Cyfrowy świat jak nóż – nie tylko kroi chleb

W dobie rosnącego wpływu technologii na życie codzienne, temat cyfrowego świata staje się coraz bardziej aktualny. Właśnie w tym kontekście odbył się Finał Opolskiego Tygodnia Kariery. Poświęcono go zagadnieniom związanym z cyfrową edukacją, bezpieczeństwem w sieci oraz rolą technologii w budowaniu kariery.

Wydarzenie przyciągnęło uwagę nie tylko młodzieży, ale także nauczycieli, którzy chcą zrozumieć, jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie, relacje społeczne i zdrowie. W Centrum-Wystawienniczo Kongresowym organizator Wojewódzki Urząd Pracy przygotował wykłady i prelekcje, które miały na celu uświadomienie uczestników o wyzwaniach i zagrożeniach związanych z korzystaniem z cyfrowych narzędzi. Wykłady prowadzone przez ekspertów były okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, która ma na celu wzmocnienie kompetencji cyfrowych w społeczeństwie.

Edyta Daszkowska, przedstawicielka Instytutu Cyfrowego Społeczeństwa, podkreśliła znaczenie higieny cyfrowej. – Higiena cyfrowa opisywana jest jako zachowanie prozdrowotne. Nie ma zdrowia, jeśli nie zachowujemy higieny cyfrowej. Nowe technologie wpływają na nasze życie, zdrowie na poziomie fizycznym, psychicznym i społecznym, a higiena cyfrowa ma na celu maksymalizację korzyści z tych technologii, jednocześnie starając się unikać zagrożeń. Uczymy dorosłych i nastolatków, jak korzystać z urządzeń ekranowych, ponieważ dzieci uczą się od nas. W Instytucie Cyfrowego Obywatelstwa przeprowadziliśmy badania dotyczące higieny cyfrowej dorosłych Polaków i odkryliśmy, że tylko 14 procent dorosłych sprawdza swój czas spędzany przed ekranem – mówi Edyta Daszkowska.

Julia Bejm, ekspertka od zapobiegania hejtowi, poruszyła problematykę mowy nienawiści i jej wpływu na młodych ludzi. – Przeprowadziłam prelekcję na temat hejtu i tego, jak sobie z nim radzić w codziennym życiu. Wszyscy jesteśmy uczestnikami tego zjawiska i każdy z nas w swoim życiu doświadczył mowy nienawiści. Jako dorośli musimy edukować młodsze pokolenia, że nienawiść to bardzo złe uczucie, które sieje negatywne konotacje w społeczeństwie. W obliczu agresji i przemocy, ważne jest, aby nakierowywać młodych ludzi na pozytywne aspekty życia, rozwijanie pasji oraz budowanie wewnętrznej siły. W trakcie warsztatów dla uczniów klas czwartych i starszych zbieraliśmy opinie na temat doświadczeń z hejtem. Okazało się każdy z uczestników podniósł rękę, wskazując na powszechność tego problemu. Wyniki badań sprzed kilku lat pokazują, że aż 43 procent młodych ludzi w wieku od 12 do 24 lat zetknęło się z tym zjawiskiem – alarmuje Julia Bejm.

Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego zwróciła uwagę na rosnące wyzwania związane z technologią. – Żyjemy w czasach, w których technologie atakują nas z każdej strony, a nagromadzenie informacji staje się przytłaczające. Musimy nauczyć się, jak korzystać z technologii cyfrowej. Zaledwie 14 procent osób kontroluje czas spędzany na urządzeniach, co podkreśla wagę problemu, szczególnie wśród młodzieży w wieku 11-18 lat. Mówimy o inteligentnych telefonach i domach, ale musimy zastanowić się, jak my korzystamy z tych narzędzi. Musimy nauczyć nasze dzieci, jak właściwie wykorzystywać technologie, podobnie jak uczymy ich mycia zębów. Dlatego cieszę się, że Wojewódzki Urząd Pracy podejmuje działania w tej kwestii – powiedziała w trakcie konferencji prasowej Zuzanna Donath-Kasiura.

Renata Cygan, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, podkreśliła rolę edukacji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. – Tydzień kariery rozpoczęliśmy od serii wykładów interaktywnych dla młodych ludzi, w tym dla uczniów klas 4-6, które dotyczyły hejtu w internecie i negatywnych zjawisk, z którymi mogą się spotkać. Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy rodzice są świadomi treści, które konsumują ich dzieci. Chociaż większość z nich wie, czym jest hejt, tylko połowa przyznała, że sama go stosuje. Jeszcze mniej osób wie, jak sobie z nim radzić. Ważne jest, aby rodzice kontrolowali obecność swoich dzieci w mediach społecznościowych oraz nadzorowali, jakie treści przeglądają. W szerszym kontekście rozmawiamy o karierze zawodowej, a media elektroniczne mogą nam w tym pomóc, ale musimy korzystać z nich w sposób bezpieczny. Dlatego wykłady o higienie cyfrowej są niezwykle istotne – mówiła Renata Cygan.

Dodajmy, że w trakcie wydarzenia wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Cyfrowy świat a moja kariera zawodowa”.

Gościem specjalnym była socjolog i dziennikarka Agnieszka Hyży.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy