To efekt konkursu „Współpraca interdyscyplinarna środowisk sportowych”. Budowanie kadr sportowych to proces, zaczynający się już we wczesnym wieku szkolnym. Inwestycja w sport przynosi efekty. Widać to po medalach i pozycji opolskich sportowców na arenie krajowej.
Dotacje otrzymały trzy organizacje: Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany Politechniki Opolskiej oraz Szkolny Związek Sportowy „Opolskie”. Dzięki tym pieniądzom wzrasta pozycja sportu w województwie opolskim. – To jeden z ważniejszych konkursów, jeśli chodzi o sport interdyscyplinarny – przyznał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.
Najwięcej, aż 2 mln 250 tysięcy trafiło do Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, które przeznaczy dotację w dwóch obszarach. Pierwszy to Opolskie Biuro Sportu, czyli m.in. szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo (Kadra Marszałkowska, Kadra Wojewódzka Juniorów i Młodzieżowców, Juniorów Młodszych oraz Młodzików), obsługa kadry trenerskiej, udział i organizacja zawodów w tym MP,OOM,MMM. WZ LZS stawia także na sport wiejski. To m.in. organizacja imprez masowych na terenach wiejskich w województwie opolskim w tym imprez o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim, wyjazdy zawodników klubów LKS i LZS Opolszczyzny na zawody ogólnopolskie środowisk sportowych LZS. – W tym zakresie organizujemy zawody sportowe od przedszkolaka do emeryta, nie zapominając o sporcie osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnił Gerard Halama, przewodniczący WZ LZS w Opolu.
480 tysięcy złotych to kwota dotacji, która otrzymał Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany Politechniki Opolskiej realizujący zadania w zakresie sportu akademickiego – 480 tys. zł. Związek przeznaczy je m.in. udział w zawodach mistrzowskich i kontrolnych, organizację zawodów rangi wojewódzkiej, makroregionalnej i ogólnopolskiej Opolska Superliga Akademicka, Akademickie Mistrzostwa Polski, organizację procesu treningowego i zapewnienie możliwości uczestniczenia w systematycznych zajęciach sportowych i sportowo – rekreacyjnych oraz podnoszenie kwalifikacji kadr trenerskich, instruktorskich i sędziowskich. – Jesteśmy najlepszym od lat klubem we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku mieliśmy 18 miejsce i ponad 600 punktów. Ta dotacja jest bardzo ważna, bo jest pierwsza. Gwarantuje nam możliwość startu, wydatkowania środków, co jest bardzo trudne na początku roku. Mamy dyscypliny letnie i zimowe, u nas sezon nigdy się nie kończy – wyjaśnił Tomasz Wróbel, prezes AZS Politechniki Opolskiej.
Szkolny Związek Sportowy „Opolskie” zrealizuje zadania w zakresie sportu szkolnego wszystkich szkół województwa opolskiego, w tym półfinały i finały Mistrzostw Województwa w 14-stu dyscyplinach sportowych z udziałem ok 10 000 dzieci. – Stawiamy na różnorodność dyscyplin sportowych. Im większy wachlarz tych dyscyplin, tym więcej dzieci mogą w szkole poznać i zdecydować, jaki sport jest dla nich najbardziej odpowiedni – przyznała Joanna Dzido, prezes SZS „Opolskie”.
kk