Wyjątkowy mural przy opolskim „Mechaniczniaku”

Dzięki inicjatywie „Opolskie dla Młodzieży” w centrum miasta powstało ciekawe dzieło sztuki. Do tej pory ściana przy wejściu do bursy opolskiego Zespołu Szkół Mechanicznych była smutna, szara i pusta. Teraz jest kolorowa i zachęca do zabawy sztuką.

Interpretacje niezwykłego malunku są bardzo różne. Kolory współgrają z otoczeniem i stonowanym klimatem centrum Opola. Dzieło budzi wiele skojarzeń i nawiązuje do młodzieżowego charakteru tego miejsca.

Bogusław Januszko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu wyjaśnia, że intencja była taka, aby szary zakątek podwórka bursy nabrał barw. – To inicjatywa młodzieży, która chciała, aby w tym miejscu było kolorowo. Co ważne, aby pokazać, że sztuka malowania na murach może być też wysokiej jakości i nie musi być zwykłym nieestetycznym graficiarstwem. Z bliska, sztuka streetart’u rządzi się pewnym niedopowiedzeniem, natomiast im dalej odejdziemy od muralu jego wartość i wyobrażenie rośnie – wyjaśnił Bogusław Januszko. Jak dodał, tegoroczna idea inicjatywy „Opolskie dla Młodzieży” nawiązuje do obrony województwa sprzed 25 lat. – To jest dla młodzieży historia, która może być przypomniana w ciekawy sposób – mówił.

Weronika i Agata mieszkają w bursie „Mechaniczniaka” i razem ze znajomymi są inicjatorkami tego projektu. – Wspólnymi siłami z kolegami i koleżankami pozyskałyśmy pieniądze na ten mural. Ściana, która sąsiaduje bezpośrednio z wejściem była szara i smutna, postanowiliśmy to zmienić i się udało – przyznała Agata. Jak wyjaśniła, autorem muralu jest grupa Moc, czyli Diogo i Jagoda. – Diogo jest z Portugalii, Jagoda mieszka natomiast w Opolu. Ich artystyczny wyraz można różnie interpretować i postrzegać – mówiła. – Efekt końcowy bardzo nam się podoba – dodała Weronika.

– Ściana nie jest już nudna, szara i nie robi ponurego efektu, gdy odwiedza się nasza bursę. Ja osobiście dostrzegam tu m.in. śruby i kierownicę, ale jak mówił artysta, każdy może zobaczyć coś zupełnie innego – wyjaśnił Marcel. Jego kolega Adam za każdym razem, gdy patrzy na dzieło, widzi coś innego. – Można tu dostrzec śrubkę, koło zębate czy nawet … pieska z dmuchanych baloników. To abstrakcja i każdy widzi, co chce –  przyznał uczeń.

Jak wyjaśnia Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego, inicjatywa „Opolskie dla Młodzieży” realizowana jest już drugi rok. W ubiegłym roku było to 120 inicjatyw, w tym roku, będzie ich w sumie ponad 150. – Młodzi liderzy sami kreują swoje pomysły i rzeczywistość, ale pokazują także innym młodym ludziom, że warto być aktywnym – wyjaśniła. Sama ma również swoje spojrzenie na interpretacje muralu. – Wg mnie pokazuje on, że jako społeczeństwo jesteśmy skomplikowana maszyną, a bardzo ważnym trybikiem w tej maszynie jest młodzież, która napędza swoją energią i pomysłowością wszelkiego rodzaju rozwój – wyjaśniła. Jak dodała, każdy młodzieżowy pomysł mógł otrzymać na realizację do 4 tysięcy złotych.

Więcej o inicjatywie „Opolskie dla Młodzieży” można przeczytać pod adresem.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy