Seniorzy w Uniwersytetach III Wieku coraz bardziej aktywni

23 Uniwersytety III Wieku z całego regionu skorzystały w 2024 roku  z oferty wsparcia, realizując ciekawe, często innowacyjne projekty dla swoich słuchaczy. W tym roku samorząd województwa przeznaczył dla tej grupy seniorów 180 tysięcy złotych.

Tegoroczny projekt podsumowano na świątecznym spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, które zgromadziło ogromne grono słuchaczy z uniwersytetów z całego województwa. A spotkali się z nimi członkowie zarządu województwa – wicemarszałkowie Zuzanna Donath-Kasiura i Zbigniew Kubalańca oraz Antoni Konopka, a także wojewoda Monika Jurek. Jak podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura, to spotkanie z osobami, dzięki którym przekonujemy się, że w wieku senioralnym można być aktywnym albo bardziej aktywnym niż w młodości.  – Chcemy podsumować to, co działo się podczas całego roku, ale przede wszystkim chcemy się spotkać i porozmawiać – podkreśla.

Samorząd województwa już po raz kolejny wspierał i dofinansował takie inicjatywy i po raz kolejny  tę współpracę koordynowało Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL. Dyrektor tej placówki, Magdalena Popławska, mówi, że w ubiegłym roku z tej oferty skorzystało 18 Uniwersytetów II Wieku. – W tym roku było ich już 23. To idealny przykład aktywności seniorów, a w tej współpracy zawsze możemy liczyć na element zaskoczenia. Bo wydawało się, że w ubiegłym roku wszystko już było, a teraz też pojawiły się całkiem nowe, ciekawe i inspirujące projekty – dodaje i opowiada, że słuchacze sami przygotowywali projekty, a OCDL pomagał w ich realizacji. – To grupa tak pełna energii, werwy i pomysłów, że czasem nam brakowało słów, żeby powiedzieć jak świetnia sobie radzą. Seniorzy naprawdę bardzo wiele mogą nas nauczyć i zaszczepić w nas pozytywne myślenie. Warte podkreślenia jest to, że podczas projektu między uniwersytetami zaczęły tworzyć się partnerstwa, a więc integracja tego środowiska to wartość dodana tego zadania – mówi Magdalena Popławska.

Słuchacze uniwersytetów mogli zatem liczyć na wspólne wyjazdy, wycieczki, zajęcia rehabilitacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, różnorodne warsztaty. Uniwersytet III Wieku z Dobrodzienia zorganizował np. warsztaty ceramiki, których efektem były m.in. przepiękne ceramiczne niezapominajki, wręczone podczas świątecznego spotkania gościom. Jak mówi Monika Kabat, dyrektor dobrodzieńskiego domu kultury, to podziękowanie za pamięć o seniorach i ich potrzebach, ale i prośba o to, bo o nich nadal nie zapominać.

Oleski Uniwersytet III Wieku w ubiegłym roku realizował projekt sportowy, w tym roku zaś – kulturalny.  Prezes Maria Podgórska opowiada, że tym razem postawili na zajęcia wokalne i rozśpiewanie. – Zaprosiliśmy do tego śpiewania inne uniwersytety z Dobrodzienia, Kluczborka i Strzelec Opolskich, bo nasz projekt zatytułowaliśmy „Jak dobrze mieć sąsiada”. Moim zdaniem integracja jest bardzo ważna i warto pokazywać, że tak naprawdę jesteśmy jednością – dodaje pani prezes. Z seniorami w projekcie pracowała instruktorka Katarzyna Suchara, która podkreśla, że seniorzy to trudny, ale i wdzięczny partner.  – Zostałam zaproszona do poprowadzenia wspólnych warsztatów dla kilku uniwersytetów. Bardzo dużo śpiewaliśmy, bo nic tak nie integruje jak wspólny śpiew. Łatwo nie było, bo każdy z seniorów jest indywidualnością, ale udało nam się wypracować ciekawy repertuar – opowiada.

Efekty tej współpracy można było podziwiać podczas świątecznego spotkania, gdzie studenci-seniorzy dali wspaniały występ.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy