W tym roku mija 50 lat od pierwszej premiery Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Ten jubileuszowy rok zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, bo zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. A jubileuszowi towarzyszy hasło przewodnie: „Tworzymy przyszłość inspirowani tradycją. Jesteśmy teraz”.
Oryginalny gong teatralny, który 50 lat temu obwieścił otwarcie nowego teatru, dziś równie donośnym dźwiękiem otworzył jubileuszowy rok tej instytucji. – To bardzo dobrze, że zabrzmiał ten gong, bo przypomniał nam, że dzieje się coś ważnego. 50-lecie teatru imienia Jana Kochanowskiego jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Pół wieku nieprzerwanej działalności instytucji kultury to rzecz, nad którą należy się pochylić. A to instytucja wyjątkowa, bo to jedyna taka scena w regionie – mówił marszałek Szymon Ogłaza podkreślając, że samorząd województwa jako organizator teatru jest przede wszystkim jego mecenasem, bo zapewnia w budżecie warunki do jego funkcjonowania. – Ale to artyści decydują o tym, jak działa instytucja kultury i staramy się, żeby właśnie tak było – dodawał marszałek. Szymon Ogłaza mówił, że od lat, od kiedy bywa w opolskim teatrze, placówka ta ma niezwykle dobry kontakt z odbiorcami i życzył teatrowi, by ten kontakt był nadal żywy i jeszcze mocniej się rozwijał.
A samorząd województwa rzeczywiście jest mecenasem teatru, bo specjalną kwotą z budżetu województwa wsparł także ten jubileusz. – Cieszę się, że ten jubileusz otwieramy właśnie z dyrektorem Rakowskim, bo te ostatnie lata to był naprawdę dobry czas dla teatru. To, jak on dzisiaj wygląda, jak się zmieniał także wizualnie, to wszystko jest zasługa ludzi, którzy w teatrze pracują – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. Wicemarszałek poinformował, że zarząd województwa przeznaczył specjalną kwotę 200 tysięcy złotych na wydarzenia związane z jubileuszem, aby nadać mu godny i wyjątkowy charakter.
Tradycja inspiracją
Teatr Kochanowskiego jest nie tylko ważną instytucją miasta i regionu, ale także ważnym elementem wizerunku miasta, zwłaszcza po modernizacji sprzed kilku lat. To przecież największa scena teatralna w Polsce. Od początku swojej działalności teatr gościł wybitnych twórców i od 50 lat nieprzerwanie jest istotnym miejscem na teatralnej mapie Polski. Dziś nie poprzestaje na wspomnieniach, ale chce czerpać z przeszłości, aby jeszcze odważniej i w bardziej kompleksowy sposób, rozmawiać o tym, co aktualne. – Podkreśla to nasze jubileuszowe hasło przewodnie: „Tworzymy przyszłość inspirowani tradycją. Jesteśmy teraz”. Stanowi ono zaproszenie do dalszego odkrywania teatru jako przestrzeni dialogu, inspiracji i twórczości – mówił dyrektor opolskiej sceny Norbert Rakowski.
Do tradycji, a przede wszystkim wizualnej strony teatru nawiązuje także oprawa graficzna jubileuszu, przygotowana przez Krzysztofa Kuki Iwańskiego, który pomysł na logo zaczerpnął z charakterystycznej bryły teatralnego budynku, ale na tej podstawie stworzył wizualną oprawę, która teatrowi i jego widzom będzie towarzyszyła przez cały rok. – Bo to będą nie tylko plakaty, ale także przydatne gadżety, które z widzami zostaną na dłużej – mówił.
Nie urodziny, tylko bogaty program
W ramach obchodów zaplanowano szereg cyklicznych i jednorazowych wydarzeń artystycznych. Norbert Rakowski informował, że jubileusz to nie będzie jedna uroczystość. – Nie skupiamy się na imprezie urodzinowej, ale chcemy przez okrągły rok wzbogacać nasz program repertuarowy przez liczne wydarzenia i w ten sposób podkreślać rolę teatru. Premierą dedykowaną temu jubileuszowi jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, które otwierało tę scenę 50 lat temu. Był to spektakl w reżyserii Stanisława Brejdyganta, a my ten sam tytuł w reżyserii Piotra Ratajczaka zaprezentujemy w czerwcu – informował dyrektor. – W nawiązaniu do pierwszych lat teatru Marcin Liber wyreżyseruje „Wodzireja”, który również pochodzi z tamtego czasu. Mamy także kolejną koprodukcję, tym razem ze słowackim teatrem z Trnavy, z którym przygotujemy spektakl nawiązujący do II wojny światowej. Ale ten program zostanie poszerzony o inne wydarzenia, jak spektakle gościnne, będzie specjalny koncert z okazji 50-lecia, nad którym już pracujemy z Wojtkiem Mazolewskim, będą też jubileuszowe wystawy czy wieczór poświęcony Agnieszce Osieckiej. Wiele z tych wydarzeń jest możliwych dzięki współpracy z naszymi parterami – wymieniał Norbert Rakowski.
Szczegółowy program wydarzeń jubileuszowych będzie można śledzić na stronie internetowej teatru.
vr