Ruszają konkursy dla aktywnych sołectw i mieszkańców wsi

Docenimy mieszkańców wsi, którzy dbają o otoczenie, dziedzictwo i aktywność w sołectwach. Rusza kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Opolska” oraz otwarty konkurs ofert „Opolskie Tradycje Dożynkowe”.

Kolejna edycja konkursu „PIĘKNA WIEŚ OPOLSKA 2024 – SIŁA LUDZI, SIŁA MIEJSC” stawia na relacje między mieszkańcami i umiejętność integrowania się. Wzorem zeszłego roku pozostanie ciesząca się dużą popularnością kategoria „Debiut”. Tutaj udział może wziąć każda miejscowość wiejska w województwie opolskim, która jeszcze nie uczestniczyła w konkursie „Piękna Wieś Opolska”.

Kolejną nowością jest „Najciekawsze Miejsce”. Ta kategoria to zachęta podzielenia się z innymi tymi zakątkami, które wyróżniają specyfikę danej wsi. Przypomnijmy, że samym konkursie oceniane jest m.in. zaangażowanie i kreatywność mieszkańców. Ważnym aspektem konkursu jest również pokazanie tego, że dzięki unijnym pieniądzom zmienia się nasze otoczenie. Warto przypomnieć, że w tym roku województwo opolskie świętuje 20-lecie w Unii Europejskiej

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka przypominał, że pierwszy konkurs został zorganizowany ćwierć wieku temu. Na początku oceniano ład i estetykę. Z biegiem lat dodawano kwestie związane z integracją, aktywnością i współpracą. W ostatnich latach wyzwaniem było środowisko i ekologia. – „Siła ludzi, siła miejsc” – to motto tegorocznej edycji. Szczególnie oceniane będzie budowanie wizerunku i marki. To wszystko składa się na promocję naszego regionu – mówił Antoni Konopka.

Natomiast marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zwraca uwagę na wymiar społeczny. – Dostrzegajmy piękno w miejscach, w których mieszkamy. Zachęcam społeczników, aby zgłaszali swoje miejscowości. Bardzo jestem zaskoczony zeszłoroczną nową kategorią „debiut”. Sam byłem zdziwiony różnorodnością zgłoszeń. Mam nadzieję, że w tym roku wpłynie ich ponad siedemdziesiąt – namawiał marszałek województwa.

Gmina można zgłosić jedną wieś w kategorii „Najpiękniejsza wieś – Debiut” oraz w kategorii „Najciekawsze Miejsce”. Termin zgłoszeń mija 19 kwietnia 2024 r. Szczegóły konkursu tutaj.

Ryszard Wilczyński, pełnomocnik zarządu województwa do spraw Odnowy Wsi był jednym z pomysłodawców plebiscytu. – Wieś ma być piękna. To co zawsze było najwyżej oceniane, to piękno wspólnoty. Ludzie, którzy chcą żyć ze sobą, mają wspaniałe pomysły. To siła ludzi i to siła miejsc. Odbiór tej przestrzeni, to opowieść o danej miejscowości – zaakcentował. Zauważył też, że w ostatnich latach były oceniane również murale, które stały się specyficznym obrazem danej społeczności.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO Marcin Oszańca dodaje, że kolejną propozycją ogłoszoną w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej jest otwarty konkurs ofert pn. „OPOLSKIE TRADYCJE DOŻYNKOWE”.

Jest to wynik próśb i sugestii samych mieszkańców, którzy angażują się w tworzeniu życia społecznego na wsi. – Wspieramy tych, którzy chcą i mają pomysł na kultywowane tradycji. W zeszłym roku zorganizowaliśmy warsztaty przygotowania koron żniwnych i usłyszeliśmy, że wielu mieszkańców nie ma możliwości np. zakupu strojów ludowych. Dlatego chcemy inspirować do kultywowanie tradycji związanych z okresem żniw. Będziemy pomagać w zakupach elementów ludowych charakterystycznych dla Śląska Opolskiego. Z przekazanych pieniędzy będzie można również zorganizować warsztaty związane z tradycjami i obrzędami np. czasu dożynek – wyjaśnił Marcin Oszańca.

Termin składania ofert we wspomnianym konkursie mija 27 marca br. Wszystkie szczegóły konkursu tutaj.  Wnioski należy składać poprzez generator eNGO.

Zachęcamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych oraz strony opolskie.pl.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy