27 marca odbyła się wyjątkowa konferencja z okazji 25-lecia Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To było nie tylko świętowanie jubileuszu, ale także przedstawienie wyników badań naukowych, dotyczących tego unikalnego obszaru przyrodniczego.
Stobrawski Park Krajobrazowy, będący jednym z najważniejszych terenów chronionych w województwie opolskim, pełni istotną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej regionu. Jubileusz 25-lecia to doskonała okazja, by podsumować dotychczasowe działania ochronne oraz zaprezentować wyniki badań naukowych, które pozwalają na lepsze zrozumienie i ochronę tego wyjątkowego miejsca. Wspomniał o tym Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. – Jest to najmłodszy, ale już nie taki młody park, powstał 28 września 1999 roku, a dwa parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Góry Świętej Anny i Góry Opawskie powstały w 1988 roku. Jest największym parkiem w Opolszczyźnie i jednym z większych w kraju, obejmującym ponad 52 tys. hektarów. Charakteryzuje się płaskim terenem Niziny Śląskiej, rozbudowaną siecią rzeczną i mozaiką lasów, pól, łąk oraz siedlisk związanych z zbiorowiskami wodnymi i rzecznymi. Ta dzisiejsza konferencja jest po to, aby przeanalizować 25 lat, ponieważ ten okres czasu dla niektórych ekosystemów, szczególnie tych wrażliwych, to jest bardzo dużo czasu. Chcieliśmy się dzisiaj szeroko podzielić tą monografią i przekazać ją wszystkim, którzy gospodarują na tym terenie – tłumaczył. Program konferencji obejmował wiele interesujących wystąpień, które pozwoliły na lepsze poznanie flory, fauny oraz zrozumienie znaczenia Stobrawskiego Parku Krajobrazowego dla ochrony środowiska.
Marszałek województwa Szymon Ogłaza podkreślał, że Stobrawski Park krajobrazowy to dobro lokalne, regionalne i przyrodnicze, z jednej strony traktowany jako teren, a z drugiej jako instytucja, która jest bardzo wartościową częścią naszego województwa. Ponadto podziękował twórcom monografii oraz wszystkim pracownikom parku. – Spotkaliśmy się, aby po 25 latach uaktualnić wiedzę o parku, jak i świętować powstałą monografię, bo to wysiłek bardzo wielu naukowców, przyrodników, którzy pokazują potencjał tego parku. Na podstawie rosnącej popularności usług edukacyjnych zauważamy coraz większe zainteresowanie tym obszarem. Bardzo się cieszymy, że ta część edukacyjna, poruszająca problematykę szerokorozumianej natury i tego naszego cennego zasobu, funkcjonuje tak dobrze. Będziemy ją wspierać tak jak dotychczas – mówił marszałek.
Obecny na wydarzeniu Antoni Konopka, członek zarządu województwa również podziękował wszystkim autorom monografii Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, podkreślając osiągnięcia w ochronie środowiska, edukacji ekologicznej oraz współpracy z młodzieżą. – Jest to nasze dobro narodowe, coraz bardziej doceniane. Chcę z całego serca podziękować wszystkim, którzy pracowali z nami jako samorządem województwa, z parkami krajobrazowymi, z tą grupą badaczy, ale też osobom zainteresowanym tematem, dla których praca na rzecz środowiska to hobby. Pragnę zapewnić, że wspieramy działanie parków krajobrazowych, sporo środków przeznaczamy również na wsparcie organizacji pozarządowych i nasze środowisko, mam wiec nadzieję, że nasza przyroda będzie się miała na Opolszczyźnie coraz lepiej – mówił.
kw