Ocalimy od zapomnienia unikalne dzieło opolskiej artystki

Zlokalizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu malowidło Krystyny Wiejak zostanie kompleksowo odnowione. Pieniądze na ten cel przekazał właśnie samorząd województwa opolskiego. Urząd marszałkowski wesprze także inne inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu.

W sumie podpisano trzy umowy na łączną kwotę ponad 63 tysięcy złotych. Prawie 40 tysięcy przeznaczone jest na ratowanie dzieła autorki m.in. opolskiej „Karolinki”. Znajdujące się w USK w Opolu dzieło malarskie autorstwa Krystyny Wiejak z 1989 roku wymaga pilnej renowacji, rekonstrukcji i odnowienia z uwagi na upływ czasu i pojawiające się zniszczenia w postaci ubytków w tynku, pęknięć i zabrudzeń, które wpływają na wizualną wartość estetyczną całego dzieła. Wspomniane wyżej malarstwo znajduje się w najbardziej uczęszczanej części szpitala, poziomie 0, w korytarzu prowadzącym do wszystkich oddziałów szpitala. Bezpośrednim efektem realizacji zadania będzie zachowanie jednego z trzech wielkoformatowych malarstw olejowo-woskowych znajdujących się USK w Opolu. Obecnie prowadzone jest postępowanie dotyczące wpisania dzieła do rejestru zabytków. Pomysłodawczynią realizacji projektu jest Małgorzata Futkowska – córka autorki malowideł.

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz przypomniała dorobek artystyczny Krystyny Wiejak. – Była opolską artystką tworzącą w II połowie XX wieku, związaną z wieloma obiektami na terenie województwa opolskiego. To autorka m.in. naszych „Karolinek”. Tworzyła też sgraffito czy malowidła m.in w Urzędzie Wojewódzkim czy Kluczborku – wymieniła.  Jak dodała, takie działania samorządu województwa zwracają uwagę na bardzo ważną kwestię. – To konieczność zinwentaryzowania i opisania działalności opolskich twórców. Mam nadzieję, że takie inicjatywy zwrócą uwagę na to, aby twórczość plastyczna i artystyczna w obszarze architektury została opisana, zidentyfikowana i podlegała ochronie – zaakcentowała.

– To oddanie hołdu opolskiej artystce. To wielkoformatowe malowidło w USK Opole jest unikalne. Chcemy pokazać jego pełne piękno i zachować dziedzictwo naszego regionu – dodał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

– Cieszę, że udało się pozyskać środki. Mama za swojego życia zrealizowała trzy malowidła, to na które otrzymaliśmy pieniądze mija codziennie setki ludzi. Z czasem będziemy się starali pozyskać wsparcie na odnowienie pozostałych dzieł – wyjaśniła Małgorzata Futkowska.

O tym, że opolskie dziedzictwo kulturowe jest ważne mówiła Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego UMWO. – Ratowanie dzieł tej opolskiej artystki jest dla nas priorytetem. Odpowiedzieliśmy na prośbę córki artystki. Jej unikalne dzieła znajdujące się w USK w Opolu są w niszczejącym stanie. Przy pomocy dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego staramy się o ich wpis do rejestru zabytków.  Liczymy, że procedura ta sfinalizuje się jeszcze w marcu – wyjaśniła Agnieszka Kamińska.

Jak dodała Agnieszka Kamińska, podpisane zostały także dwie inne umowy. – To wsparcie inicjatyw w ramach obchodów 70-lecia ZPAP Okręgu Opolskiego w wysokości 15 tysięcy złotych oraz dotacja na organizację Salonu Wiosennego 2024 – wymieniła.

Salon Wiosenny jest corocznym, konkursowym przeglądem osiągnięć środowiska artystycznego Opolszczyzny. Impreza zdążyła na stałe wpisać się w artystyczny kalendarz regionu. W tym roku na wystawie eksponowane będą dzieła z zakresu malarstwa, grafiki, ceramiki, rzeźby, fotografii, multimediów, które powstały w ostatnim roku. Podczas wernisażu zostanie ogłoszony werdykt jury dla najlepszych prac m.in. Grand Prix przyznane przez Marszałka Województwa Opolskiego, nagroda Prezydenta Miasta Opola, nagroda ZPAP.

kk/ na podstawie materiału DKD

 

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy