AUDYT KRAJOBRAZOWY

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Audytu krajobrazowego województwa opolskiego. Uwagi można zgłaszać do dnia 17 stycznia 2025 r.

Konsultowany dokument udostępniony jest na stronie BIP Samorządu Województwa Opolskiego, pod adresem:

https://bip.opolskie.pl/2024/07/audyt-krajobrazowy-wojewodztwa-opolskiego/

Uwagi do projektu audytu w ramach konsultacji mogą być wnoszone:

  • w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej, ul. Ozimska 19, 45-057 Opole, na formularzu zamieszczonym wraz z udostępnionym dokumentem na stronie BIP Samorządu Województwa Opolskiego,
  • ustnie do protokołu podczas dyżuru w siedzibie Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, przy ul. Żeromskiego 3, 45-053 Opole; telefon: 77 54 16 810 lub 77 54 16 812 w godz. 8:00 – 15:00, a w dniach: 28.11, 05.12, 12.12.2024 r. i 9.01.2025 r. w godz. 10:00 – 17:00.
  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, na formularzu zamieszczonym na stronie BIP Samorządu Województwa Opolskiego, na adres: drp@opolskie.pl lub przez platformę ePUAP,
  • osobiście podczas otwartego spotkania konsultacyjnego w dniu 09.12.2024 r. w godz. 16:00 – 19:00 w siedzibie UMWO w Opolu przy ul. Ostrówek 5, sala Orła Białego.

 

Audyt krajobrazowy województwa opolskiego

Udostępniony projekt dokumentu jest efektem zrealizowanych dotychczas prac analitycznych i stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia kolejnych etapów procedury formalno-prawnej, w tym w pierwszej kolejności do opiniowania projektu przez podmioty określone ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Etap opiniowania przeprowadzony będzie we wrześniu 2024 r. i poprzedzony zostanie zawiadomieniem pisemnym skierowanym do podmiotów opiniujących.

Udostępnienie projektu Audytu krajobrazowego ma na celu umożliwienie zainteresowanym, zapoznanie się z obszernymi materiałami dokumentu.

Docelowo audyt krajobrazowy stanowił będzie narzędzie polityki przestrzennej na obszarze województwa opolskiego, ukierunkowane na ochronę, gospodarowanie i planowanie przestrzeni w aspekcie krajobrazowym. Celem jest identyfikacja wszystkich krajobrazów występujących na terenie województwa, ich charakterystyka i ocena, prowadząca do wyłonienia tych, które mają dla społeczności najwyższe wartości i dostarczają obiektywne dowody swojej rzeczywistej wyjątkowości (tzw. krajobrazy priorytetowe).

Jako dokument uchwalany przez sejmik województwa, stanowił będzie podstawę do podejmowania działań w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu na poziomie regionalnym.

Zgodnie z regulacjami prawa audyt krajobrazowy nie jest aktem prawa miejscowego i nie wiąże swoją treścią decyzji w sprawach indywidualnych, jednak jego rekomendacje i wnioski będą miały charakter wytycznych kierunkowych do konstruowania ustaleń aktów planowania przestrzennego gmin i samorządu województwa.

Audyt krajobrazowy pozwoli na prowadzenie świadomej polityki krajobrazowej, umożliwiając weryfikację rzeczywistej wartości dotychczasowych obszarów wartościowych krajobrazowo (parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, parki kulturowe i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe) oraz ewentualną, opartą na dowodach korektę ich granic.

Podstawą prawną do opracowania audytu krajobrazowego jest Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (24.04.2015 r.), transponowana do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 38), a zakres jego tematyki określony jest przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2019 r. w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych (j.t. Dz. U. z 2024 r. poz. 537).

Prace merytoryczne nad Audytem krajobrazowym województwa opolskiego rozpoczęły się na podstawie Uchwały nr 1142/2019 Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 24 lipca 2019 r. w sprawie przystąpienia do prac nad sporządzeniem projektu Audytu krajobrazowego województwa opolskiego.

Projekt dokumentu jest opracowaniem pionierskim, sporządzonym po raz pierwszy w historii województwa opolskiego, a jego weryfikacja i zmiana przewidywana jest z częstotliwością nie rzadziej niż raz na 20 lat.

Instrukcja korzystania z audytu krajobrazowego

1 CZĘŚĆ OPISOWA I TABELARYCZNA

2 CZĘŚĆ GRAFICZNA

3 DOKUMENTACJA

Formularz zgłaszania opinii do projektu Audytu krajobrazowego woj opolskiego

Nasze serwisy