Rowerowe wyzwania zainaugurowane

Rusza projekt szkoleniowy „Rowerowe wyzwania”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego, czyli uczniów szkół podstawowych. To także odpowiedź na potrzeby związane ze zmieniającymi się przepisami i wzrostem zainteresowania środkami transportu,  takimi jak rower lub hulajnoga elektryczna.

Projekt zakłada przeszkolenie 600 nauczycieli, którzy przygotowują uczniów do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym oraz egzaminu na kartę rowerową. Jak mówił Dominik Grabowski, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pierwszym z elementów, który przekonał do rozpoczęcia takiego projektu, była pandemia. – I codzienne telefony, które odbieraliśmy, związane z tym, że uczniowie nie mają gdzie zrobić karty rowerowej. Okazuje się, że w zeszłym roku weszły przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, na które trzeba mieć uprawnienia. Dodatkowo zmiana prawa, która spowodowała, że poruszanie się bez uprawnień na drodze może skończyć się wysokim mandatem – podkreślił Dominik Grabowski.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Edward Kinder podkreślał, że tak naprawdę testy na kartę rowerową dobiera nauczyciel prowadzący i to od niego zależy, jaki stopień trudności przy tych testach wprowadzi. – Oczywiście my służymy pomocą i pewne rozwiązania podsuwamy nauczycielom. To od nauczyciela zależy, w jaki sposób wyegzekwuje tę wiedzę od uczniów i ile pytań sformuje tak naprawdę – podsumował dyrektor WORD-u.

Jedna z obecnych na inauguracji uczennic szkoły podstawowej zaznaczyła, że dzięki przygotowaniu do egzaminu na kartę rowerową można jeździć bezpiecznie, samemu rowerem np. do szkoły. – Na przygotowanie do egzaminu mamy kilka miesięcy, uczymy się z komputerów i zdajemy specjalne testy. Zapamiętać wszystkie znaki nie jest łatwo, ale jazda rowerem za to idzie bardzo dobrze. Ważne, żeby rower miał sprawne hamulce, a gdy zrobi się ciemno, odpowiednie oświetlenie – podkreśliła Bianka.

– Chcemy uczyć bezpiecznego i świadomego poruszania się młodych rowerzystów. Przede wszystkim po to, aby nie narażali siebie, ani innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo powstania wypadku lub kolizji drogowej. W naszej opinii to bardzo dobrze, że ten projekt ruszy, ponieważ dzięki niemu kadra nauczycielska będzie mogła przekazać aktualną i niezbędną wiedzę – mówił podkomisarz Tomasz Kukułka z Wojewódzkiej Komendy Policji.

JD

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy