Poznają Polskę i wypoczywają

Kolejna grupa ukraińskiej młodzieży spędza aktywnie wakacje w naszym regionie. Tym razem hasło, które im towarzyszy, brzmi: Polska – jej wartości, tradycje i współczesność. We wtorek spotkali się z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą.

Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży Piastun zaprosiła do województwa opolskiego kolejną grupę młodzieży. Przyjazd możliwy jest dzięki pieniądzom, przekazanym przez samorząd województwa opolskiego. W trakcie pobytu dowiadują się oni wielu ciekawych faktów z życia  środowisk polskich dawnego województwa stanisławowskiego (dzisiejszy obwód iwanofrankiwski) i poznają ślady ich obecności w województwie opolskim po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Halina Maznyczka opiekuje się grupą młodzieży z Kałusza. – Poznajemy historię Kresów Wschodnich. Szukając śladów i historii odwiedzimy nie tylko region opolski, ale będziemy również jechać m.in. do Koniakowa – informuje.

Julia Śluzar obecnie studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. – Pierwszy raz uczestniczyłam w projekcie pięć lat temu. To spowodowało, że zaczęłam się uczyć języka polskiego i zaczęłam tutaj studiować. W trakcie obecnych warsztatów byliśmy już w Brzegu. Poznajemy tradycje, kulturę, wspólne powiązania między naszymi narodami – mówi.

Uczestniczka projektu Olesia Sajczyszyn przyjechała wprost z Ukrainy. Przyznaje, że sytuacja w jej ojczyźnie jest przerażająca. – Jest strasznie, nie ma się gdzie przed nimi schować. Bardzo dziękujemy Polsce i tym, co nam pomagają. Mamy nadzieję, że będzie wszystko dobrze. Tutaj mamy wiele wycieczek. W Polsce jest bardzo ładnie. Nie trzeba jechać do Wenecji, bo w Polsce i na Ukrainie są bardzo piękne miejsca – mówi Olesia. Natomiast Artem Ostasz przyznaje, że choć jest w województwie opolskim od poniedziałku, to już za nim jest wiele wrażeń. – Tutaj są bardzo piękne rzeczy. Zwiedzamy zabytki, kościoły. Mam nadzieję, że jak wrócę na Ukrainę, rozpocznie się rok szkolny. Dziś wiemy, że szkoły będą prowadziły z uwagi na bezpieczeństwo zajęcia zarówno w szkole, jak i zdalnie – mówi Artem Ostasz.

Młodzież z obwodu iwanofrankiwskiego ma polskie korzenie. Przygotowano dla nich wycieczki edukacyjne, podczas  których będą realizować tematykę wielokulturowości. Będą uczestniczyć w zajęciach  promujących  podtrzymywanie tradycji i kultury polskiej oraz tożsamości narodowej. – Przeprowadzimy warsztaty polskich tańców narodowych, warsztaty kulinarne, warsztaty języka polskiego. Młodzież weźmie udział w grze miejskiej „Opole dawniej i dziś”. Przygotowaliśmy również panele dyskusyjne: „Miejsce Polaków w historii dawnego Stanisławowa” , „Młodzież we Wspólnocie Europejskiej”, „Dorobek i doświadczenie polskich organizacji pozarządowych w realizacji projektów na rzecz młodzieży oraz możliwości transferu doświadczeń oraz dobrych praktyk do Ukrainy” – mówi Krzysztof Pawlak, koordynator projektu.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy