Zainspiruj się i zamieszkaj w wiosce tematycznej

Wszystko zależy od kreatywności, aktywności i pomysłowości mieszkańców. Wiele z opolskich wsi ma swój motyw przewodni, który je wyróżnia, czyni atrakcyjnymi i przyciąga turystów. O tym jak znaleźć pomysł i go zrealizować rozmawiamy podczas warsztatów z udziałem opolskich sołectw.  

O tym, że opolskie obszary wiejskie mają wiele do zaoferowania, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Konkurs Piękna Wieś Opolska, projekt Odnowa Wsi, ogrom stowarzyszeń, Lokalnych Grup działania, projektów, lokalne smaki i bogata kultura to ogromny potencjał, który może być jeszcze lepiej wykorzystany właśnie w postaci wiosek tematycznych. I o tym dyskutują przedstawiciele 23 opolskich sołectw podczas atrakcyjnych warsztatów z udziałem doświadczonych praktyków.

To efekt m.in. zeszłorocznej inspirującej wizyty studyjnej pn. Mazurskie Wioski Tematyczne, która odbyła się w dniach 10-12 października 2023r. W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele 18 organizacji pozarządowych z województwa opolskiego, których sołectwa mają wypracowany motyw przewodni. Celem wyjazdu było pokazanie dobrych praktyk w ramach Mazurskich Wiosek Tematycznych, jak rozwijać swoje miejscowości bazując na wypracowanym motywie przewodnim, uczestnicy odwiedzili m. in. Garncarską Wioskę w Kamionce.

Krzysztof Margol to prezes Fundacji NIDA, która od ponad 30 lat wspiera rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Podczas warsztatów dzieli się swoimi doświadczeniami, pomysłami i energią. Jest tez współtwórcą pierwszej na Mazurach Wsi Garncarskiej. – Wioska tematyczna to rozwój wsi oparty o jej specjalizację, która najczęściej wynika z jej dziedzictwa, historii, kultury, architektury czy tradycji lub elementów, które są dla tej wsi wyróżnikiem. Ta wioska żyje cały rok, ma coś do zaoferowania. To pomysł na rozwój, oparty na przedsiębiorczości skupionej wokół tematu przewodniego, integracji mieszkańców i promocji – wyjaśnił prelegent. Zatem, czy każda wieś może stać się wioska tematyczną? – To zależy tylko od kreatywności mieszkańców. Odwiedziłem w Polsce ponad 200 wiosek tematycznych, wiele z nich ma fantastyczne nazwy, wpisuje się w tradycje. Można się nimi zainspirować – dodał.

Spórok stawia na ekologię, relaks i przyrodę. – Od roku 2000 jesteśmy wioska tematyczną, a naszym hasłem przewodnim jest „Do Spóroka po zdrowie i relaks”. Wykorzystujemy nasze wspaniałe położenie, a dookoła mamy lasy, przyrodę i sprzyjający mikroklimat. Organizujemy warsztaty tematyczne, oferujemy wiele aktywności, stawiamy nacisk na edukację ekologiczną naszych mieszkańców. Mamy słynną, druga w Polsce ekologiczną toaletę, w której „pracują” dżdżownice kalifornijskie. Kolejna powstała także w Krasiejowie. To się nam doskonale sprawdza na naszym EKO przystanku – zachwalała Anna Golec, przewodnicząca Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Spórok.

To nie jedyne sołectwa, które stawiają na promowane już motywy. Warto przypomnieć, że Gąsiorowice (gmina Jemielnica) kojarzymy od razu z uroczymi gąskami, które spotykamy w wielu zakątkach wsi, w Smogorzowie (gmina Namysłów) rządzą natomiast sympatyczne smoki, wokół których opiera się doskonała promocja i rozpoznawalność wsi. Za tym idą też sukcesy. To niewielkie sołectwo zdobyło w tym roku tytuł najlepszej w Polsce w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. A to wszystko właśnie dzięki budowaniu wizerunku opartym wokół legendy o smoku, którego znajdziemy tam na każdym kroku.

Do tworzenia wsi tematycznych zachęca także członek zarządu województwa Robert Węgrzyn. – Zróbmy to przede wszystkim dla siebie. To wyróżnia lokalne społeczności, ale dodaje energii i motywacji w codziennym funkcjonowaniu – przyznał.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy