Strategia innowacji pod czujnym okiem ekspertów

Zespół Ekspertów ds. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego to grono specjalistów z różnych dziedzin, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem będą wspierali proces wdrażania innowacji podczas realizowania nowej perspektywy finansowania Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.

W imieniu Samorządu Województwa Opolskiego prace nad wdrażaniem RSIWO2030 są realizowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mając na względzie, iż RSIWO2030 jest dokumentem uwzględniającym potrzeby różnych środowisk w obszarze innowacji, w pracach Zespołu Ekspertów ds. RSIWO uczestniczą przedstawiciele opolskich uczelni, jednostek B+R, samorządów gospodarczych czy instytucji otoczenia biznesu.

– Strategia Innowacji to bardzo żywy dokument. Tak naprawdę wcielamy go w życie, ponieważ rozpoczynamy wdrażanie naszych regionalnych pieniędzy unijnych, czyli „Fundusze Europejskie dla Opolskiego”, które jest narzędziem wdrażania wszelkiego typu strategii. W tym procesie muszą uczestniczyć różne środowiska – naukowcy, przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu i samorządowcy. To jest gremium, które ma realizować to zadanie. Mamy określone nasze inteligentne specjalizacje, ale istnieje coś takiego, jak proces przedsiębiorczego odkrywania. Będziemy spotykać się raz na kwartał w różnym gronie – wyjaśnił Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Jak podkreśla członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, członkowie gremium to osoby, które  uczestniczą w życiu społeczno – gospodarczym regionu. Sam Zespół jest bardzo interdyscyplinarny, a same innowacje to bardzo trudny obszar. – Z jednej strony to zadanie spoczywa w dużym stopniu na przedsiębiorcach, z drugiej na jednostkach badawczo rozwojowych i świecie nauki. Będziemy spotykać się, aby lepiej realizować projekty, by móc mieć lepszą strategię innowacji. W XXI wieku wiemy, że wygrywać możemy przede wszystkim konkurencyjnością, nowoczesnymi technologiami i nowymi pomysłami – przyznał.

Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i członek Zespołu przyznaje, że szpital jest realizatorem wielu innowacyjnych projektów. – Jesteśmy projektodawcą zadania dotyczącego rozwoju naszego centrum badawczo – rozwojowego, w ramach którego chcemy uruchomić dwa nowe elementy naszej działalności. Jest to Centrum Medycyny Spersonalizowanej oraz Centrum Nowych Technologii Medycznych, które pozwolą nam na realizowanie nowych obszarów badawczych w zakresie medycznym. Wpisuje się to w Strategię Rozwoju Województwa Opolskiego i Strategię Innowacji i pozwala realizować cele strategiczne dla całego województwa – wymienił. Dariusz Madera przyznał, że innowacyjne projekty to szansa rozwoju jednostki i możliwość zdobycia nowoczesnego sprzętu niezbędnego dla realizacji procedur badawczych – mówił.

Do zakresu działania Zespołu Ekspertów ds. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego 2030 należy m.in. konsultowanie wdrażania Strategii, monitoring programów realizowanych w Województwie Opolskim stymulujących rozwój innowacji i przedsiębiorczości, opiniowanie realizacji polityki innowacyjnej województwa, współdziałanie z Zespołami Zadaniowymi ds. opolskich inteligentnych specjalizacji oraz aktywne uczestnictwo w procesie wdrażania opolskich inteligentnych specjalizacji oraz procesie przedsiębiorczego odkrywania na zasadzie konsultacyjnej, w tym m.in. opiniowanie i proponowanie zmian w dokumentach dot. opolskich inteligentnych specjalizacji.

Kk (na podstawie materiału OCRG)

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy