Poznaliśmy liderów Rankingu Gmin Województwa Opolskiego 2024

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie samorządów wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk. To też ważny aspekt motywacyjny i drogowskaz, ukazujący kierunki rozwoju województwa opolskiego.

W ramach Rankingu oceniane są wszystkie gminy z województwa opolskiego z wyłączeniem miasta na prawach powiatu – Opola. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w Rankingu jest dla gmin bezpłatny. Opiera się on o 16 syntetycznych wskaźników, obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych. – Takie obiektywne rankingi są potrzebne, aby porównać się z innymi i motywować. Ogromne podziękowania za przygotowanie raportu – przyznała wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura.

O dobrej współpracy i jej efektach mówiła Hanna Sterniuk – Mościcka, kierownik opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy być częścią Rankingu Gmin Województwa Opolskiego. Cieszę się z wieloletniej, dobrej współpracy i jej efektów – podkreśliła.

Samorządy wyróżniono w pięciu kategoriach.

W każdym powiecie wyłoniono Lidera Powiatu, czyli gminę, która osiągnęła najbardziej pożądane wskaźniki zjawisk społeczno-gospodarczych.

Ranking Gmin Województwa Opolskiego wśród gmin do 20 000 mieszkańców otwiera Gmina Skarbimierz, II miejsce zajęła Gmina Gogolin, natomiast III pozycja należy do Gminy Ujazd.

Wśród samorządów powyżej 20 000 mieszkańców liderem jest Gmina Strzelce Opolskie. – Stawiamy na inwestycje, przeciwdziałanie wyludniania się gminy. Chcemy, aby zwłaszcza ludzie młodzi postrzegali Strzelce Opolskie, jako dobrą gminę do życia i pracy – wyjaśnił burmistrz gminy Strzelce Opolskie Jan Wróblewski.

Druga pozycja należy do Gminy Krapkowice. O znaczeniu Raportu mówił burmistrz gminy Andrzej Kasiura. – Ranking to prestiżowe wyróżnienie, ale też pokazanie, czy nasze wysiłki przynoszą wymierny skutek. Możemy porównać się z naszymi sąsiadami, zobaczyć, na co zwracać uwagę przy tworzeniu budżetów i na jakie zadania stawiać akcent – podsumował. Na trzeciej lokacie w te kategorii znalazła się natomiast Gmina Kędzierzyn-Koźle.

Liderem Zmiany w gminach do 20 000 mieszkańców została Gmina Lubrza, drugie miejsce zajęła Gmina Polska Cerekiew, trzecie natomiast Gmina Tarnów Opolski.

Wśród większych gmin (powyżej 20 000 mieszkańców) Liderem Zmian okazała się Gmina Strzelce Opolskie, za nią uplasowała się Gmina Krapkowice oraz Gmina Głuchołazy.

Liderem Edukacji Samorządowej została natomiast Gmina Ozimek.

Ranking Gmin Województwa Opolskiego to efekt współpracy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Urzędem Statystycznym w Opolu orz Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Patronat honorowy nad inicjatywą objął marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy