Opolskie obszary wiejskie mają się czym pochwalić

Dożynki Wojewódzkie to czas na świętowanie, podziękowanie za zebrane plony, ale i też wyłonienie zwycięzców konkursów, które w znakomity sposób pokazują, że wspólna pasja i zaangażowanie może uatrakcyjnić same miejscowości, ale i życie na wsi. Oto najlepsi z najlepszych, którzy zostali docenieni w Białej. 

Inspirują, integrują, kultywują tradycje i pokazują, że wspólna praca może zmienić oblicze nawet najmniejszej miejscowości. To właśnie ich mieszkańcom służą zadbane przestrzenie miejskie, skwerki, świetlice wiejskie, gdzie odbywają się festyny, wydarzenia okolicznościowe i inicjatywy integrujące mieszkańców.

To ogromne zaangażowanie mieszkańców, ale też wysoką jakość opolskiego rolnictwa i produkcji świetnej jakości żywności akcentował też w swoim przemówieniu marszałek województwa Szymon Ogłaza. – Zebrane plony to zwieńczenie rolniczego trudu. Gratuluję, bo zbiory były wysokie. Co tym bardziej napawa dumą, że jest to kolejny, niełatwy rok dla rolnictwa – wszyscy odczuli dotkliwość suszy i żar gorącego nieba. Wielu rolników poniosło niepowetowane straty w uprawach i zbiorach. Tym bardziej dziękujemy dzisiaj za dożynkowy chleb, który jest symbolicznym źródłem niezwykłej godności pracy rolników – podkreślił marszałek.

Tradycja, kultura i wspólnota to ogromna siła wsi – Konkurs „Piękna Wieś Opolska 2024”

Ma on inspirować do tworzenia nowych modelowych i ciekawych projektów. Motto przewodnie tegorocznej edycji to „Siła ludzi, siła miejsc”. Wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach:  „Najpiękniejsza wieś – debiut” oraz „Najciekawsze miejsce”. Do tegorocznej edycji wpłynęło 30 zgłoszeń z całego województwa.

W kategorii „Najpiękniejsza wieś – debiut” bezkonkurencyjne okazały się Grobniki w gminie Głubczyce. – Pięknych wsi jest dużo, a dla każdego mieszkańca, to właśnie jego sołectwo jest najpiękniejsze. Nasze miejsce tworzą wyjątkowi ludzie, wyjątkowa historia i teraźniejszość, a tu staramy się realizować wiele inicjatyw – przyznał Paweł Buczek, sołtys wsi, reprezentujący „Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej INICJATYWA” .

W kategorii „Najciekawsze miejsce” wygrały Biedrzychowice w gminie Głogówek, które mogą poszczycić się od wielu lat cudownym miejscem spotkań i integracji. To właśnie projekt pn. „Farska Stodoła – Wiejskie Centrum Kultury i Dziedzictwa z Heimatmuseum – Muzeum Wiejskim” zdobył serca komisji konkursowej. – To miejsce, które tworzy nasza społeczność, spontanicznie odbywa się tu wiele inicjatyw. Powstało wiele lat temu u budynku z ogromnym potencjałem, który niszczał. Postanowiliśmy je ratować, przez te wszystkie lata konsekwentnie dążyliśmy do celu i dalej podążamy tą drogą. To nasze dziedzictwo kulturowe. To miejsce ma łączyć wszystkich, bez względu na podziały – wyjaśniła Róża Zgorzelska, lokalna liderka, twórczyni Farskiej Stodoły.

„Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” – aktywizacja i motywacja

Tu swoje projekty zgłosiło 11 sołectw. Adresatami konkursu są sołectwa, które zrealizowały projekty sfinansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego, lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny. Jury konkursu najbardziej przekonał projekt „Ocalić od zapominania” zgłoszony przez Walce. To swoiste, pierwsze w gminie, muzeum „pod chmurką”. Mieszkańcy wspólnymi siłami i ciężką pracą nadali dawnemu skwerowi „Chłopski Rynek” nowe oblicze. Plac został odrestaurowany i zagospodarowany maszynami rolniczymi, które przypominają o trudzie pracy przodków, jaki wkładali w pracę na roli. Weronika Lipka – Nosol, członek Rady Sołeckiej zachwalała inicjatywę i zaangażowanie mieszkańców sołectwa. – Chcemy pokazać młodzieży, że tradycja jest bardzo ważna. Dzięki pracy społecznej mieszkańców stworzyliśmy piękne miejsce. Pracowaliśmy przez wiele miesięcy, remontując maszyny i urządzenia używane w przeszłości na roli. Włożyliśmy mnóstwo serca, aby miejsce to cieszyło przez kolejne lata – przyznała.

Podczas wydarzenia odbyło się też podsumowanie etapu wojewódzkiego XXI edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego corocznie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych, upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym oraz realizacja kampanii prewencyjnej „Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś”. Tytuł  ten zdobyli Barbara i Tomasz z Ligoty Wołczyńskiej, którzy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 120 ha o profilu produkcja roślinna. Tym samy zakwalifikowali się etapu centralnego, którego wyniki poznamy już 13 września.

Poniżej w załączeniu dokładne zestawienie nagrodzonych.

Pełne galerie zdjęć nagrodzonych dostępne na naszym profilu na FB Województwo Opolskie.

kk

Wyniki Konkursu – Fundusz Sołecki – Najlepsza Inicjatywa 2024

Wyniki Konkursu – Piękna Wieś Opolska 2024

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy