Piękne, misternie wykonane korony dożynkowe to efekt wielotygodniowej pracy wielu rąk. Każda z zaskakuje i wyróżnia zamysł twórców, kształt, technika wykonania. Swoje dzieła zaprezentowało ponad 30 sołectw. Podczas Dożynek Wojewódzkich w Branicach wyłoniono te najpiękniejsze.
Celem Wojewódzkiego Konkursu Koron Dożynkowych jest kultywowanie i dokumentowanie tradycji regionalnej plastyki obrzędowej związanej z okresem żniw, jak również zwiększenie aktywności życia kulturalnego mieszkańców wsi. Wybór nie był prosty, każda z nich wyrażała zaangażowanie mieszkańców sołectwa.
W tym roku oceniane były korony dożynkowe i prace plastyczne z podziałem na trzy kategorie: „Korony dożynkowe kłosowo – ziarnkowe”, „Korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne” oraz „Debiut”. Nowa kategoria pn. „Debiut”, była skierowana do delegacji, które w latach 2011-2019 i 2021 nie uczestniczyły w Wojewódzkim Konkursie Koron Dożynkowych.
Oceny zgłoszonych prac oraz koron dokonała komisja konkursowa powołana przez Marszałka Województwa Opolskiego pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej. Poniżej wyniki z podziałem na kategorie.
Korony Dożynkowe Ziarnkowe oraz prace plastyczne:
I miejsce: Sołectwo Odrowąż (gmina Gogolin)
II miejsce: Sołectwo Barut (gmina Jemielnica)
III miejsce: Sołectwo Brzeźce (gmina Bierawa)
Wyróżnienie – Sołectwo Hajduki Nyskie (gmina Nysa)
Korony Dożynkowo Kłosowo – Ziarnkowe
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich „Kępniczanki” (Opolski Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych)
II miejsce: Sołectwo Puszyna (gmina Korfantów)
III miejsce: Sołectwo Uciechowice (gmina Branice)
Wyróżnienia: Sołectwo Ucieszków (gmina Pawłowiczki), Sołectwo Trzeboszowice (gmina Paczków), Sołectwo Krośnica (gmina Izbicko), Sołectwo Gola Grodkowska (gmina Grodków), Sołectwo Kolejka (gmina Dobrodzień), Sołectwo Łącznik (gmina Biała)
Debiut
I miejsce: Sołectwo Bąkowice (gmina Świerczów)
Wyróżnienia: Głogówek-Winiary (gmina Głogówek), Sołectwo Goszczowice (gmina Tułowice)
Sołectwo Zimna Wódka (gmina Ujazd)
kk