Oleski – powiat aktywnych ludzi. Spotkanie z mieszkańcami

Akcentem muzycznym rozpoczęliśmy spotkanie otwarte z mieszkańcami powiatu oleskiego. Marszałek wspólnie z wojewodą opolską przestawili obszary wsparcia, mieszkańcy i samorządowcy natomiast mieli okazję do zgłaszania swoich pomysłów i rozmowy z władzami województwa.

Razem na #Opolskie20latuUE

Powiat oleski to kolejny przystanek na mapie spotkań „Opolskie – 20 lat w UE”. Spotkaliśmy się już z aktywnymi mieszkańcami wsi – sołtysami, kołami gospodyń wiejskich, strażakami, organizacjami pozarządowymi, seniorami i partnerami w obszarze edukacji. Przed nami piątkowe (19 stycznia) spotkanie z zakresu kultury, sportu i turystyki.

Jak przyznał marszałek Andrzej Buła, polityka i praca na rzecz ludzi może łączyć. – Chcemy pokazać, że Opolski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski są połączone ważnymi celami pracy na rzecz naszych mieszkańców. Spotykamy się po to, aby porozmawiać, co mieszkańców interesuje w naszej pracy, przyszłości. Nigdy w historii Opolszczyzny nie było takich spotkań – podkreślał marszałek.

Wspólne obszary, wspólne potrzeby, wspólne patrzenie w przyszłość

Andrzej Buła mówił m.in. o tak ważnych celach, jak nowoczesne szpitale powiatowe. Ten oleski otrzymał w ostatnich latach z funduszy unijnych ponad 5,7 mln zł. Dzięki wsparciu funduszy unijnych przebudowany został oddział dziecięcy, ginekologiczny i wewnętrzny, pojawił się też nowoczesny tomograf. – Nowoczesne szpitale, dobry sprzęt to zachęta dla przyszłych lekarzy. Stworzyliśmy też system stypendiów dla studentów kierunku lekarskiego. Warto wspomnieć tu też o nowej propozycji, programie „Szansa na rodzicielstwo”, który wspiera szeroką diagnostykę i leczenie niepłodności – wymienił marszałek. Jak dodał, przed nami sporo wyzwań demograficznych, stąd samorząd musi nadążać za potrzebami, mieć refleksje praktyczne i dostosowywać swoją politykę do ciągłych zmian. Widać to w edukacji, kształceniu, polityce zdrowotnej, która ogromną dynamikę pokazała podczas pandemii.

O dużej dynamice pracy w samorządzie mówił też starosta oleski Roland Fabianek. Widać to m.in. w kształceniu zawodowym. – Projekt szkolnictwa zawodowego sprawił, że lokalni przedsiębiorcy skojarzyli się z uczniami, poznali się. Zobaczyliśmy dzięki temu potrzeby i deficyty. To było bardzo cenne – przyznał.

Olesno bardzo pozytywnie kojarzy się też wojewodzie opolskiej Monice Jurek. – W Oleśnie zdarzyło mi się być kilka razy, bardzo chętnie tu przyjeżdżałam. Miasto oprócz gościnności kojarzy mi się już od teraz z tymi talentami, które umiliły nam muzycznie spotkanie. Bycie wojewodą to służba mieszkańcom. Wspólnie z marszałkiem chcemy się skupić na wspólnych i priorytetowych celach – zdrowiu, bezpieczeństwie, edukacji i polityce społecznej – mówiła Monika Jurek.

Wojewoda opolska przypomniała, że z dumą przywróciła flagę Unii Europejskiej w budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zapewniła, że jej instytucja stała się otwarta i jej priorytetem jest dobry kontakt z mieszkańcami.

Łączyć potencjały, wspierać i edukować 

O łączeniu potencjału kultury i edukacji mówiła Agnieszka Hurnik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu. Kultura zaczyna się jej zdaniem od bardzo wczesnej edukacji j i młodzież powinna mieć do niej otwarty dostęp. Teraz te obszary są w dwóch osobnych ministerstwach i brakuje wspólnego pola działania. – Mówiąc o kulturze przeciętny mieszkaniec myśli o filharmonii, teatrze, a kultura rodzi się też w małych ośrodkach. Domy kultury pełnią też rolę edukatorów, oferujemy zajęcia w czasie ferii, wakacji, gdy szkoła ma egzaminy. Chcemy wspierać atrakcyjną edukację i współpracować systemowo z nauczycielami, aby dzieci będą miały radość z poznawania świata. Ważne, aby już na poziomie systemowym zagospodarować ten wspólny obszar, teraz realizujemy to jako inicjatywy oddolne. Warto zabrać dzieci szkolne do teatru, opery czy muzeum, żeby sobie wyrobiły opinię o tych miejscach. Program edukacyjny powinien zbliżać do kultury – przekonywała Agnieszka Hurnik.

kk

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy