Samorząd województwa opolskiego wsparł kolejne samorządy pieniędzmi przeznaczonymi na usuwanie skutków powodzi. W Nysie jeszcze tym roku zdamy egzamin z prawa jazdy na motocykl, a przyszły rok to ogrom inicjatyw współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Ogrom cennych informacji
Podczas wtorkowej sesji radni wysłuchali sprawozdania o działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu w roku 2023 oraz zapoznali się z raportem pn. „Roczna ocena jakości powietrza w województwie opolskim w 2023 roku”. Przedstawiono także informacje o działalności Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu w 2023 roku. Radni zapoznali się także z informacją pn. „Stan realizacji zadań oświatowych samorządu województwa opolskiego w roku szkolnym 2023/2024”.
W roku 2023 zadania kontrolno-nadzorcze Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu realizowało 42 inspektorów pracy. Najwięcej kontroli przeprowadzono w przedsiębiorstwach z branży budowlanej. Ponad połowa kontrolowanych (56 procent) to firmy zatrudniające do 9 osób, natomiast co czwarte przedsiębiorstwo objęte kontrolą zatrudniało od 10 do 49 pracowników. Efekty to m.in. 17 tysięcy udzielonych porad z zakresu prawa pracy, bhp i legalności zatrudnienia, 126 szkoleń, 14 konkursów oraz 7500 decyzji. Około 2/3 kontroli ma związek z napływającymi skargami, a tych w roku ubiegłym było 1033. Jak podkreślił przedstawiciel OIP, około 70-80 proc. skarg jest zasadnych lub częściowo zasadnych. To m.in. brak umowy o pracę, niewydanie świadectwa pracy, brak odzieży i obuwia roboczego, ale też pomieszczenia pracy niespełniające wymogów technicznych.
Na usuwanie skutków powodzi przekazaliśmy już ponad 12 mln złotych
Radni jednogłośnie przyjęli uchwały w sprawie wsparcia samorządów, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi. To kolejna transza pomocy. Przypominamy, że ponad 11 mln złotych przyznano 23 gminom i powiatom podczas ostatniej sesji.
– Przyjęliśmy zasadę, że wspieramy samorządy, które zawnioskowały do nas o minimum 100 tysięcy złotych dotacji celowej. Przekazujemy 100 tysięcy złotych dla Gminy Walce, 400 tysięcy złotych dla Gminy Brzeg, jak również 300 tysięcy dla Powiatu Prudnickiego na usuwanie skutków powodzi związanych ze sprzątaniem. To pieniądze interwencyjne, które trzeba wykorzystać w tym roku – wyjaśnił marszałek Szymon Ogłaza.
O sytuacji na drogach wojewódzkich mówił natomiast członek zarządu województwa Robert Węgrzyn. – Za wyjątkiem odcinka Krapkowice – Żywocice, wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. Mamy też opinie nt. kilku mostów i w tym zakresie będziemy zlecać ekspertyzę. Mam tu na myśli obiekty mostowe w Krasnej Górze i Paczkowie. Odcinek Racławice Śląskie-Klisino jest przejezdny, ale to nie oznacza, że nie będziemy na tym odcinku dokonywać gruntownej przebudowy – wyjaśnił Robert Węgrzyn.
Kierunek – organizacje pozarządowe
Mija kolejny rok, w którym współpraca z organizacjami pozarządowymi to siła napędowa wielu inicjatyw, projektów skierowanych do mieszkańców regionu. Ta wszechstronność NGO pokazuje, jak ważnymi partnerami społecznymi dla samorządu województwa opolskiego są właśnie organizacje pozarządowe. – To bardzo istotny obszar oddziaływania, który pokazała m.in. niedawna powódź. Poza ochotniczymi strażami pożarnymi, stowarzyszenia i fundacje pokazały ogromne zaangażowanie w dystrybucji pomocy materialnej i rzeczowej. Wolontariusze wspierali nas w hubie na ulicy Północnej, byli też na terenach zalanych, gdzie reagowali elastycznie na potrzeby poszkodowanych – mówił marszałek Szymon Ogłaza. Jak zapewnił, organizacje pozarządowe będą wspierane przez samorząd województwa przynajmniej na takim poziomie jak dotychczas. – Będziemy się jednak starali, aby wachlarz współpracy, ale i to wsparcie poszerzyć. Stąd też nowelizacja Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2025, którą właśnie przyjęli radni – poinformował. Barbara Kamińska, dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego wskazała natomiast priorytetowe obszary pożytku publicznego. Wśród 20 zdefiniowanych znalazły się m.in. ochrona i promocja zdrowia, rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, ratownictwo i ochrona ludności oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Warto dodać, że 23 listopada odbędzie się gala „Opolszczyzna aktywna społecznie”. To świetna okazja do doceniania aktywnych organizacji, społeczników i pokazania potencjału opolskich NGO.
W Nysie zdamy egzamin n.in. na motor i motorower
Jak poinformował członek zarządu województwa Robert Węgrzyn, nowelizacja ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami stwarza możliwość przeprowadzania egzaminów państwowych w zakresie prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, w miastach innych niż miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu albo miasta, w których do 31 grudnia 1998r. funkcjonował wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Samorząd Województwa Opolskiego, Samorząd Powiatu Nyskiego oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu, dostrzegli możliwość utworzenia oddziału terenowego WORD do egzaminowania na prawo jazdy w zakresie kat. AM, A1, A2, A, B1 i B w Nysie. Rozszerza to możliwość przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy o dodatkowe kategorie tj. AM, A1, A2, A. Przyjęta przez radnych uchwała wpłynie korzystnie na dostępność do egzaminu na prawo jazdy dla mieszkańców Nysy oraz sąsiednich gmin. Warto dodać, że stanowiska i pojazdy egzaminacyjne zostały zakupione ze środków finansowych powiatu nyskiego.
kk