Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Dnia 14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, nastąpiło przekształcenie Związku Walki Zbrojnej
w Armię Krajową, stając się z czasem „podziemnym” Wojskiem Polskim. Dziś w Opolu uroczyście uczczono tę rocznicę.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie jednego z najważniejszych momentów w historii polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. W ceremonii na osiedlu imienia Armii Krajowej, przy pomniku upamiętniającym bohaterów Armii Krajowej, udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz mieszkańcy Opola. Zgromadzeni złożyli kwiaty i oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność́ Ojczyzny.

Wicewojewoda Piotr Pośpiech podczas uroczystości podkreślił znaczenie Armii Krajowej w walce o niepodległość Polski oraz jej niezłomność w dążeniu do wolności. W swoim przemówieniu zaznaczył, że pamięć o bohaterach AK powinna być pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego  dodał, że wartości, o które walczyli żołnierze AK, wciąż są aktualne i stanowią fundament patriotyzmu. – Żołnierze AK i Państwa Podziemnego wartości dla Polaków uświęcone: Bóg – Honor – Ojczyzna, mieli nie tylko na sztandarach, ale nade wszystko w swoich sercach. W imię tych wartości walczyli, ginęli i cierpieli. W najtrudniejszych w historii warunkach, bronili i zachowali wierność wartościom, które od pokoleń określały tożsamość narodową. Dając pierwszeństwo tym wartościom, nigdy nie kalkulowali czy warto. Zarówno idąc do Powstania Warszawskiego, jak i po wojnie, prześladowani i skazani na zapomnienie – mówił Robert Węgrzyn.

Obchody 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową ukazały nie tylko znaczenie tego wydarzenia w historii polskiego ruchu oporu, ale także potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolność, oraz wartości, które są kluczowe dla współczesnego patriotyzmu. Warto przypomnieć, że w tym roku  Sejm RP rocznice tego wydarzenia, 14 lutego ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

dt, fj

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy