Konkurs „Opolska Niezapominajka” po nowemu

Do tej pory, dla uhonorowania osób i organizacji związanych ze sferą pozarządową, zarząd województwa organizował  dwa konkursy: „Opolska Niezapominajka”   dla organizacji pozarządowych oraz „Społecznik Roku Województwa Opolskiego” dla  osób fizycznych. Od tego roku nieco zmienia się formuła tych nagród.

Na konferencji prasowej mówił o tym marszałek województwa Szymon Ogłaza. – Trudno sobie wyobrazić dobrze funkcjonujący samorząd bez sektora pozarządowego, ale i odwrotnie – samorząd to zazwyczaj wsparcie dla organizacji i osób aktywnych społecznie. Stąd nowa formuła konkursu, który przede wszystkim promuje działalność organizacji społeczników  – podkreślał marszałek.

Od tego roku   w konkursie „Opolska Niezapominajka” nagrody będą przyznawane zatem  w trzech kategoriach: dla aktywnej organizacji pozarządowej; dla społecznika roku oraz – to novum – dla przyjaznego samorządu.

Pierwsza kategoria to nagroda dla organizacji, która aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia środowisk lokalnych, realizuje zadania publiczne mogące służyć za przykład dobrych praktyk, a poprzez swoją działalność wzmacnia wizerunek organizacji pozarządowych.  „Opolską Niezapominajkę dla Społecznika Roku” może otrzymać osoba, która podejmuje nieodpłatne działania na rzecz innych osób oraz swojego najbliższego otoczenia i  zmiany, na której zyskuje środowisko lokalne,  która skutecznie walczy z problemami społecznymi lub zapobiega im, a także podejmuje nowe, społeczne inicjatywy. W tym roku będzie też nagradzany samorząd lokalny, przyjazny dla trzeciego sektora. – To nagroda dla jednostki samorządu terytorialnego, która szeroko wspiera i upowszechnia ideę samorządową oraz pobudza aktywność obywatelską, aktywnie działa na rzecz integracji i współpracy środowisk społecznych oraz organizuje działania społeczne o charakterze ponadlokalnym – mówił marszałek.

O tym, jak ważna zarówno dla osób, jak i organizacji jest ta nagroda, mówili na konferencji laureaci z poprzednich lat – Katarzyna Sowa z Fundacji Bajkowy Las, Edward Ambicki z Banku żywności w Opolu i społecznik Andrzej Puławski. Wszyscy zgodnie podkreślali, że nagroda nie tylko przyniosła radość i dumę, ale także pomogła w promocji ich działalności.

Już od dzisiaj można składać wnioski do tegorocznej edycji konkursu. Jak informowała Aleksandra Zwarycz, zastępca dyrektora Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UWMO, termin ich złożenia mija 4 września.  – Wystarczy wypełnić wniosek i, co ważne, uzyskać zgodę zgłaszanej osoby na kandydowanie do nagrody. Kandydatury do nagród we wszystkich kategoriach rozpatrzy powołana przez marszałka kapituła, a na październik zaplanowaliśmy galę, podczas której tych laureatów poznamy i wręczymy nagrody – mówiła.

Wszystkie szczegóły wraz z wnioskami do wypełnienia znajdują się tutaj.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy