Na sesji sejmiku o finansach województwa

Zmiany w budżecie województwa opolskiego i połączenie dwóch spółek Samorządu Województwa, co ma przynieść wymierne efekty przede wszystkim dla małego i średniego biznesu w regionie, to niektóre ze spraw, jakimi zajęli się na listopadowej sesji radni województwa opolskiego.

Wcześniej radni wysłuchali – jak co roku – informacji o działalności Samorządowego Kolegium odwoławczego w Opolu.

Zmiany w budżecie

Budżet regionu ewoluuje przez cały rok, dostosowywany jest niemal na każdej sesji do zmieniających się warunków, nowych okoliczności i pojawiających się potrzeb. Tak było ostatnio, kiedy sejmik wyasygnował pomoc dla dotkniętych powodzią samorządów, ale tak było i teraz. Przyjęte na tej sesji przez radnych zmiany w budżecie to z jednej strony zmiany związane z realizacją zadań w ramach funduszy europejskich, m.in. dostosowaniem planu do rzeczywistych potrzeb w ramach pomocy technicznej czy przesunięciem na kolejne lata realizacji kilku projektów unijnych. To również przesunięcie na kolejny rok, ze względu np. na rozstrzygnięcia przetargowe, kilku drobniejszych planów inwestycyjnych. To także zmiana wynikająca z faktu, że Województwo otrzymało z budżetu państwa dodatkowe dochody z PIT. Jak informował skarbnik Stanisław Mazur, to efekt ustaleń Wspólnej Komisji Rządu i Samorządu dotyczących zasilenia samorządów dodatkową kwotą z tytułu utraconych wcześniej dochodów. Po przyjętych dziś zmianach budżet po stronie dochodów to 920 968 551 zł, wydatki zaś wyniosą 959 886 267 zł.

Połączenie spółek wspierających przedsiębiorców

Radni wyrazili zgodę na połączenie spółek, w których Województwo Opolskie posiada 100% udziałów – działający do tej pory oddzielnie Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych  i Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju  od teraz będą występować jako jedno ciało pod nazwą Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju. Jak wyjaśniał marszałek Szymon Ogłaza, wypełniając w 2016 roku zalecenia rządowe, powołaliśmy do życia regionalny fundusz rozwoju, którego wcześniej region nie posiadał. Nie mogliśmy jednak, ze względu na ówczesne stosunki własnościowe, utworzyć go na bazie istniejącego wcześniej Opolskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. – W związku z tym powołaliśmy nową spółkę, ale w międzyczasie uregulowaliśmy stosunki własnościowe i dziś możemy połączyć te dwa byty – wyjaśniał marszałek. Jak podkreślał, połączenie tych spółek to m.in. uproszczenie struktur organizacyjnych, bo podobna działalność zostanie skumulowana w jednym podmiocie gospodarczym.  Przewidywany kapitał zakładowy wyniesie po połączeniu około 30 milionów złotych. Obydwie spółki działają w tym samym obszarze usług finansowych, a zatem ich zakres działalności pozostanie bez zmian. To oznacza, że nowa spółka nadal będzie wspierać przedsiębiorców województwa opolskiego z sektora małych i średnich firm, w zakresie zwiększania ich dostępności do zewnętrznych źródeł finansowania. Jak zauważała Bożena Rogowska, prezentująca radnym uchwałę, w ostatnich latach notowany jest spadek popytu wśród przedsiębiorców na poręczenia, ale nadal notujemy duży popyt na pożyczki, więc nadal obydwie formy wsparcia będą kontynuowane, ale właśnie ze zwiększeniem nacisku na pożyczki.

Spodziewane efekty połączenia zatem to optymalne wykorzystanie kapitału, będącego od tej pory w dyspozycji jednej spółki, z uwzględnieniem usług finansowych w zakresie udzielania pożyczek i poręczeń finansowych.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy