Muzeum miejskie w Opolu rozpoczęło swoją działalność w 1900 roku, a więc w tym roku mija 125 lat od tych początków funkcjonowania. Placówka przygotowała bogaty program jubileuszowy na ten cały rok, chcąc pokazać bogactwo i różnorodność działań tej instytucji. Właśnie otwarto jedną z pierwszych jubileuszowych wystaw.
Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz podkreśla, że muzeum nie planuje jakiejś jednodniowej imprezy rocznicowej, ale przygotowało bogaty program na cały rok. – Będziemy zapraszali na różne wydarzenia. Dziś spotykamy się na wernisażu jednej z wystaw, która pokaże historię najstarszej części naszej kolekcji, wywodzącej się z muzeum miejskiego w Opolu wtedy, kiedy ono powstawało – mów Iwona Solisz. „Nie zapomnij odwiedzić muzeum – przyniesie ci radość” – bo tak twórcy zatytułowali wystawę – opowiada o przedwojennej historii muzeum. Teraz prezentowane są zbiory archeologiczne i przyrodnicze, a od lipca, na jej drugiej odsłonie, będą pokazywane kolekcje sztuki, etnografii i historii.
Niezwykle ciekawy jest także zainicjowany z początkiem roku cykl wystaw „Strzał w dziesiątkę. Zbiory Muzeum Śląska Opolskiego w 10 odsłonach”, w ramach którego przez 10 kolejnych miesięcy prezentowane będą wybrane zabytki z muzealnych kolekcji. W styczniu jest to Madonna z Dzieciątkiem Tronująca – średniowieczna rzeźba z XIV wieku, będąca najcenniejszym eksponatem w zbiorze zabytków średniowiecznych muzeum. Dla odwiedzających te wystawy Muzeum przygotowało również pamiątkowe karty kolekcjonerskie z wizerunkami prezentowanych obiektów.
Władze regionu doceniają znaczenie placówki dla całego województwa. – To jest najważniejsze muzeum regionalne, to tutaj są wszystkie najważniejsze artefakty, trafiają tu najważniejsze obiekty muzealne, przekazywane czy to przez darczyńców, czy nakazem konserwatora zabytków – mów wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. Samorząd województwa, doceniając jubileusz placówki, przekazał w tym roku zwiększoną dotację dla Muzeum Śląska Opolskiego, pamiętając także o podwyżkach dla pracowników.
Bogaty kalendarz wydarzeń jubileuszowych można śledzić na stronie internetowej placówki https://muzeum.opole.pl/
vr