20 lat minęło. Okrągły jubileusz Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie

Placówka od dwóch dekad systematycznie poszerza ofertę zdrowotną i stawia duży nacisk na profilaktykę i programy zdrowotne. Konferencja „Dać szansę zdrowiu” była okazją do podsumowań i docenienia tych, którzy budowali gogoliński ośrodek zdrowia.

Wydarzenie połączyło przeszłość, teraźniejszość i przyszłość instytucji. Powróciły wspomnienia, sporo mówiono także o tym, co udało się przez te lata osiągnąć. Burmistrz Gogolina Krzysztof Reinert wyjaśnił, że ważne jest systematyczne i pragmatyczne podejście do wyzwań ochrony zdrowia, takich jak starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne czy niedofinansowanie opieki zdrowotnej. Podkreślił także rolę długofalowych programów profilaktycznych. – Mamy kilkanaście poradni specjalistycznych m.in. urologię, położnictwo czy fizjoterapię. Stawiamy na profilaktykę od najmłodszych lat, m.in. przeciwdziałaniu otyłości czy wad postawy, a także profilaktykę nowotworową. Cieszy mnie, że nasi mieszkańcy wychodząc ze szpitala, mogą korzystać właśnie z poradni specjalistycznych dostępnych tu na miejscu, nie muszą szukać ich w regionie. Sukcesywnie rozwijamy kolejne specjalizacje – mówił burmistrz.

Słowa Krzysztofa Reinerta potwierdza także wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Jestem niezmiernie szczęśliwa, że w mojej sąsiedniej gminie, czyli Gogolinie, samorząd zdecydował się na powołanie takiego ośrodka. To ważne, że mieszkańcy mogą otrzymać tu pomoc, ale także skorzystać z oferty badań profilaktycznych. Dbałość o zdrowie procentuje. To korzyści dla każdego – zauważyła wicemarszałek.

Andrzej Mrowiec dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie przypomniał, że na początku istnienia w strukturze placówki funkcjonowały trzy poradnie specjalistyczne. – Pierwsza była ginekologiczno – położnicza, następnie okulistyczna i psychiatryczna. Na przestrzeni lat doszło do nich kolejnych dwanaście – wyjaśnił.

Z placówką związanych jest kilkudziesięciu lekarzy i pracowników niemedycznych, niektórzy są w niej od samego początku. Jedną z nich jest dr Katarzyna Seweryn – Serkis, położnik ginekolog, od 2021 r. ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Krapkowicach. Niezwykle zaangażowana w pomoc medyczną i profilaktyczną dla kobiet ciężarnych i matek z dziećmi w regionie. – Przez ten czas poradnia bardzo się rozwinęła, tak samo, jak nasze życie zawodowe, a wówczas byliśmy bardzo młodymi lekarzami. Te lata to rozwój ultrasonografii, ale także profilaktyki nowotworowej. Jesteśmy jedną z niewielu poradni, gdzie od początku wykonujemy poszerzoną diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy i wirusa hpv, wykonujemy kolposkopię, szczepimy na szeroką skalę. Dzisiaj poradnia zatrudnia wielu lekarze ginekologów i innych socjalizacji. Opiekujemy się kobietami w ciąży, ale także Paniami wymagającymi opieki ginekologicznej, profilaktyki chorób nowotworowych, zaburzeń statyki narządu płciowego – wymieniła specjalistka ginekologii.

Warto podkreślić, że dr Katarzyna Seweryn – Serkis jest jedną z osób, które zostały wyróżnione Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Z rąk wicemarszałek Zuzanny Donath – Kasiury oraz radnego województwa opolskiego Romana Kolka otrzymały je także specjalistki rehabilitacji Justyna Dragun oraz Dorota Jaśkowiec.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy