Zabytki to nasze wspólne dobro

Dlatego też samorząd województwa po raz kolejny przyznał dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. W sumie przeznaczono na ten cel aż 1,2 mln złotych, które zainwestowane zostaną w dwadzieścia dziewięć cennych zadań. 

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy na 23 zadania o łącznej wartości blisko 980 tysięcy złotych. Skorzystały parafie, samorządy lokalne, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby prywatne zarządzające obiektami zabytkowym. To m.in. wykonanie elewacji, remonty dachów, prace przy zabytkowych elementach sztuki sakralnej, renowacje pomników czy remont wieży kościelnej.

Jak przyznał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, samorząd województwa opolskiego co roku wspiera zabytki, choć nie jest to jego zadanie własne. – Spora część z dofinansowanych zadań to kontynuacja działań z lat ubiegłych. Wiemy, jak kosztochłonna i czasochłonna jest renowacja i modernizacja obiektów zabytkowych. Cieszę się, że oprócz obiektów sakralnych pojawiają się wspólnoty mieszkaniowe czy prywatni przedsiębiorcy. To ważny montaż finansowy i dodatek do tego, co przekazują gminy, powiaty czy konserwator zabytków. Cieszę się, że ta nasza cegiełka zmienia lokalna przestrzeń – wyjaśnił.

Ważna cegiełka – cenne wsparcie

Z dotacji skorzystała m.in. Wspólnota Mieszkaniowa ul. Piłsudskiego 12 w Kluczborku. Zarządca nieruchomości Mirosław Mongiało podkreślił, że 20 tysięcy na remont zabytkowego dachu znacząco odciążyło finansowo mieszkańców budynku. – Dach był bardzo zniszczony, podobnie jak kominy. Budynek po remoncie odzyska swój dawny wygląd. Mieszkańcy z dotacji są bardzo zadowoleni, ponieważ 20 tysięcy złotych to spora pomoc przy koszcie naprawy wynoszącym 49 tysięcy. Każdy grosz przy tak małej wspólnocie, to duża pomoc. Remont potrwa około dwa tygodnie – podkreślił.

Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie po raz kolejny skorzystała z marszałkowskiej dotacji. Tym razem przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i restauratorskie przy oknie witrażowym w kościele  pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie. – Obiekt będzie na pewno wyglądał dużo lepiej. Remont potrwa około 3 miesięcy i doskonale wpisuje się w nasze zabytkowe miasto, które także pięknieje. Takie małe kroki sprawiają, że kościół z roku wygląda lepiej. Będzie jaśniej i piękniej – zachwalał Ksiądz Proboszcz Leszek Machulak, który podpisał umowę dotacyjna na 16 tysięcy złotych.

Miasto Opole może wyróżnić się pięknym zabytkowym cmentarzem przy ulicy Wrocławskiej. Znajduje się na nim wiele cennych rzeź, nagrobków i pomników, tym razem prace konserwatorskie obejmą nagrobek Josepha Jackischa. Małgorzata Stelnicka, Zastępca Prezydenta Miasta Opola wyjaśnia, że stanie się to jeszcze w tym roku. – To kompleksowa renowacja i przywrócenie świetności temu pomnikowi. Robimy to cyklicznie, ponieważ cmentarz ma ogromne walory zabytkowe i w miarę możliwości zabytkowych staramy się doprowadzić do renowacji poszczególnych pomników – mówiła.

Z pasją w biznesie i ratowaniu zabytków

Rekordowa dotacja tegorocznego rozdania to 200 tysięcy złotych. Wesprze ona rekonstrukcję i prace odtworzeniowe dachu Kaplicy Grobowej rodziny Schaffgotsch w Pałacu Kopice. Mariola Wiesiollek, właścicielka Pałacu w Kopicach wraz z mężem z pasją i zaangażowaniem starają się uratować niezwykły obiekt. –  Zabytek jest w nienajlepszym stanie, dlatego każda chwila i każda interwencja jest dla niego ważna. Prace w pałacu już ruszyły, wykonaliśmy zabezpieczenie kilkunastu sufitów. Jesteśmy właścicielami pałacu w Żyrowej, także wiemy z czym musimy się zmierzyć. Zaznaczę jednak, że Pałac w Żyrowej w momencie nabycia w dużo lepszym stanie niż obiekt w Kopicach. Jeśli nam zdrowie pozwoli, chcemy go jak najlepiej zabezpieczyć – przyznała i dodała, że każda dotacja to zachęta, aby ratować zabytki.

kk

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy