Mija 100. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

Organizacja powstała dokładnie 7 listopada 1923 roku w Opolu. Ideą jej przyświecającą było pielęgnowanie kultury, szkolnictwa i języka polskiego. Warto przypomnieć jej historię wielu pokoleniom Polaków.

Uroczystość upamiętnienia działaczy I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu została zorganizowana przez Wojewodę Opolskiego, Stowarzyszenie Rodło Opole, Instytut Śląski w Opolu i Dom Polski Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się pod Pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”. Uczestnicy obchodów wzięli tez udział w otwarciu wystawy pn. „100 lecie Związku Polaków w Niemczech – ludzie, idee i pamięć”, która została przygotowana przez przedstawicieli V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, która znajdowała się na ziemi złotowskiej. II część uroczystości odbywającą się w Urzędzie Marszałkowskim uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Rodlanie”.

Jak wyjaśniła Katarzyna Mazur – Kulesza, prezes Stowarzyszenia RODŁO Opole. Spotkanie to okazja, aby upamiętnić działaczy I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. – Dokładnie sto lat temu, czyli 7 listopada 1923 roku I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech została zarejestrowana w Sądzie Obwodowym w Berlinie. Dlatego też wraz z Instytutem Śląskim w Opolu oraz Domem Polskim Centrum Idei Rodła w Zakrzewie postanowiliśmy przygotować tę uroczystość – wyjaśniła.

Barbara Matysek – Szopińska, dyrektor Domu Polskiego Centrum Idei Rodła w Zakrzewie przyznała, jak ważne jest, aby wychowywać młodych ludzi w duchu historii. – Przyjechaliśmy z północnej Wielkopolski, dawnej V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z Zespołem Pieśni i Tańca „Rodlanie”. W Zakrzewie bardzo kultywujemy tradycje „RODŁA” stąd nazwa naszej organizacji – wyjaśniła. Mówiła też o tym jak zaciekawiać młodzież nie łatwą historią Polski i Polaków. – Myślę, że warto pokazywać historię poprzez współczesne formy m.in. poprzez kulturę tj. Zespół Pieśni i Tańca, organizowanie Sejmików w Domu Polskim w Zakrzewie, warsztaty muzyczne czy taneczne, ale tez debaty i lekcje historyczne z udziałem młodzieży, których organizujemy sporo – dodała.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy