5 października minęło 15 lat od momentu podpisania porozumienia o współpracy międzyregionalnej Województwa Opolskiego z Obwodem Iwano – Frankiwskim. Uroczystości rocznicowe z udziałem delegacji naszego regionu odbywały się na Ukrainie.
15 lat owocnej i wielostronnej współpracy podsumowano na spotkaniu władz obydwu regionów, w którym uczestniczyli marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy oraz przewodniczący Rady Obwodowej Ołeksandr Sycz, przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Gonczaruk i mer Iwano – Frankiwska Rusłan Marcinkiw. A współpracę przez te lata prowadzono w wielu dziedzinach, m.in. edukacji, kulturze, ochronie zdrowia, wymianie młodzieży czy wzajemnych kontaktów strażaków. Strona ukraińska dziękowała także za wsparcie regionu w trudnych momentach – powodzi tysiąclecia, epidemii grypy, rewolucji godności oraz operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.
Marszałek Andrzej Buła dziękował władzom Obwodu Iwano – Frankiwskiego za szczególne wsparcie Polaków mieszkających w regionie. Mówił także: – Dołożymy wszelkich starań, aby nasza współpraca była serdeczna, efektywna i przynosiła zadowolenie naszym mieszkańcom. To współpraca, która nie stawia warunków, nie ma ograniczeń – wszystko wynika z serdeczności i otwartości. Marszałek zaprosił władze Obwodu do złożenia wizyty w województwie opolskim, omówiono kwestie współpracy teatrów, wspólne projekty europejskie, organizacja turnieju siatkówki samorządowców obu regionów oraz występy zespołów artystycznych z Obwodu Iwano -Frankiwskiego.
W Iwano-Frankiwsku odbyło się też wspólne posiedzenie komisji współpracy z zagranicą i promocji regionu Sejmiku Województwa Opolskiego oraz tamtejszej komisji stałej integracji europejskiej, współpracy z zagranicą, inwestycji oraz rozwoju turystyki. By zintensyfikować dialog, podpisano protokół uzgodnień pomiędzy komisjami. Przewodniczący opolskiej komisji Norbert Rasch mówił, iż współpraca z partnerem ukraińskim jest priorytetem współpracy międzynarodowej naszego regionu i podkreślił, iż powinniśmy skupić się też na współpracy gospodarczej. Igor Debenko, przewodniczący komisji Rady Obwodowej mówił: – Jesteśmy zainteresowani rozwijaniem współpracy międzyregionalnej, realizacją wspólnych projektów oraz wspieraniem współpracy miast i powiatów naszych regionów.
W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku delegacja opolska spotkała się z przedstawicielami działających tam towarzystw polskich. Każde towarzystwo zaprezentowało swoją działalność. Marszałek Andrzej Buła mówił: -Spotkanie w tym miejscu jest żywą lekcją patriotyzmu. Nie wielkość flagi decyduje czy jest się Polakiem, lecz to, co ma się w sercu. Powinniśmy dzisiaj podziękować Wam za wszystko. Powinniśmy wsłuchać się w Wasze potrzeby. Dziękuję mądrej władzy, która potrafi zaakceptować te narody mieszkające w regionie. Igor Pasiczniak, zastępca przewodniczącego Obwodowej Administracji Państwowej podkreślał, żemiasto jest miejscem, gdzie żyją i współdziałają różne narodowości. – Zawsze znajdujemy wspólny język i kompromis.
Opolscy samorządowcy wraz ze swoimi partnerami z Obwodu Iwano – Frankiwskiego wzięli udział w obradach okrągłego stołu pt: „Wdrożenie decentralizacji – polskie i ukraińskie doświadczenia współpracy”. Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura zaprezentował reformę samorządową na przykładzie gminy Krapkowice, natomiast starosta powiatu oleskiego Stanisław Belka – reformę samorządową na przykładzie swojego powiatu. Obaj podkreślali, iż nie ma idealnych rozwiązań, natomiast reforma samorządowa jest najlepszym modelem dla samorządności w Polsce. Dmytro Dzwinczuk ekspert ds. reformy samorządowej, deputowany Rady Obwodowej podkreślał, że Ukraina przejmuje polskie doświadczenie samorządności. – Doświadczenie Polski pokazuje, iż dla owocnej realizacji reformy powinny być obecne trzy elementy: polityczna wola, opracowania ekspertów oraz wsparcie społeczeństwa. Dlatego też trudno jest przenieść bezpośrednio polskie doświadczenia na ukraiński grunt – mówił. Marszałek Andrzej Buła wpisał się do księgi gości honorowych Obwodu Iwano –Frankiwskiego – był to pierwszy wpis w tej pamiątkowej księdze.
Uwieńczeniem obchodów 15 – lecia współpracy międzyregionalnej była uroczysta akademia w Filharmonii w Iwano – Frankiwsku. Obok zespołów ukraińskich zaprezentowały się również polskie zespoły: „Emmanuel” z Kalusza oraz „Perła Doliny” z sobotnio – niedzielnej szkoły w Dolinie. Marszałek Andrzej Buła został nagrodzony prezentem pamiątkowym za wspieranie ukraińsko – polskiej współpracy międzyregionalnej. Za aktywny udział w rozwoju ukraińsko – polskiej współpracy przedstawiciele delegacji województwa opolskiego zostali nagrodzeni medalami „Za zasługi dla Przykarpacia” – otrzymali je dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Smołki w Opolu Tadeusz Chrobak, Krzysztof Pawlak z Fundacji „Piastun” i Alina Dorosz-Sobka z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. Dyplomy dostali Przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Sejmiku Norbert Rasch, starosta powiatu oleskiego Stanisław Belka, burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych, wiceburmistrz Strzelec Opolskich Józef Kampa, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, sołtys Moszczanki Mieczysław Partyczny, a w imieniu Sabiny Nowosieleckiej dyplom odebrał wiceprezydent Kędzierzyna -Koźla Artur Maruszczak.
Podczas pobytu na Ukrainie delegacja radnych Sejmiku złożyła kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu w Czarnym Lesie – miejscu mordu inteligencji polskiej w Stanisławowie oraz na cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie.
AD-DZP