Spotkaniem z samorządowcami i wizytą u aktywnych mieszkańców obszarów wiejskich rozpoczęliśmy tour na północy województwa. Doświadczenie 20 lat w zjednoczonej Europie to ważny potencjał na przyszłość.
Jak podkreślił marszałek Andrzej Buła, przed nami aktywny i intensywny rok 2024. – Uważam, że jest potrzebny kontakt z naszymi dyrektorami, a 20-lecie w UE to ważny jubileusz. Każdy go świętuje po swojemu. Bez potencjału jaki otrzymaliśmy, nie udałoby się nam tego osiągnąć – mówił.
Samorządowcy stawiają na dobrą kontynuację
O wyzwaniach, doświadczeniach i pomysłach na przyszłość mówili namysłowscy samorządowcy. – Zmodernizowaliśmy wiele dróg powiatowych. Nasze szkoły uczestniczą w wymianie europejskiej młodzieży Erasmus, przoduje tu zwłaszcza Zespół Szkół Rolniczych w Namysłowie. Młodzież ze szkoły wyjeżdża na praktyki do Hiszpanii, na Maltę, do Włoch, Anglii czy Niemiec – wymienił starosta Andrzej Michta.
Także wójt gminy Świerczów Barbara Bednarz przyznała, że Unia Europejska zmieniła krajobraz miejscowości. – To całe dobrodziejstwo, które spłynęło przez 20 lat do Polski i naszej gminy widać na co dzień. Przyszłość? Ważne są dla nas gospodarka wodno-ściekowa, infrastruktura drogowa i poprawa energetyczności obiektów. W kwestiach społecznych liczymy na projekty dla seniorów – wyjaśniła wójt.
– Wybudowaliśmy m.in. park wiatrowy z 22 turbinami. Inwestujemy w drogi, szkoły, infrastrukturę. Aktualnie budujemy salę gimnastyczną przy szkole w Wilkowie. Chcemy dalej rozwijać infrastrukturę, aby być miejscem atrakcyjnym do zamieszkania – przyznał Bogdan Zdyb, wójt gminy Wilków.
Jolanta Wilczyńska, radna województwa podkreśliła, że Unia Europejska otworzyła nas mentalnie, jako obywatele staliśmy się otwarci na innych. – Dla mnie to bardzo ważne 20-lecie. Przed naszą młodzieżą, studentami Europa stoi otworem. Mogą się oni uczyć, integrować i podróżować, poznawać języki i wymieniać doświadczeniami z europejskimi kolegami. Współpracują szkoły, wyjeżdżamy na wakacje, staliśmy się bardziej otwarci i czujemy się pełnoprawnymi obywatelami UE. Co warto podkreślić, urząd marszałkowski zrealizował wiele cennych projektów – mówiła Jolanta Wilczyńska.
Mapa drogowa w powiecie namysłowskim jest bardzo interesująca. Wiele pozytywnych zmian zaszło na DW 454. – To trasa, która była remontowana najbardziej intensywnie patrząc na koszty, ale i ilość inwestycji. Nie ma roku, abyśmy czegoś tu nie robili. Mamy sporo planów, zostały tu pewne odcinki do interwencji. Aktualnie kończymy remont w Krogulnej, za chwilę Zieleniec – Pokój, kolejny fragment to Świerczów – Zieleniec. Sam Namysłów to też duże wyzwanie – planujemy tu obwodnicę w ciągu DW 451. Jest ona na etapie projektowania, ale w tej perspektywie unijnej ma się ziścić i powstać. Mniejsze, ale ważne w planach zadania to budowa chodnika w Mikowicach czy ścieżka rowerowa miedzy Namysłowem a Wilkowem – wymienił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.
Jacek Fior, radny gminy Namysłów wśród wyzwań na kolejne lata wymienił m.in. klimat i ochronę środowiska. – Namysłów to miasto i 32 sołectwa. Na pewno wyzwaniem naszej gminy jest skomunikowanie tych obszarów. Na dzisiaj mamy zalążek komunikacji miejskiej, wykorzystując autobusy szkolne. To pozwoli skomunikować ludzi z instytucjami i usługami – przyznał.
Wieś atrakcyjna i aktywna
Spotkaliśmy się także z ponad 60 sołtysami, członkiniami kół gospodyń wiejskich i strażakami. – Sołtysi w sposób świadomy decydują się na bycie liderami. Do tego mają dobrych partnerów z kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych i OSP. Gdy połączymy te potencjały to mamy ogromną i różnorodną energię. Musimy dbać o cenioną jakość życia na obszarach wiejskich. Chcemy, aby młodzi ludzie wiązali swoje życie z obszarami wiejskimi, żeby stanowiły one zaplecze społeczne dla tych wielu środowisk – mówił marszałek Andrzej Buła, otwierając spotkanie.
Druh Grzegorz Komarnicki, prezes OSP Rychnów dąży do zaangażowania wielu środowisk. – Zachęcamy młodzież do włączania się w tradycje kulturowej ochotniczych straży pożarnych. Młodzież jest u nas bardzo ważnym czynnikiem aktywności. Zachęcamy ją do udziału w zawodach sportowo-pożarniczych, imprezach kulturalnych i patriotycznych. Chcemy, aby tradycje strażackie były kontynuowane. Chcemy dlatego korzystać z wielu inicjatyw samorządu województwa – mówił.
O idei Odnowy Wsi mówił były poseł Ryszard Wilczyński, pomysłodawca Odnowy Wsi w województwie opolskim. – 27 lat Programu Odnowy Wsi to marka województwa, która przynosi efekty. Mamy tysiące zrealizowanych inicjatyw i tysiące zaangażowanych ludzi. Wyzwania się oczywiście zmieniły, dlatego formuła tego programu musi odpowiadać wyzwaniom przyszłości. Takie spotkania właśnie temu służą – podkreślił.
Danuta Łukasiak, sołtys wsi Jastrzębie od 17 lat zachwala współpracę z samorządem województwa. – Nasza DW 454 to ważna dla nas kwestia, podobnie z zabytkami, na które dostajemy dotacje – wymieniła.
W spotkaniu uczestniczyła też Joanna Ptaszek – Rekus, sekretarz gminy Pokój, jednocześnie członkini wielu gminnych stowarzyszeń. – Gmina Pokój aktywnie od lat uczestniczy w programie Odnowy Wsi. Staramy się budować społeczeństwo, mamy dużą liczbę stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, grup nieformalnych. Co ważne, grupy te świetnie ze sobą współpracują i łączą siły z pozyskaniu pieniędzy europejskich. To poprawia jakość życia w naszej gminie, ale też świetnie integruje mieszkańców – przekonywała.
Krasowice stawiają na ofertę dla młodych i tych starszych. – Chcemy się integrować, zrzeszać mieszkańców w każdym wieku. Mieszka u nas sporo seniorów i chcemy do nich kierować nasze działania. Chcemy ich angażować w życie społeczne i stwarzać warunki dla ich aktywności. W Krasowicach mamy tez ofertę dla młodych – chcemy otworzyć młodzieżową drużynę OSP – wyjaśniła Andżelika Myga z KGW Krasowice.
kk