To już drugi rocznik absolwentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Za nimi sześć lat niełatwych studiów, przed nimi staże w placówkach zdrowia i wybór specjalizacji. Co ważne – znacząca większość z nich planuje leczyć opolskich pacjentów i związać się z naszym regionem na stałe.
W ubiegłym roku mury opolskiego Wydziału Lekarskiego opuściło blisko 78 absolwentów. Kolejne roczniki medyków są jeszcze liczniejsze. W sumie kierunek ten studiuje już około ponad 800 studentów.
Ważny etap za nimi, wiele wyzwań przed nimi
Lekarz Sebastian Lechowski przyznał, że sześć lat studiów to ogrom doświadczeń. – To ciężkie, ale i przyjemne doświadczenia, świetna przygoda, do której zachęcam. To też nieustanne pole do własnego rozwoju. Przede mną staż podyplomowy, będący nieodzowną częścią stadiów lekarskich. Planuję specjalizować się w chirurgii ogólnej lub naczyniowej – mówił absolwent Wydziału Lekarskiego.
– Poza oczywiście kwestiami kształcenia, nauka w Opolu dała mi wiele nowych znajomości i ciekawych przeżyć. Wykładowcy dbali o to, abyśmy mieli dostęp do nowych technologii i służyli swoją pomocą. W kwestii przyszłości, myślę o specjalizacjach zabiegowych – zapowiedział lekarz Jarosław Jarosławski.
Lekarze na wagę złota
O tym, że młodzi lekarze to gwarancja bezpieczeństwa w regionie mówiła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – To ogromnie ważne, że kolejny rocznik opolskich lekarzy wchodzi na regionalny rynek pracy. Wciąż na tym polu mamy spory deficyt specjalistów. To ważne zarówno w aktualnej sytuacji, ale i perspektywie zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa opolskiego na wiele lat, także w kwestii tak cennej jak profilaktyka i budowanie świadomości dbania o siebie – podkreśliła.
Wicemarszałek zapowiedziała ponadto kontynuację programu stypendialnego skierowanego do studentów IV, VI i VI roku kierunku lekarskiego. – Za chwilę będziemy ogłaszać kolejny nabór. Przypomnę, wsparcie to wynosi 2 tysiące wsparcia miesięcznie – wyjaśniła. Stypendia skierowane są do studentów kierunku lekarskiego, którzy planują z chwilą ukończenia nauki osiedlić się na terenie naszego regionu oraz podjąć pracę w oddziałach, w których występuje deficyt lekarzy. Nabór planowany jest październik, co oznacza, że wraz z nowo przyznanymi stypendiami (planowane kolejne 40 miejsc), pobierać je będzie 82 osób. 10 osób kontynuuje rezydenturę, 28 kończy staż, a 35 osób go rozpoczyna.
Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, prof. UO Jacek Jóźwiak mówił, że liczba osób studiujących kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim wciąż rośnie. – W październiku naukę na I roku rozpocznie 170 osób. Ci, którzy odbierają dziś dyplomy to młodzi, aktywni, ambitni ludzie, przed którymi pojawia się wiele szans. Wiemy, że około 50-60 procent ubiegłorocznych absolwentów zostało na Opolszczyźnie, kontynuując tu kształcenie podyplomowe. Tegoroczni absolwenci bardzo pomyślnie zdali Lekarski Egzamin Końcowy. Zajęliśmy piąte miejsce, wyprzedając wiele remontowanych uczelni medycznych. Rocznik też był bardzo aktywny, jeśli chodzi o kwestie naukowe. Blisko 75 procent studentów brało udział w działalności ponad 30 kół naukowych. Ponad dwudziestu studentów ukończyło studia z oceną powyżej dobrej. Wiążemy z nimi duże nadzieje – podsumował.
kk