25 wycieczek rowerowych po województwie opolskim
Coś dla siebie znajdą tu i początkujący, i bardziej zaawansowani rowerzyści. Trasy zostały poprowadzone zarówno po istniejących już, znakowanych szlakach rowerowych, jak i poza nimi i zawierają większość najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa.
Trasy są różnej długości i o różnym stopniu trudności. Kolor trasy wskazuje na stopień trudności – kolor zielony – trasa łatwa, niebieska – trasa średnio trudna i czerwona – trasa dla wymagających rowerzystów. Kliknij na trasę, aby rozwinąć szczegółowe informacje na jej temat, spojrzeć na mapę oraz pobrać ślad GPX na telefon i korzystać z nawigacji. Prezentowane opisy tras to rozszerzona wersja wydanego w grudniu 2022 roku wersji drukowanej przewodnika. Jeśli chciałbyś skorzystać z wersji skróconej – kliknij tutaj.
Najbardziej popularna z opolskich tras rowerowych. Łatwa i krótka wycieczka rekreacyjna nad Opolskie Mazury, czyli tereny wypoczynkowe wokół Jezior Turawskich. Opolski klasyk, który można śmiało polecić przyjezdnym jako pierwszą trasę rowerową eksplorującą nasz region. Poruszamy się dobrze utrzymanymi drogami leśnymi, które możemy pokonać również rowerami rekreacyjnymi i miejskimi. Lasy Stobrawsko-Turawskie, przez które jedziemy, to świetna opcja na lato, by uciec od słońca i schować się w cieniu. Nagrodą za niewielki wysiłek będzie kąpiel w jeziorze.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 1. Z Opola Nad Jeziora Turawskie
Kolejny opolski klasyk. Łatwa, lekko terenowa trasa wokół największego z Jezior Turawskich, którą bez większych problemów przejadą również użytkownicy rowerów rekreacyjnych. Przejedziemy w pobliżu niezwykłych rozlewisk przy ujściu Małej Panwi
do jeziora, gdzie pośród zarośli i zalanych wodą drzew często swój przystanek mają ptaki wędrowne. Oprócz gniazdujących tu mew, kaczek, perkozów i łysek często można tu spotkać kormorany, żurawie, łabędzie i gęsi, których stada liczą czasem kilkaset sztuk. Na trasie wycieczki odwiedzimy także malownicze lasy wokół jeziora oraz przejedziemy obok turystycznej promenady pełnej knajpek i hotelików. Amatorzy bardziej dzikich ścieżek mogą zapuścić się w trudniej dostępne rejony, jak ujście Libawy czy alternatywna trasa Jedlice – Dylaki. Nad Jezioro Turawskie możemy dotrzeć rowerem trasą nr 13 lub 14.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 2. Wokół Jeziora Turawskiego ; 2B. Alternatywna Trasa Jedlice Dylaki
Krajoznawcza trasa doskonała na dłuższą, lecz niezbyt męczącą wycieczkę rodzinną. Oprócz odcinków prowadzących mniej uczęszczanymi drogami samochodowymi w sporej części biegnie dobrej jakości duktami leśnymi, przejezdnymi także dla rowerów rekreacyjnych. Wycieczka spodoba się zarówno miłośnikom natury, jak i tym, którzy lubią odwiedzać zabytki i ciekawe miejsca. W Kamieniu Śląskim oprócz wizyty w sanktuarium św. Jacka (pałac Odrowążów) czy obserwacji susłów na pobliskiej łące możemy również zagrać w golfa albo przyjrzeć się rajdom na tutejszym torze wyścigowym. Warto też odwiedzić popularną restaurację ze śląską kuchnią tuż przy pałacu. Wycieczkę możemy wydłużyć o dojazd do kopalni odkrywkowej Górażdże lub nieznacznie ją skrócić, jadąc terenowym odcinkiem przy kopalni Tarnów Opolski.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 3. Z Opola do Kamienia Śląskiego ; 3B. Z Kamienia Śląskiego Do Kopalni Górażdże ; 3C. Skrót Kamień Śląski Tarnów Opolski ; 3D. Dojazd Do Księżego Dołu
Na trasie tej wycieczki piękne odcinki leśne przeplatają się z fragmentami prowadzącymi malowniczymi terenami wiejskimi. W odwiedzanych miejscowościach nie brakuje zabytków. Po drodze zobaczymy dwa zamki i kilka zabytkowych kościołów. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni największym obszarem leśnym Opolszczyzny – Borami Niemodlińskimi. Szczególnie ciekawe są znajdujące się na ich obszarze Stawy Niemodlińskie, nad którymi możemy spotkać wiele gatunków ptaków wodnych i drapieżnych. Poruszać się będziemy rzadko uczęszczanymi szosami samochodowymi na przemian z dobrze utrzymanymi drogami leśnymi, na których bez problemu można się poruszać również rowerami rekreacyjnymi. Wycieczkę możemy wydłużyć o 3,5 km o pętlę przez park leśny z Ogrodem Dendrologicznym w Lipnie.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 4.Z Opola Do Niemodlina Przez Bory Niemodlińskie; 4B. Powrót Przez Lipno ; 4C. Alternatywna Trasa Ochodze Chmielowice
Piękna widokowo, słoneczna trasa wzdłuż Odry. Otwarte przestrzenie, ukwiecone łąki i błękitna rzeka wijąca się zakolami zachwycą każdego miłośnika natury. Druga część trasy biegnie przez gęsto zalesione Grądy Odrzańskie. Ostatni odcinek z Mikolina do Ujścia Nysy Kłodzkiej to najbardziej dziki fragment wycieczki. W lecie jego końcówka bywa mocno zarośnięta. Trasę polubią zarówno lubiący jazdę terenową, jak i miłośnicy dłuższych wycieczek rekreacyjnych. Wycieczkę można skrócić, przekraczając most na śluzie w Chróścicach i wracając bezpośrednio do Opola przez Dobrzeń Wielki i Czarnowąsy. Można ją też wydłużyć o dojazd do pałacu w Naroku oraz pętlę Popielów – Stare Siołkowice – Chróścice. Wersja krótsza to doskonała propozycja na niezbyt męczącą wycieczkę rekreacyjną biegnącą w większości po asfaltowej nawierzchni, drogami rzadko uczęszczanymi przez samochody.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 5. Z Opola Do Ujścia Nysy Kłodzkiej Do Odry ; 5B. Alternatywna Trasa Wzdłuż Odry ; 5C. Dojazd Do Naroka ; 5D. Alternatywna Trasa Przez Popielów I Chróścice
Całodniowa wycieczka dla miłośników przyrody, a zwłaszcza lasów. W przeważającej większości biegnie przez Stobrawski Park Krajobrazowy – jeden z najwartościowszych przyrodniczo obszarów chronionych w woj. opolskim. Oprócz bujnych lasów na trasie czekają nas liczne wydmy (w tym najwyższa w parku wydma w Kosowcach), ogród botaniczny w Zagwiździu oraz liczne stawy. Oprócz piękna natury niewątpliwym walorem trasy jest kilka miejsc ciekawych historycznie, jak zabytkowy park w Pokoju, pozostałości średniowiecznego grodziska w Murowie czy dawna huta w Zagwiździu. Trasę uzupełnia kilka wariantów dodatkowych, pozwalających dotrzeć do ciekawych miejsc leżących nieopodal (Mańczok, wydma Kosowce, alternatywna trasa przez grodzisko w Murowie).
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 6. Wokół Stobrawskiego Parku Krajobrazowego ; 6B. Dojazd Na Kąpielisko W Nowych Siołkowicach ; 6C. Łącznik Z Popielowem ; 6D. Alternatywna Trasa Murów Zagwiździe ; 6E. Dojazd Do Mańczoka ; 6F. Dojazd Do Wydmy Kosowce
Ciekawa całodniowa trasa, która szczególnie spodoba się miłośnikom lasów i natury. W większości przebiega wygodnymi duktami leśnymi prowadzącymi przez zachodnią część Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie nie zabraknie rezerwatów przyrody oraz siedlisk dzikich zwierząt. W mijanych wioskach warto zwrócić uwagę na zabytkowe kościółki. Tuż przy trasie stoi opuszczony pałac w Minkowskich otoczony dawnym parkiem. W lecie warto się zatrzymać na kąpielisku Sielska Woda niedaleko Lubszy. Trasę można skrócić, jadąc asfaltową szosą Rogalice – Borucice. Można ją również rozpocząć w Lubszy, co stanowi dobrą opcję dla mieszkańców Brzegu i okolic. Z centrum miasta dojedziemy tam wygodną drogą dla rowerów wzdłuż drogi krajowej nr 39 przez Pisarzowice i Michałowice.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 7. Z Namysłowa Do Lubszy Przez Stobrawski Park Krajobrazowy
Łatwa i niezbyt długa wycieczka, prowadząca głównie asfaltowymi drogami gminnymi o niewielkim ruchu samochodowym. Trasa jest gratką dla miłośników zabytków, a zwłaszcza architektury sakralnej. W prawie każdej mijanej miejscowości natkniemy się na zabytkowy kościół. Niektóre z nich to budowle drewniane. Trafimy też na kilka dawnych dworów i pałaców. Wycieczka spodoba się też każdemu, kto z roweru korzysta rekreacyjnie i nie lubi zbyt dużego wysiłku.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 8. Wokół Kluczborka Szlakiem Zabytkowych Kościołów
Rarytas dla miłośników zabytków. W prawie każdej wiosce na trasie mijamy stary, drewniany kościół. Podczas tej wycieczki odwiedzimy ich aż 9. Prócz tego z pewnością warto przyjrzeć się zabytkowym murowanym kościołom w Wołczynie i Byczynie. To ostatnie miasto zachowało się w niezmienionym układzie urbanistycznym od czasów średniowiecza. Szczególne wrażenie robią otaczające starówkę mury obronne. Inne historyczne atrakcje na trasie to 4 dawne pałace, niezwykły grobowiec piramida generała Karola Adolfa Augusta von Eben w Rożnowie oraz zbudowana współcześnie replika średniowiecznego grodu rycerskiego nad malowniczym zalewem w Biskupicach-Brzózkach. Prawie cała trasa biegnie asfaltowymi, rzadko uczęszczanymi drogami. Możemy ją skrócić na ostatnim odcinku, wracając drogą z Krzywiczyn bezpośrednio do Wołczyna.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 9. Z Wołczyna Do Byczyny Szlakiem Drewnianych Kościołów
Trasa ta łączy w sobie walory przyrodnicze z krajoznawczymi. Pierwsza jej połowa biegnie pięknymi lasami oleskimi z ciekawymi przyrodniczo obszarami, z których najciekawszy to Siedem Źródeł koło Olesna. W drodze powrotnej z kolei odwiedzamy zaciszne wioski położone z dala od terenów zurbanizowanych. Na trasie spotkamy kilka ciekawych drewnianych kościołów, opuszczone dwory i pałace, a także sporo dawnych wiejskich zabudowań. Na wycieczkę tę warto się wybrać szczególnie latem. Po drodze odwiedzamy dwa ośrodki wypoczynkowe z kąpieliskami doskonałymi na letni relaks nad wodą – w Starym Oleśnie i Bąkowie. W ich okolicy przebiegają dwa alternatywne warianty trasy, dzięki którym możemy skrócić wycieczkę, jadąc zarówno z Olesna jak i z Kluczborka.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 10. Z Olesna Do Kluczborka ; 10B. Skrót Przez Stare Olesno ; 10C. Skrót Przez Camping W Bąkowie
Niezbyt trudna trasa, doskonała na rodzinną wycieczkę. Odkryjemy piękne krajobrazowo północne tereny woj. opolskiego, pełne łagodnych pagórków, pól i łąk. Nie zabraknie także odcinków leśnych. Po drodze czeka nas kilka ciekawych zabytków i obiektów sakralnych, z których szczególnie warto zobaczyć kalwarię w Praszce. Podczas wycieczki mijamy także kilka dawnych pałaców i dworów. Pierwsza połowa trasy prowadzi wygodną drogą dla rowerów zbudowaną na trasie dawnej linii kolejowej Paulinka, która powstała w 1896 r. i została rozebrana w 1995 r. Swoją nazwę wzięła od huty w Starych Więckowicach (dziś część Gorzowa Śląskiego). Część powrotna trasy biegnie przez zaciszne wioski, z dala od ruchu samochodowego, a na końcowym odcinku przez las. Trasę można przejechać bez problemu również rowerami turystycznymi i rekreacyjnymi. Przyda się dobra kondycja, choć liczne podjazdy są raczej łagodne i wymagają umiarkowanego
wysiłku. Trasę możemy wydłużyć o dodatkową pętlę przez Jamy, gdzie warto zobaczyć drewniany zabytkowy kościół i pałac.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 11. Z Olesna Do Praszki Dawną Linią Kolejową Paulinka
Dolina Małej Panwi to jeden z najciekawszych krajobrazowo i przyrodniczo obszarów Opolszczyzny. Trasa naszej wycieczki biegnie przez liczne zakola rzeczne z dzikimi plażami i pięknymi Lasami Stobrawsko-Turawskimi porastającymi pagórkowate brzegi rzeki. Poruszamy się wygodnymi i dobrze oznaczonymi szlakami rowerowymi oraz bocznymi drogami o umiarkowanym ruchu samochodowym. Na trasie oprócz kontaktu z naturą czeka nas również kilka ciekawych kościołów oraz kilka przykładów dawnego budownictwa drewnianego i przemysłowego. Wycieczkę można znacząco skrócić w Kolonowskiem, korzystając ze skrótu przez centrum miejscowości.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 12. Z Ozimka Do Zawadzkiego Doliną Małej Panwi ; 12B. Dojazd Do Jura Parku W Krasiejowie ; 12C. Skrót Kolonowskie
Podczas tej wycieczki odwiedzimy Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny – jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów woj. opolskiego. Na trasie oprócz walorów przyrodniczych okolicy poznamy również kilka ciekawych atrakcji, jak
choćby ruiny Zamku Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich, Park Miniatur w Olszowej czy dawny pałac w Szymiszowie. Nie licząc kilku odcinków, trasa w większości biegnie bocznymi drogami asfaltowymi. Miłośnicy bardziej terenowej jazdy mogą skorzystać z dołączonej alternatywnej trasy terenowej z Olszowej do Poręby.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 13. Ze Strzelec Opolskich Na Górę Świętej Anny ; 13B. Alternatywna Trasa Terenowa Oleszka Poręba
Niezbyt długa wycieczka pozwalająca odkryć najciekawsze okolice Góry Świętej Anny. Mimo kilku podjazdów trasę tę mogą bez problemu przejechać również mniej zaawansowani rowerzyści. W większości biegnie ona dobrze utrzymanymi i oznakowanymi szlakami rowerowymi oraz bocznymi drogami z ruchem samochodowym. Główną atrakcją przyrodniczą na trasie są rezerwaty przyrody Biesiec i Ligota Dolna. Oprócz tego po drodze odwiedzimy wiele miejsc z ciekawą historią – groby powstańców śląskich, budowle wzniesione w czasach hitlerowskich Niemiec czy jeden z najpiękniejszych pałaców Opolszczyzny w Żyrowej.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 14. Wokół Góry Świętej Anny
Podczas tej wycieczki dotrzemy do jednego z najciekawszych obszarów turystycznych woj. opolskiego – Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. To okolice bardzo popularne wśród rowerzystów i piechurów. Trasa spodoba się szczególnie miłośnikom natury. Odwiedzimy kilka rezerwatów przyrody, a podczas wycieczki towarzyszyć nam będą piękne, pagórkowate krajobrazy. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników zabytków i miejsc z niezwykłą historią. Ze względu na kilka terenowych odcinków i wymagających wysiłku podjazdów trasa polecana jest zwłaszcza bardziej zaawansowanym rowerzystom. Wysiłek jednak nie jest na tyle duży, by nie spróbowali jej przejechać również początkujący.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 15. Z Krapkowic Na Górę Świętej Anny
Trasa niemal w całości biegnie niebieskim szlakiem rowerowym okrążającym zachodnią część powiatu krapkowickiego. Poruszamy się drogami o dobrej nawierzchni, łatwo przejezdnymi również dla rowerów rekreacyjnych. To doskonała propozycja na rodzinną wycieczkę. Szczególnie spodoba się ona miłośnikom historii ze względu na duże nagromadzenie pałaców, dworków oraz dawnych interesujących budowli. Miłośnicy kontaktu z naturą również nie będą zawiedzeni.
Bory Niemodlińskie wraz z okolicznymi łąkami i lekko pagórkowatymi polami to ukojenie dla oczu i świetna ucieczka od zgiełku miasta.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 16. Z Krapkowic Do Mosznej Szlakiem Pałaców
Bardzo łatwa trasa, znakomita na rodzinną wycieczkę. Prawie w całości biegnie drogami asfaltowymi, a większa część trasy to nowo wybudowana droga dla rowerów biegnąca dawną linią kolejową. Podczas wycieczki możemy nacieszyć oczy lekko pagórkowatymi krajobrazami pełnymi łąk i pól. Mijane pagórki szczególnie pięknie prezentują się na wiosnę. Na trasie czeka nas kilka zabytkowych budowli kolejowych oraz piękny pałac w Polskiej Cerekwi. W lecie warto zakończyć wycieczkę na akwenie Dębowa, gdzie znajdują się strzeżone kąpieliska. Do trasy zaczynającej się na granicy Koźla i Większyc dołączony jest dojazd z Kędzierzyna, który wydłuża wycieczkę o 10 km w obie strony. Na całym Szlaku Kolejowym znajdują się liczne punkty odpoczynku, a także kilka samoobsługowych stacji napraw rowerów.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 17. Z Kędzierzyna Koźla Do Polskiej Cerekwi Szlakiem Kolejowym ; 17B. Dojazd Z Kędzierzyna
Dość trudna trasa biegnąca poprzez liczne pagórki z częstymi podjazdami i zjazdami. W większości prowadzi ona rzadziej uczęszczanymi szosami samochodowymi. Jest też kilka odcinków biegnących po dość wyboistych drogach gruntowych. Atutem tej wycieczki jest z pewnością położenie poza utartymi szlakami oraz pagórkowate krajobrazy Bramy Morawskiej będącej naturalnym przejściem pomiędzy Karpatami i Sudetami. Po drodze odwiedzamy kilka zacisznych wiosek położonych z dala od terenów zurbanizowanych oraz dwa ciekawe miasteczka –Baborów i Kietrz.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 18. Z Głubczyc Do Kietrza
Bardzo łatwa trasa biegnąca prawie w całości asfaltowymi drogami. To świetna propozycja na rodzinną wycieczkę. Również dla tych, którzy z rowerów korzystają jedynie rekreacyjnie. Do Mosznej jedziemy drogą dla rowerów biegnącą wzdłuż dość ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 414. Z powrotem wracamy bocznymi drogami prowadzącymi przez kilka położonych na uboczu wiosek. Największą atrakcją na trasie jest oczywiście pałac w Mosznej, który jest ikoną turystyczną Opolszczyzny. Pasjonaci historii i zabytków znajdą coś dla siebie również w Białej, gdzie przejeżdżamy obok pięknego cmentarza żydowskiego, dawnego zamku oraz kilku innych zabytków. Z kolei miłośnicy natury będą zachwyceni pięknymi widokami Gór Opawskich rozpościerającymi przed naszymi oczami w drodze powrotnej.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 19. Z Prudnika Do Mosznej Aleją Lipową
Najbardziej górska ze wszystkich tras w przewodniku, prowadząca na najwyższy szczyt polskich Gór Opawskich, Biskupią Kopę (890 m n.p.m.). To wymagająca wycieczka dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Dojazd z Prudnika do Pokrzywnej oraz powrót z tej miejscowości to stosunkowo łatwe fragmenty, które pokonać może każdy. Jednak przy samej Biskupiej Kopie zaczynają się typowo górskie odcinki, gdzie zdecydowanie przydają się terenowe opony i umiejętność jazdy w górach. Nagrodą za wysiłek są piękne górskie widoki, a w lecie dodatkowo wizyta w parku wodnym w Pokrzywnej.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 20. Z Prudnika Na Biskupią Kopę
Jedna z najpiękniejszych widokowo tras tego przewodnika. W stronę Głuchołaz cały czas towarzyszy nam rozległa panorama Gór Opawskich oraz malownicze pagórki Ziemi Nyskiej. Jadąc prawie pustymi szosami samochodowymi, mijamy po drodze wiele sielskich i pocztówkowo położonych wiosek. Mamy też na trasie kilka odcinków terenowych, prowadzących wygodnymi drogami gruntowymi. Na wycieczce odwiedzimy również kilka wartościowych przyrodniczo obszarów, jak: rezerwaty przyrody Śnieżyca i Przyłęk oraz malownicza Nyska Droga św. Jakuba prowadząca brzegiem Białej Głuchołaskiej. U celu naszej wycieczki czekają nas Głuchołazy z licznymi zabytkami, pięknie odrestaurowanym Parkiem Zdrojowym oraz specjalnie przygotowanymi dla rowerzystów Złotymi Ścieżkami. Ze względu na liczne podjazdy i zjazdy wycieczka wymaga dość sporego wysiłku. Dlatego polecana jest przede wszystkim bardziej zaawansowanym rowerzystom.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 21. Z Nysy Do Głuchołaz Przez Rezerwat Przełęk
Kolejny opolski klasyk, trasa doskonale znana każdemu mieszkańcowi Nysy. Wycieczka wokół Jeziora Nyskiego to łatwa propozycja dla każdego. Poruszamy się świetnie przygotowanymi szlakami rowerowymi i krótkimi odcinkami asfaltowymi,
prowadzącymi drogami o umiarkowanym ruchu samochodowym. Największym atutem trasy jest kontakt z naturą oraz możliwość kąpieli w wodach jeziora. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników zabytków i miejsc historycznych. Celem naszej wycieczki jest Otmuchów, w którym stoi jeden z najbardziej okazałych zamków woj. opolskiego. Duże wrażenie robi również otmuchowski Rynek z pocztówkowej urody kamieniczkami i ratuszem oraz monumentalnym kościołem św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 22. Wokół Jeziora Nyskiego
Piękna i łatwa trasa, doskonała na niezbyt wymagającą wycieczkę rodzinną. Trasa w całości biegnie asfaltowymi drogami bocznymi z niewielkim ruchem samochodowym. Szczególnie spodoba się miłośnikom zabytków, historii i zwiedzania miast. Dwa największe miasta na trasie – Otmuchów i Paczków – mogłyby obdzielić swoimi zabytkami jeszcze kilka innych miejscowości. Ciekawe zabytki spotkamy również w mijanych na trasie zacisznych wioskach. Podczas wycieczki przejedziemy dookoła Jeziora Otmuchowskiego, poruszając się częścią słynnego Szlaku Czarownic. Czeka nas sporo pięknych widoków na jezioro oraz okoliczne wzgórza i pobliskie Góry Opawskie.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 23. Z Otmuchowa Do Paczkowa Szlakiem Czarownic
Jedna z krótszych tras w przewodniku. Bardzo łatwa wycieczka w sam raz na rodzinny relaks. Trasa biegnie przez piękne krajobrazowo okolice Grodkowa z łagodnymi pagórkami pokrytymi łąkami i polami. Niewątpliwą zaletą tych terenów jest położenie na uboczu, z dala od obszarów zurbanizowanych. Na początku wycieczki czeka nas odcinek do Gałążczyc poprowadzony nowo zbudowaną drogą dla rowerów, która powstała na dawnej linii kolejowej. Podczas wycieczki odwiedzimy kilka sielsko położonych wiosek oraz piękny pałac w Sulisławiu. Czeka nas również odcinek leśny prowadzący przez bory otaczające Sulisław.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 24. Wokół Grodkowa ; 24B. Skrót Gałążczyce Gnojna
Dość łatwa, choć niekrótka trasa, która spodoba się zwłaszcza miłośnikom zabytków i architektury sakralnej. W prawie każdej mijanej wiosce znajdziemy zabytkowy kościół, a w prawie każdym z nich podziwiać można zabytkowe polichromie, od których swą nazwę wziął szlak turystyczny, którym jedziemy. Uznaje się, że okolice Brzegu to największe skupisko średniowiecznych polichromii w Polsce. Podczas tej wycieczki mijamy aż 13 kościołów, nie licząc tych, które zobaczymy w Brzegu. Po drodze odwiedzimy również 3 niewielkie pałace. Czeka nas także wizyta w lesie i rezerwacie przyrody Przylesie. Trasa w przeważającej większości prowadzi mało uczęszczanymi drogami gminnymi i powiatowymi. Jedynie odcinek leśny biegnie dobrze utrzymaną i łatwą do przejechania drogą gruntową.
PEŁNY OPIS TRASY – pobierz
POBIERZ TRASY W PLIKU GPX: 25. Wokół Brzegu Szlakiem Polichromii Brzeskich
Możesz pobrać również wersję elektroniczną przewodnika zawierającą skrócone opisy wszystkich tras i mapki do samodzielnego wydruku.