Muzyczny finał projektu „Mamy rady na odpady”

To bardzo ważne przesłanie ochrony naszego otoczenia pokazane jest w sposób ciekawy, urozmaicony i bardzo przystępny dla najmłodszych. W pięknym otoczeniu Zamku Moszna odbył się piknik podsumowujący projekt połączony z konkursem piosenki ekologicznej. Wzięło w nim udział blisko tysiąc uczniów opolskich szkół podstawowych.

W sumie w zamkowym parku bawili się uczniowie 23 opolskich szkół. Dzieci brały udział w quizach, zadaniach i zagadkach, które edukowały ich w zakresie dbania o nasze środowisko. Cały projekt to  setki spotkań, prelekcji, pikników, warsztatów z dziećmi. Wszystko w atrakcyjnej formule, która ciekawiła dzieci, a one o segregacji odpadów i recyklingu wiedzą naprawdę dużo.

Moszną odwiedzili m.in. uczniowie z PSP nr 5 w Opolu. – w konkursie muzycznym prezentowały się uczennice klasy trzeciej, które śpiewały piosenkę o segregacji odpadów – mówiła Anna Dul, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu. Jak dodała, tak małe dzieci doskonale rozumieją przekaz projektu. – Dzieci radzą sobie lepiej niż dorośli. Intuicyjnie przyjmują to do siebie i dobrze reagują. W naszej szkole od lat wprowadzamy różne innowacje ekologiczne, mamy śmietniki do segregacji odpadów, a podczas prac plastycznych stosujemy recykling artystyczny – wyjaśniła.

O tym jak ważna jest edukacja i budowanie świadomości ekologicznej dzieci mówiła również Zuzanna Donath- Kasiura. – Mamy tu małych specjalistów od segregowania odpadów, ale przede wszystkim od ekologicznego spojrzenia na świat i ekologicznego życia. Musimy o to środowisko się troszczyć i dbać. Wiele zależy od nas, a dzisiaj Ci którzy to wiedzą, dzielą się z innymi. Fantastyczny piknik, dużo dobrej zabawy – przyznała.

Jednym z ciekawszych punktów na mapie atrakcji była śmieciarka, której pracownicy wyjaśniali, jak w ich codziennej pracy wygląda odbiór i segregacja odpadów. – Pokazujemy, jak segregować odpady, aby nie popełniać błędów. Patrząc na moją codzienną pracę, mogę zauważyć, że nie zawsze dorośli tego przestrzegają. Znajdujemy w odpadach zmieszanych czy pojemnikach na papier drewno czy gruz, które się tam znaleźć nie powinny – przyznał Daniel Kulik, pracownik firmy zajmującej się odbiorem odpadów.

Piknik był atrakcyjny także dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej. –  Ten projekt to bardzo dobra inicjatywa. Ważne, żeby ją promować i propagować – przyznała Basia, uczennica PSP nr 4 w Strzelcach Opolskich. – Aby wesprzeć nasze środowisko możemy sadzić rośliny i drzewa, segregować odpady – dodała jej klasowa koleżanka Michalina.

W ramach pikniku odbył się także finał konkursu piosenki ekologicznej. W trakcie wydarzenia finaliści, wyłonieni w wyniku oceny merytorycznej na I etapie, zaprezentowali przygotowane piosenki na żywo przed komisją. Prezentowali się wokaliści i zespoły, każde w dwóch grupach wiekowych. Młodych muzyków oceniał m.in. muzyk Andrzej Torbus. – Charakter występów był amatorski, ale dzieci i młodzież spisali się na medal. Wybór dla komisji oceniającej nie był łatwy. Przekaz był bardzo trafiony, piosenki nawiązywały do tematu ochrony środowiska. Mieliśmy różne wykonania, w różnych gatunkach muzycznych. Prezentowały się zespoły, soliści, mieliśmy wykonania tylko wokalne, ale także instrumentalno- wokalne – wyjaśnił.

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

soliści – klasy I-III: Iga Walczok, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Dzierżonia Kluczbork z piosenką „MAM ZASADY NA ODPADY”

soliści – klasy IV-VII: Lena Bryja, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Krasiejowie z piosenką „DLACZEGO?”

zespoły – klasy I-III: Paulina Korzeniec, Hania Golec, Marlena Feliks, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Krasiejowie z piosenką „Ekologia woła”

zespoły – klasy IV-VII: Lena Bryja, Paulina Feliks, Jasmin Pyka, Magda Jonczyk, Karolina Bednorz, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Krasiejowie z piosenką „Z ekologią bądź na ty”.

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy