„Nic dwa razy …” Magia nocy w muzeum

Przed nami 15. Noc Muzeów. W sobotni wieczór warto pójść spać nieco później i skorzystać z bogatej oferty, jaką przygotowało dwanaście instytucji kultury. W tym roku, w rocznicę 100. urodzin Wisławy Szymborskiej, inspiruje nas hasło „Nic dwa razy …”

Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Noc Muzeów to coroczne wydarzenie odbywające się w różnych miastach na całym świecie, w ramach której i w Opolu muzea i galeria sztuki są otwarte dla zwiedzających do godziny 23:59, a wstęp jest bezpłatny. Zwiedzający mogą zwiedzać wystawy stałe i czasowe, zapoznać się z różnymi dziedzinami sztuki, obejrzeć występy artystyczne, a także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych czy wykładach.

Noc Muzeów ma na celu zachęcenie ludzi do poznania i docenienia kultury poprzez bezpośrednie wejście w interakcję z twórcami i odkrywanie dziedzictwa kulturowego. Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku i od tamtej pory stała się popularną i wyróżniającą się imprezą kulturalną. W Opolu pierwsza Noc Muzeów odbyła się 17 maja 2008 roku, w tym roku w blasku księżyca i gwiazd, lamp i świec uczestniczyć będziemy już
w 15 Nocy Muzeów. Kiedy? 13.05.2023 roku w godz.18:00 – 23:59.

Jak zawsze opolskie instytucje przygotowały zróżnicowany program, aby zaspokoić gusta zwiedzających i skłonić do odwiedzenia jak najwięcej miejsc. Nie warto zostawać tej nocy w domu, tegoroczna będzie pasjonująca i wyjątkowo romantyczna. 12 opolskich instytucji otwiera przed Państwem szeroko drzwi, zapraszamy do odwiedzenia: Archiwum Państwowego w Opolu, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Diecezjalnego, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Wieży Piastowskiej, Zamku Górnego, Instytutu  Śląskiego, Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej.

Przez ostatnie lata każdej Opolskiej Nocy Muzeów przyświecało hasło, w tym roku również nie zabraknie hasła, które dla wszystkich instytucji stało się inspiracją w trakcie opracowywaniu oferty kulturalnej na tę wyjątkową noc. Tegorocznym hasłem jest znany pewnie wielu miłośnikom poezji tytuł wiersza naszej polskiej Noblistki Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy. W uznaniu zasług Wisławy Szymborskiej dla polskiej i światowej kultury, w 100-lecie urodzin poetki, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego zachęca, aby sobotnią noc spędzić z kulturą. – Noc Muzeów odbywa się u nas nieprzerwalnie od roku 2008. To okazja, aby zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Zapraszamy serdecznie 13 maja od godziny 18:00. Instytucje wymyśliły wspaniały przekaz „Nic dwa razy …” wg wiersza Wisławy Szymborskiej – mówiła.

– Chcemy pokazać i pochwalić się tym, co mamy w mieście najlepszego. Aura nocy i niecodzienne godziny otwarcia sprawiają, że w nocne zwiedzanie wkrada się element magii. Wieża Piastowska po zmroku wygląda pięknie. Emocje i wrażenia są niesamowite – przekonywał Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego zachęca, aby dotrzeć do jak największej liczny instytucji, a sześć godzin to całkiem sporo czasu. Jesteśmy koordynatorem przygotowań. Od kilku miesięcy wspólnie z instytucjami kultury pracujemy, aby ta noc była wyjątkowa i niepowtarzalna. Dla nas mimo, że po raz kolejny otwieramy otwierany muzea, jest to inne wydarzenie, inne atrakcje. Jak co roku oferujemy zabawę „intruz”, gdzie w każdym z muzeów są przedmioty niepasujące do kolekcji i zbiorów danego muzeów, „pożyczone” z innej instytucji. Trzeba je zidentyfikować, zdobyć pieczątkę. Zdobywając co najmniej trzy pieczątki otrzymujemy nagrodę. Współpracowaliśmy i ustalaliśmy szczegóły z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej, która bardzo się ucieszyła, że instytucje kultury zwracają uwagę i przypominają, że rok 2023 jest Rokiem Wisławy Szymborskiej. Fundacja objęła tez patronatem nasze wydarzenie – wyjaśniła.

– Odwiedzający będą mogli posłuchać wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu opolskiej aktorki. Skupimy się na przybliżeniu realiów dawnego życia w latach 20’ i 30’ XX wieku. Będzie pokaz mody, rowerów i zwyczajów. Ci co nas odwiedzą, przeniosą się w czasie o około 100 lat. – mówił Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

Pełen program sobotniego wydarzenia pod adresem: http://nocmuzeow.opole.pl/

kk/ na podstawie materiału MŚO

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy