Filharmonia Opolska partnerem trzech wspaniałych festiwali muzycznych

Dźwięki muzyki łączą, to nie ulega wątpliwości. Stąd też pomysł na połączenie sił i jeszcze większą promocję muzyki klasycznej w naszym regionie. Filharmonicy opolscy włącza się w organizację festiwali muzycznych w Pokoju, Mosznej i Głogówku. Szczegóły poznaliśmy podczas konferencji prasowej „Filharmonia wychodzi poza swoje mury”.

„Muzyczne Święto Kwitnących Azalii” w Mosznej, Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów w Pokoju oraz Śląski Festiwal im. Ludwiga Van Beethovena w Głogówku to znane i doceniane przez melomanów wydarzenia muzyczne. Każdy z nich jest wyjątkowy i każdy może poszczycić się bogatą tradycją. Łączy je to, że wszystkie odbywają się w niezwykle pięknych i klimatycznych okolicznościach przyrody i architektury.

Samorząd Województwa Opolskiego na ten wspólny projekt przeznaczył 150 tysięcy złotych. – Zależało nam, aby Filharmonia Opolska otworzyła się na zewnątrz i objęła opieką trzy doskonale znane i cenione inicjatywy muzyczne. Każdy z tych wydarzeń to tradycja, ale i wyzwania, a nasza filharmonia to „świątynia muzyki klasycznej” w regionie. Mam nadzieję, że to partnerstwo stanie się w przyszłości tradycją – przyznał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Do udziału w wydarzeniach namawia Maciej Fortuna, dyrektor Filharmonii Opolskiej. – W imieniu całej społeczności Filharmonii Opolskiej, naszej Orkiestry, ale także w imieniu organizatorów trzech wspaniałych festiwali w Głogówku, Mosznej i Pokoju chciałbym serdecznie zaprosić na nadchodzące wydarzenia. Do zobaczenia – zachęcał.

Czeka nas cudowny muzyczny maj w Mosznej

Muzyczna uczta w Mosznej w tym roku odbywać się będzie już po raz 41. Wszystkie koncerty będą odbywały się w czwartki o godz. 19:00. Pierwszy z nich już 8 maja. O szczegółach mówiła Barbara Hortyńska, dyrektor artystyczna wydarzenia. Festiwal rozpocznie się koncertem perkusyjnym i w tym roku właśnie ten instrument będzie przewodził tej edycji imprezy. Podczas inauguracji usłyszymy prawykonanie utworu „Husaria” Karola Nabożnego. Koncert perkusyjny pojawi się także w melodycznej odsłonie podczas debiutów i tu duet Marimbabyes zaskoczy nas innym, zupełnie innym podejściem do marimby jako instrumentu. Będziemy mieli okazję również usłyszeć Koncert harfowy w wykonaniu Laury Laszloffy, I harfistki Filharmonii Opolskiej. By umilić spotkanie z tym wyjątkowym festiwalem, dla wielbicieli muzyki dawnej wystąpi ikona Polskiej Muzyki Klawesynowej Profesor Elżbieta Stefańska w duecie w przepięknej opowieści historycznej o tańcu w muzyce. Wspaniałe perspektywiczne spojrzenie na wieloznaczeniowość tematu. Trudno nie wspomnieć o debiutach INSOLITO TRIO – dwie klarnecistki i fortepian oraz wspomniany duet marimbowy MARIMBABIES. Oba zespoły w sposób innowatorski przedstawiające swoją pasję i nowe spojrzenie w świat nasz muzyczny. Finał festiwalu to wspaniały koncert mistrzowski Łukasz Długosz – Agata Kielar-Długosz – flet, Artur Jaroń – fortepian i w ich wykonaniu miniatury m. in. kompozytorów w polskich.

Muzyka, historia i natura spotykają się w jednym miejscu!

XXII edycja prestiżowego Festiwalu Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera, odbywającego się corocznie w malowniczej miejscowości Pokój, stanowi doniosłe wydarzenie w świecie muzyki i dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. To trzydniowe święto sztuki, tradycyjnie inaugurujące w Boże Ciało, łączy wybitne wykonania muzyczne z promocją unikalnego krajobrazu kulturowego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz historycznej zabudowy miejscowości Pokój. Przez trzy dni, od 19 do 21 czerwca 2025 roku, zabytkowy park oraz historyczna architektura Pokoju staną się tłem dla wybitnych wydarzeń artystycznych, nawiązujących do bogatej tradycji kulturowej regionu. – Zapraszamy wszystkich do naszego pięknego Pokoju – zachęcał Hubert Kołodziej, współorganizator wydarzenia, prezes Stowarzyszenia Pokój Organizacja Pożytku Publicznego.

Jesień w Głogówku rozpocznie się muzycznie

32. edycja Festiwalu Beethovenowskiego, zatytułowana „Dialogi”, ma na celu ukazanie korespondencji form muzycznych oraz uczczenie 800-lecia historii Głogówka jako ośrodka wielokulturowego w 2025 roku. Festiwal celebruje bogate dziedzictwo historyczne muzyki, ale również związane jest z miastem. Odwołując się do przeszłości i korespondując z nią, tworzą nowe platformy wyrazu artystycznego, za sprawą nowych interpretacji. Kluczowym elementem jest nawiązanie do postaci i twórczości Ludwiga van Beethovena oraz jego pobytu na zamku Oppersdorffów w 1806 roku. Program tegorocznego festiwalu łączy dzieła wielu mistrzów, tworząc muzyczny dialog między epokami i stylami, co jest nieodzownym elementem rozwoju i przetrwania sztuki. Święto muzyki w Głogówku będzie się odbywało od 14 do 25 września. Do udziału w wydarzeniu zaprasza dyrektor artystyczny, Aleksander Devosges Cuber.

kk/ na podstawie materiałów organizatorów

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy