Fujian odbywa się głównie w obszarach gospodarki, handlu, nauki i technologii oraz kultury, edukacji oraz wymiany kadr.
Nawiązanie współpracy w obszarze edukacji pomiędzy Politechniką Opolską a Uniwersytetem Technicznym w Pekinie zaowocowało już w 2008 roku otwarciem Instytutu Konfucjusza w Opolu czego dodatkowym efektem są staże pracowników naukowych.
Wzajemnie promowana jest również turystyka obu regionów poprzez organizację i udział w targach turystycznych.
____________________________________________________________________________
Departament Burgundia-Franche-Comté (Francja, fr. Bourgogne-Franche-Comté) od 7 lipca 2014
Burgundia-Franche-Comté (Bourgogne-Franche-Comté)
Położenie geograficzne: region położony w środkowowschodniej Francji
Liczba mieszkańców: 2 820 940
Powierzchnia: 47 784 km2
Stolica: Dijon
Burgundia-Franche-Comté jest jedną z najbogatszych części Francji. Region znany jest w całej Europie i na świecie jako ojczyzna dobrego wina i klasycznej kuchni. Wyjątkowym produktem lokalnej kuchni są ślimaki po burgundzku oraz wołowina po burgundzku duszona w czerwonym winie. Wino burgundzkie jest również składnikiem koguta w czerwonym winie i słynnych we Francji jajek w koszulkach. Dijon – stolica Burgundii to również stolica musztardy. Oprócz klasycznej, dostępnej w Polsce, można tam zakosztować mniej znanych smaków musztardy łączonej z czarnymi porzeczkami, anyżem czy koniakiem.
Burgundia to również dziedzictwo kultury romańskiej i renesansowej. Region przez wieki był ośrodkiem rozkwitu budownictwa sakralnego: kościołów, opactw i klasztorów, z których bardzo wiele zachowało się do dziś. Część z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Współpraca pomiędzy województwem opolskim i Burgundią-Franche-Comté rozpoczęła się w 2003 roku poprze podpisanie porozumienia czterech regionów (Porozumienie Czterostronne). Główne obszary współpracy to edukacja i kultura. Do flagowych projektów należą: wymiana stażystów, konkurs Euroquiz oraz spotkania młodzieży. Wymiana kulturalna natomiast realizowana jest głównie w obszarze sztuk wizualnych przy udziale artystów z Instytutu Sztuki w Opolu.
Strona internetowa: www.bourgognefranchecomte.fr
________________________________________________________________________
Kraj Morawsko-Śląski (Czechy, czes. Moravskoslezský kraj) od 15 września 2017
Kraj Morawsko-Śląski (Moravskoslezský kraj)
Położenie geograficzne: region położony we wschodnich Czechach. Na północy graniczy m.in. z województwem opolskim a na zachodzie z krajem Ołomunieckim, będącym również regionem partnerskim Opolszczyzny.
Liczba mieszkańców: 1 230 000
Powierzchnia: 5 427 km²
Stolica: Ostrawa
Kraj Morawsko-Śląski zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców. Centrum administracyjnym oraz kulturalnym jest Ostrawa, gdzie mieszka około jedna czwarta ludności regionu. Miasto słynie z dużej liczby teatrów, muzeów, galerii sztuki, bibliotek, stadionów oraz innych obiektów sportowo-rekreacyjnych.
Pod względem ukształtowania terenu jest to region przeważnie górzysty. Jesioniki i Beskidy to obszar o niezwykle czystym górskim powietrzu i nietkniętej, dziewiczej przyrodzie. Ze względu na niską gęstość zaludnienia cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Na terenie regionu znajduje się kilkadziesiąt parków przyrodniczych oraz obszarów krajobrazowych objętych ochroną. Występują liczne zabytki architektury: grody, zamki i miejskie kompleksy zabytkowe. Znajdziemy również wiele uzdrowisk i skansenów.
Z uwagi na zasoby naturalne, dominującą gałęzią gospodarki jest przemysł ciężki: wydobycie węgla kamiennego, przemysł hutniczy i energetyczny. Duże znaczenie ma również przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy oraz rolnictwo.
Ze względu na położenie, region oraz wiele jego miast i gmin jest włączonych do współpracy transgranicznej.
Obecna współpraca pomiędzy województwem opolskim a krajem morawsko-śląskim obejmuje głównie współpracę gospodarczą, edukację mieszkańców w formie wystaw i konkursów o historii, kulturze i życiu codziennym sąsiadów oraz wspólną promocję wydarzeń sportowych i zdrowego trybu życia.
Strona internetowa: https://www.msk.cz/