Pieniądze na społeczne inicjatywy

Poniedziałkowe posiedzenie zarządu województwa to m.in. wiele decyzji, które pomogą w realizacji inicjatyw, zaplanowanych przez organizacje i stowarzyszenia z całego regionu. To ponad 2 miliony 443 tysiące złotych z budżetu województwa na inicjatywy społeczne!

Pieniądze na społeczne inicjatywy

Zarząd rozstrzygnął wczoraj dwa konkursy. Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Województwa zorganizował konkurs, w którym ponad 245 tysięcy złotych otrzyma w sumie 6 organizacji na inicjatywy aktywizujące społeczności lokalne, związane z jubileuszem 20-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej.

Inicjatywy sportowe

W konkursie „Asy opolskiego sportu” podzielono 1 milion 500 tysięcy złotych pomiędzy 62 beneficjentów, klubów sportowych i stowarzyszeń. To zarówno współfinansowanie organizacji zawodów sportowych, jak i udziału opolskich sportowców w zawodach na różnym szczeblu czy organizacji treningów. Sport to także kilka projektów dofinansowanych w formie tzw. małych grantów. To przede wszystkim otwarte mistrzostwa Opolszczyzny dzieci i młodzieży w gimnastyce (MUKS Gim 2 w Nysie), turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży (KS Sparta Paczków), turniej piłki nożnej dla dzieci (KTS Czarni Korfantów), turniej piłki nożnej i animacje dla dzieci (KS Metalowiec), „Sportowe powitanie wiosny z Czarnymi Otmuchów” (MLKS Czarni Otmuchów) czy międzypokoleniowe spotkanie integracyjne promujące aktywność sportową (LUKJ Antoniówka). W sumie daje to kwotę 39 tysięcy złotych.

Marszałkowski Budżet Obywatelski

Kilka inicjatyw uzyskało dofinansowanie w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.  Klub Sportów Ekstremalnych dostanie niemal 100 tysięcy złotych na realizację sportowego projektu  pn. „nordic wOOLking – marsz po zdrowie”, gmina Branice zaś zorganizuje za 150 tysięcy złotych cykl turniejów  piłkarskich dla dzieci i młodzieży pn. „Piłkarskie witaminy!”, w których przewidziano udział około 500 uczestników.

150 tysięcy złotych przekaże zarząd województwa na organizację zadania „Postaw na siebie i na najbliższych”, które zorganizuje Stowarzyszenie Pozytywka Olesno. To możliwość objęcia specjalistyczną opieką 200 osób z powiatów oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego, co  przyczyni się do zmniejszenia problemu z dostępem do profesjonalnej i systematycznej terapii, bez ograniczeń wiekowych.

Kultura i edukacja

Departament Kultury i Dziedzictwa Regionalnego przedstawił zarządowi pięć złożonych przez organizacje projektów, które zarząd zdecydował się dofinansować. To m.in. Dzień Kobiet w Sowczycach organizowany przez miejscowe koło KGW, okolicznościowy koncert z okazji 20-lecia w UE organizowany przez Fundację Benevolens, III Puchar Ziemi Oleskiej „Aktywnie rozwijamy talenty” autorstwa Fundacji Aktywnym Być czy projekt „Wieś i szkoła – kultura dookoła” stowarzyszenia Nasza Rozmierka. To w sumie ponad 45 tysięcy złotych z budżetu województwa.

Pieniądze dla edukacji to rozstrzygnięcie konkursu na małe granty dla uczelni z regionu – czyli ponad 98 tysięcy złotych na 12 projektów przygotowanych m.in. przez Uniwersytet Opolski, Politechnikę Opolską, Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu oraz Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w Opolu. To także rozstrzygniecie konkursu „Opolskie dla studentów”, czyli przeznaczenie 80 tysięcy złotych na osiem projektów, kierowanych na rozwój aktywności organizacji studenckich i samych żaków.

Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego przygotowało pod decyzje zarządu kilka zadań, złożonych w formie małych grantów przez organizacje pozarządowe. W sumie  organizacje otrzymają 36 tysięcy zł – to m.in.  Stowarzyszenie Sędziów Piłki Nożnej Opole na „Opolskie na murawie” czy OSP w Maciowakrzu na Halowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i prudnickiego.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy