Przystanek kultura #Opolskie20latwUE w Prószkowie

Gościliśmy w muzykalnej gminie Prószków, która była miejscem kolejnego spotkania samorządowego z ludźmi kultury.  Ten szczególny rok świętujemy podczas wielu inicjatyw, które wspiera samorząd województwa opolskiego.

Piątkowe popołudnie w Prószkowie kończy cykl tygodniowych spotkań z mieszkańcami, organizacjami, stowarzyszeniami czy samorządowcami wszystkich powiatów województwa opolskiego. Przedświąteczny tydzień, to już spotkania w namiocie Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. We wtorek zorganizowane zostanie spotkanie otwarte z mieszkańcami.

Prószków jest szczególną miejscowością, bowiem w ostatnim czasie oddano tutaj wiele wyremontowanych dróg. Zauważa to Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Ostanie lata w Prószkowie to boom inwestycji drogowych, tym razem inny obszar, ale bardzo mi bliski, czyli sfera kultury. Dzisiaj bardzo ważne środowisko, które realizuje nasze potrzeby „wyższe”, które z całych sił wspieramy i podziwiamy. To świetny akcent na zakończenie naszego tour w powiecie opolskim – mówił Szymon Ogłaza.

Domy kultury w małych miejscowościach najczęściej skupiają życie kulturalne, społeczne i towarzyskie. Obok remiz Ochotniczych Straży Pożarnych są bardzo często odwiedzanym miejscem przez całe rodziny. Organizowane w nich są nie tylko koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, ale są miejscem realizacji wielu pasji.

Piotr Szafrański, dyrektor Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim zaznacza, że kultura w mniejszych miejscowościach ma się dobrze, aby jednak realizować coś ponad standard, nie może zabraknąć funduszy zewnętrznych. – Korzystamy z grantów m.in. z LGD Stobrawskiego Zielonego Szlaku. W Dobrzeniu Wielkim staramy się wychodzić z szeroką ofertą. Mamy działania związane z dziedzictwem niematerialnym, możemy się poszczycić czterema wpisami na listę dziedzictwa, organizujemy koncerty, stand’upy czy warsztaty. Z ofertą trzeba wychodzić do ludzi, kultura to nie mury –  mówi Piotr Szafrański.

Dużo dzieje się też prószkowskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. – Mamy ćwiczenia muzyczne i ruchowe dla grupy 50+, zajęcia plastyczne, muzyczne dla dzieci, warsztaty mają mażoretki, zajęcia sportowe, z powodzeniem działa kółko ceramiczne dla seniorów – wymienia Mariusz Staniów, dyrektore Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie.

Marek Wocka z Towarzystwa Artystyczno- Kulturalnego TAKT działającego w Źlinicach mówi o dumie miejscowości, czyli orkiestrze dętej i zespołach, które integrują mieszkańców Prószkowa i sołectwa Źlinice. – Organizujemy warsztaty, uczestniczymy w paradach orkiestr dętych i koncertach okolicznościowych – mówi Marek Wocka.

Ostatnie lata na wsiach to duża integracja. Po latach kiedy sale wiejskie spełniały jedynie miejsce zabaw czy wydarzeń rodzinnych, dziś są centrum życia kulturalnego. Klaudia Dobis, sołtys Złotnik i jednocześnie prezes stowarzyszenia „Aktywne Złotniki” opowiada, że właśnie chęć do aktywności wpłynęła na sformalizowanie działań. – Istniejemy od ponad roku. Chcemy aktywizować mieszkańców naszego sołectwa, sprawić, żeby działo się coś ciekawego. Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego zakupiliśmy dwa namioty oraz chłodziarkę, które bardzo przydadzą się nam na festyny i inne wydarzenia. Planujemy Dzień Dziecka, Dzień Rodziny i festyn sportowy – opowiada Klaudia Dobis.

Burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula przypomina, że w tym roku mieszkańcy świętują jubileusz 20-lecia odzyskania praw miejskich. To łączy się również z tą samą rocznicą wstąpienia do Unii Europejskiej Polski. – Działamy w każdym obszarze kultury, poprzez muzykę, taniec czy rękodzieło. Dlatego też planujemy symboliczne 20 inicjatyw jubileuszowych kulturalnych. Zapewniam, że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie – zachęca Krzysztof Cebula.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca cieszy się z zbiegu rocznic. – Kultura to bardzo wdzięczny i przyjemny obszar funkcjonowania. W tym roku ukierunkowana jest na 20-lecie naszej obecności w UE. Z tej okazji przekazaliśmy 1,5 mln złotych na 60 projektów w różnych gminach województwa opolskiego. To m.in. konkursy, warsztaty czy koncerty. Otwieramy też nowy sezon wiosenno-letni w naszych instytucjach kultury.  Przypomnę też, że 1,2 mln złotych przeznaczyliśmy też na ochronę naszych zabytków – wymienił wicemarszałek.

Już wiosną rozpocznie się cykl wielu wydarzeń artystycznych organizowanych przez Urząd Marszałkowski. – Będzie w czym wybierać – zapowiada Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego. – Plan na ten rok dla opolskiej kultury to 82 mln złotych. To rekordowa kwota, także na utrzymanie naszych wojewódzkich instytucji kultury i dbanie o ludzi kultury. Mamy dużo większe środki na konkursy, małe granty cieszące się ogromną popularnością, wkrótce wyłonimy 50 stypendystów „Marszałkowskich Talentów” . To dla mnie duma i przekonanie, że to co robimy, ma sens. Szykujemy wielki koncert na 20-lecie w UE „Wolność jest w nas”, który odbędzie się 10 maja, będzie kino plenerowe ze spotkaniem autorskim, przed nami też Święto Województwa, gale i to wszystko, czym kultura jest bogata. Zapraszamy do kontaktu i czekamy na Państwa pomysły – zachęca Agnieszka Kamińska.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy