Od 60 lat dba o pamięć o Powstaniach Śląskich

Położone w miejscu wyjątkowym geologicznie, krajobrazowo, ale przede wszystkim historycznie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny obchodzi okrągły jubileusz. Umiejętnie łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, stawia na edukację historyczną i ambitne plany rozwoju.

To właśnie na Górze Świętej Anny ponad 100 lat temu miały miejsce trzy Powstania Śląskie, które miały wpłynęły na dalsze losy Górnego Śląska i Polski. Pracownicy jednostki starają się na co dzień przybliżać tę historię ludziom w rożnym wieku. Dużo stawia się na atrakcyjną edukację historyczną najmłodszych i ciągły rozwój, a plany są bardzo ambitne. Już za kilka lat ma w tym miejscu stanąć nowoczesny budynek muzeum, którego bryła ma się wkomponowywać w unikalny krajobraz Góry Świętej Anny.

Jak przypomniał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca jednostka w roku ubiegłym przeszła remont, pojawiły nowe witryny i gabloty. – Rozpoczęliśmy pierwszą przebudowę tego miejsca ze środków europejskich, aby nadać mu nowoczesnego charakteru, ale ogromna metamorfoza jeszcze przed nami. To nasz hołd dla Powstańców. Zapowiedzieliśmy to jako Zarząd Województwa Opolskiego w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Powstanie tu jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Będzie to obiekt interaktywny, z wieloma atrakcjami. Chcemy, aby młody człowiek zainteresował się treścią i formą przekazu i poznał tak ważne fakty historyczne– przyznał.

Uroczystości na Górze świętej Anny rozpoczęła gra wielkoformatowa poświęcona Powstaniom Śląskim skierowana do młodzieży. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. Wśród nich był Szymon. – Pojawiły się pytania, kto był dowódcą, co działo się podczas trzech Powstań Śląskich. Po ukończeniu gry, dostaliśmy nagrody – wyjaśnił uczeń.

Dyrektor jednostki Iwona Solisz zaznacza, że muzeum stara się ze swoją ofertą wychodzić do szerokiego grona odbiorców, zaprasza szkoły i oferuje atrakcyjne zajęcia. – To pokazuje, jak wiele działań jest u nas realizowanych w obszarze popularyzacji i edukacji. To najważniejsze zadania, jakie realizujemy – wyjaśniła Iwona Solisz.

Jak dodała, to ogromne wyzwanie, aby nie poprzestać na tym co jest, ale aby się rozwijać, a przypomnijmy jest już wyłoniona koncepcja architektoniczno-urbanistyczna rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego. – Przygotowujemy się do rozbudowy, kończymy projekty wykonawcze, dzięki którym będziemy mogli przystępować do szukania źródeł finansowania inwestycji i do jej realizacji – mówiła.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy