Rozmowy o przyszłości Polityki Spójności

 

Dziś w Polskim Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie marszałek Andrzej Buła spotkał się z Zastępcą Dyrektora-Generalnego z Dyrekcji Generalnej KE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych oraz Włączenia Społecznego Zoltánem Kazatsay.

Marszałek reprezentował na tym spotkaniu  Związek Województw RP i w imieniu polskich regionów prezentował stanowisko w sprawie przyszłości Funduszu Spójności. Przypomnijmy, że wszyscy polscy marszałkowie województw 28 września br. w Brukseli, razem z reprezentantami ponad 330 europejskich regionów, podpisali powszechną deklarację, domagając się kontynuacji Polityki Spójności UE dla wszystkich regionów po roku 2020.

Polityka Spójności UE powstała w roku 1986, w celu umocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej poprzez konkretne projekty na poziomie regionalnym. W perspektywie finansowej lat 2014-2020 przeznaczono na nią 351,8 mld. euro, co stanowi 1/3 unijnego budżetu. Środki te są wykorzystywane przez regiony, miasta i gminy na rzecz spójności, zmian strukturalnych, klimatycznych, transformacji energetyki, tworzenia miejsc pracy, pobudzania innowacji, wzrostu gospodarczego, a w mniej rozwiniętych rejonach szczególnie na poprawę infrastruktury. Około 70% funduszy przynosi korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom w mniej rozwiniętych regionach, a 25% w regionach będących w stadium przejściowym i regionach bardziej rozwiniętych. Dodatkowo, około 3% wykorzystuje się na dofinansowanie projektów dotyczących współpracy transgranicznej.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy