Najpiękniejsze korony Dożynek Wojewódzkich wyłonione

Każda z koron to wielotygodniowa praca mieszkańców, ale też odzwierciedlenie historii, dziedzictwa i unikatowe elementy charakterystyczne dla danej społeczności. Komisja miała nie łatwe zadanie. Do rywalizacji stanęło czterdzieści pięć prac.

Celem Konkursu jest kultywowanie i dokumentowanie tradycji regionalnej plastyki obrzędowej związanej z okresem żniw, jak również zwiększenie aktywności życia kulturalnego mieszkańców wsi. W tym roku oceniane były korony dożynkowe i prace plastyczne z podziałem na trzy kategorie: „korony dożynkowe kłosowo – ziarnkowe”, „korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne” oraz „debiut”. W kategorii pn. „debiut”, oceniono korony/prace plastyczne wykonane przez delegacje, które w ostatnich 10 latach tj. 2013-2019 i 2021-2023 nie uczestniczyły w Wojewódzkim Konkursie Koron Dożynkowych. Najlepsze prace otrzymały nagrody finansowe.

Barwne dzieła małych społeczności

Dzieła zostały wykonane ze zboża, traw, suszonych kwiatów polnych, nasion, kolorowych wstążeczek i ziół. Na wielu z nich można też dostrzec unikatowe motywy związane z lokalnymi zwyczajami, symbolami i legendami. Ich powstanie zajęło kilka tygodni, a nawet miesięcy, a samo jej tworzenie to nie tylko praca, ale i też integracja mieszkańców i wyraz ich kreatywności. Trzeba przyznać efekt końcowy był jednak wart wysiłku – każda korona była unikalna i piękna. Nie sposób znaleźć dwóch takich samych. Oprócz wysokiego poziomu, Panie prezentowały się w strojach ludowych. Nie zabrakło nawiązań do specyfiki prezentowanych miejscowości.

Wybór nie był prosty

Poznaliśmy zwycięzców w trzech kategoriach. Pierwsze miejsce w kategorii: korony dożynkowe kłosowo – ziarnkowe zdobyło sołectwo Puszyna z gminy Korfantów. Danuta Kmiecik, która współtworzyła koronę podkreśla, że zbiór zboża i praca przy koronie zajęła łącznie trzy miesiące. Zboże się zbiera, suszy, przebiera. Tu potrzebna jest praca także przy wiązaniu snopeczków. Już teraz myślimy nad kolejnym projektem korony – przyznała mieszkanka Puszyny. Dodajmy, że właśnie dzieło tego sołectwa będzie nas reprezentować w konkursie koron żniwnych na przyszłorocznych Dożynkach Prezydenckich.

Laur w kategorii korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne należy do sołectwa Lasowice Małe w gminie Lasowice Wielkie. Udany debiut zaliczyło sołectwo Mionów reprezentujące Związek Śląskich Kobiet Wiejskich. – Nasza korona powstawała przez wiele miesięcy, dokumentowaliśmy to w fotoksiążce. To była ciężka praca, ale i ogromna przyjemność przebywania w gronie tych wszystkich, którzy tworzyli koronę. Zawiera ona wszystkie elementy uprawiane u nas na polach, jest proso, jęczmień, pszenżyto i oczywiście najwięcej pszenicy. To się kocha, jak własne dziecko – dodała z uśmiechem i wzruszeniem Adriana Dominik, reprezentująca sołectwo Mionów.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy