Aktywni, inspirujący i pełni wigoru – tacy są opolscy Seniorzy

Warsztaty ceramiczne, tenis, wycieczki krajoznawcze czy zajęcia z masażu to tylko przykłady, jak aktywnie spędzać czas na emeryturze. Dziewiętnaście opolskich uniwersytetów trzeciego wieku podsumowało projekt „Opolskie UTW”, który realizowało Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej.

Każdy z UTW na realizację swoich pomysłów mógł otrzymać z budżetu samorządu województwa do pięciu tysięcy złotych. Środowisko senioralne na tę propozycję zareagowało ze sporym entuzjazmem.

Marszałek Andrzej Buła przyznał, że uniwersytety to miejsca spotkań osób, które pragną pozyskiwać wiedzę, chcą być aktywne i są ciekawe świata. Seniorzy, jak zaznaczył, widząc zmieniającą się rzeczywistość, chcą w niej uczestniczyć i o niej rozmawiać. – Cieszę się, że wspólnie z OCDL udało nam się ten projekt zrealizować. Mamy też pomysły, aby w przyszłości realizować projekty unijne właśnie ze środowiskiem senioralnym – wyjaśnił.

Realizatorem projektu „Opolskie Uniwersytety Trzeciego Wieku” było Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej. Zadanie polegało na przydzielaniu opolskim uniwersytetom mikrograntów na ich działalność. Pracownicy OCDL pomagali seniorom pisać i rozliczać ich projekty. – Pomysły zajęć senioralnych nas pozytywnie zaskoczyły. Od tenisa, ceramiki, zajęć sportowych po wycieczki, rehabilitację czy masaże. Wymieniać można bardzo długo. W projekcie uczestniczyło dziewiętnaście uniwersytetów. W całym województwie skorzystało tysiące osób. Organizowane były też spotkania otwarte, aktywizujące społeczność lokalną – wymieniła Magdalena Popławska, szefowa Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej.

Aktywność, jak przyznała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, to ważny aspekt wpływający na kondycję zdrowotną. – Aktywny senior, to zdrowy senior. Spotyka się ze znajomymi, wpływa na to, co dzieje się dookoła nas. Cieszy mnie, że coraz więcej osób starszych jest aktywnych, realizuje swoje marzenia i zainteresowania, ale co ważne, dzieli się swoja wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem z innymi. Chciałabym, aby nieco młodsi i ci najmłodsi korzystali z tego dziedzictwa. Cieszy mnie, że uniwersytety trzeciego wieku rozkwitają, a my jako samorząd możemy się do tego przysłużyć – mówiła.

Agnieszka Hurnik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu przyznaje, że mieście i gminie Dobrodzień aktywnych seniorów nie brakuje. Chętnie korzystają z atrakcji, wyjazdów, kursów językowych i warsztatów. – Projekt UTW działającego przy naszym ośrodku to zadanie pn. „Wkręceni w glinę”. Panie uczestniczyły w warsztatach i tworzyły z gliny piękne i unikatowe anioły tolerancji. Oczywiście zachęcamy, aby dołączyli do nas Panowie, których w tej chwili mamy jedynie kilku – mówiła.

W Nysie postawiono na aktywność i poznanie walorów tego pięknego miasta. Zorganizowano tam III Złaz Gwiaździsty. – Nysa to miasto fortów, nasze zadanie polegało na tym, że zwiedzaliśmy wspólnie z przewodnikiem trzy różne forty. Fantastyczna, całodzienna zabawa, a przy okazji poznawanie naszego pięknego miasta. Jestem przekonana, że warto takie projekty dalej realizować – zachęcała Józefa Ziemnik, prezes UTW Nysa.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy