Kolekcja dzieł Jana Cybisa powiększyła się o „Kwiaty”

Dziś podczas konferencji prasowej w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego zaprezentowano jedną z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty”. Dzieło dołączy do bogatej kolekcji ponad dziewięćdziesięciu prac tego wybitnego opolskiego artysty.  

Jan Cybis to jeden z ważniejszych twórców polskiego koloryzmu, wywodzący się z województwa opolskiego. Urodził się we Wróblinie koło Głogówka. Naturalnym stało się więc, że jego dzieła w szczególny sposób powinny znaleźć swoje miejsce w województwie opolskim. – Stąd też wiele lat temu muzealnicy zaproponowali, aby ten artysta miał swoje miejsce w przestrzeniach muzealnych właśnie na Opolszczyźnie. Dzięki tym zakupom nasza kolekcja liczy 92 obrazy. Te dwa nowe dzieła są dla nas szczególnie wartościowe, ponieważ pochodzą z wczesnego okresu twórczości artysty, z lat 30’ XX wieku, tuż po jego powrocie z Paryża. Prezentujemy na razie pierwszy obraz pt. „Kwiaty”, kolejny pejzaż pokażemy w przyszłym roku. Wpisze się to zarówno w Jubileusz Muzeum jak i Galerii – zauważyła Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

O artystycznej wartości samego działa, jak i twórczości Jana Cybisa przypomniała też Marta Podstawa-Boulkroune, kierownik działu sztuki Muzeum Śląska Opolskiego. Jak zaznaczyła, dzieło to stanowi ogromną wartość, ponieważ powstało w okresie przedwojennym. – Z tego okresu nie zachowało się wiele dzieł artysty. Obraz jest pięknie namalowany, widzimy na nim bogactwo palety malarza.  Pamiętajmy, że Cybis należał do kapistów, czyli artystów, którzy wyjechali do Paryża w 1924 roku, aby chłonąć atmosferę artystyczną i wspólnie pracować. Powrócił w 1931, wtedy też jego paleta się rozjaśniła, co widać w umiejętnym wyciąganiu wielu odcieni z jednego koloru. Szacujemy, że dzieło „Kwiaty” pochodzi z 1933 roku. Posiadamy też przedmioty, które Jan Cybis używał, tworząc aranżacje do martwej natury w swojej pracowni – mówiła.

Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego Agnieszka Kamińska wyjaśniła natomiast, że inicjatywa zakupu dzieł wyszła ze środowiska artystycznego naszego muzeum. – To specjaliści, którzy umiejętnie określają, co powinno znaleźć się w ofercie artystycznej naszych jednostek. Kolekcje są bardzo cenne, szczególnie te pozyskiwane od prywatnych kolekcjonerów. Cieszę się, że na pięć wniosków złożonych do Ministerstwa, dwa otrzymały dofinansowanie. Do tego dołożyliśmy też pieniądze samorządu województwa opolskiego. Zależy nam na promowaniu twórczości opolskich artystów – przekonywała.

Pieniądze na zakup dzieł pozyskano z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz z budżetu Samorządu Województwo Opolskie. To łącznie blisko 290 tysięcy złotych.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy