„Opolscy Gladiatorzy” docenieni

Podziękowaliśmy sportowcom, trenerom i działaczom za piękne emocje, moc sportowych wzruszeń i piękne reprezentowanie województwa opolskiego na arenach krajowych i międzynarodowych. Uroczysta Gala w Kędzierzynie – Koźlu zgromadziła wiele wybitnych osobliwości sportowych.

Za sukcesami stoi ciężka praca, godziny treningów, zgrupowań, często poświęceń w życiu prywatnym. Sport to smak zwycięstw, ale też gorycz porażek. Aby być najlepszym trzeba rywalizować z innymi, ale też z samym sobą, kształtować swój charakter, odporność, przełamywać bariery.

Ukłony dla ludzi opolskiego sportu

– Chcemy uhonorować ludzi, którzy przez ostatnie 25 lat bardzo ciężko pracowali na rzecz opolskiego sportu, Starali się, aby ten sport w trudnych także gospodarczo czasach utrzymał się na powierzchni. Doskonale znam ich historię, koleje losu. Wiem jak ciężko było niekiedy, aby ich zawodnicy i zawodniczki miały optymalne warunki rozwoju. Proces szkoleniowy wymaga determinacji i wsparcia. Należy pokazywać historię opolskiego sportu przez pryzmat ludzi – przyznał marszałek Andrzej Buła.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca przyznał, że jest dumny z opolskich zawodników i ludzi budujących opolski sport. – Startując ze znaczkiem „województwo opolskie”, pokazujecie, że nasz region, choć mały jest silny i utalentowany. Mam nadzieję, że znajdujecie w nas wsparcie i zainteresowanie. Nie ma tygodnia, aby ktoś ze środowiska sportowego u nas nie gościł. Dziękuję za zaangażowanie Departamentowi Sportu i Turystyki, którzy się Wami opiekują ze strony Urzędu – mówił.

Pucharem Fair Play przyznawany przez kapelana opolskiego sportu ks. Jerzego Kostorza został wyróżniony marszałek województwa Andrzej Buła.

Kapelanem 25-lecia został ks. Zygmunt Lubieniecki, dobry duch sportu opolskiego, któremu bardzo bliski jest szczególnie sport osób niepełnosprawnych. – Jako były piłkarz Odry Opole sport mam we krwi. Później jako kapłan byłem kapelanem sportu. Szczególnie bliski jest mi sport osób niepełnosprawnych i w tym miejscu dziękuję za wsparcie sportu niepełnosprawnych przez marszałka województwa. Przykładem były ostatnie zawody osób niepełnosprawnych w Turawie, które zgromadziły 360 wspaniałych zawodników. Dzięki sportowi można szerzyć dobro. Cieszę się, że docenieni zostali nie tylko Ci, którzy wyróżniają się wynikami sportowymi, ale też postawą sportową – mówił „Kapelan 25-lecia”.

Złote podium opolskich paraolimpijczyków to Barbara Bieganowska-Zając, Bartłomiej Mróz i Andrzej Zając.

Nagrody dla najlepszych zawodników

Przyznano też nagrody za wyniki sportowe osiągnięte w 2022 roku zawodnikom i trenerom. Do nagród zakwalifikowali się zawodnicy oraz ich trenerzy, którzy uzyskali: miejsca medalowe na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Akademickich Mistrzostwach Świata, klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, miejsca 4-8 na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy czy ustanowili rekord Świata i Polski.

Sporo sukcesów odnieśli opolscy lekkoatleci. – Lekkoatletyka to ponad 40 konkurencji kobiet i mężczyzn. Mamy już w tym roku już 37 medali na Mistrzostwach Polski w trudnych konkurencjach, ale co cieszy, zdobytych przez młodych zawodników. Myślę, że to też efekt programu „Lekkoatletyka dla każdego”. Powoli idziemy do przodu i uzupełniamy bazę obiektów – wyjaśnił Janusz Trzepizur.

Trenerka Anna Łotecka-Dabbachi (Ramada Opole) wraz ze swoimi zawodniczkami odnosi bardzo duże sukcesy. Zawodniczki trenują akrobatykę powietrzną, pole dance i aerial hub. – Przygodę z akrobatyką powietrzną można zacząć już od najmłodszych lat i jest to dyscyplina, która w Polsce bardzo się rozwija. Ten sport to ogromną satysfakcja i frajda, można powiedzieć „plac zabaw dla dzieci”, gdzie mogą dać się ponieść różnym akrobacjom w powietrzu, a przy okazji rzeźbi wszystkie mięśnie, ponieważ pracujemy z oporem naszego ciała. Debiutantom radze zacząć od gimnastyki i akrobatyki, aby poprawić swoją motorykę i popracować nad sylwetką, rozciągnąć się, wzmocnić i dopiero wejść na przyrządy.  Trening można zacząć już w wieku 6-7 lat – wyjaśniła. Największy sukces zawodniczek to tegoroczne mistrzostwo świata Julii Dynak w aerial hub. – Przed nami też Mistrzostwa Świata, ponieważ dziewczynki wygrały Mistrzostwa Polski. Za miesiąc ruszmy na podbój Finlandii, Barcelony i Madrytu – dodała.

– W treningi musimy włożyć dużo pracy, często ćwiczyć i pracować nad siłą i rozciągnięciem. Każdy element w takim układzie jest ważny. Trenujemy cztery razy w tygodniu – wyjaśniła Zofia Dabbachi.

Jakie są największe trudności? – To kwestia indywidualna. Mi najbardziej pasują treningi siłowe. Każdy woli coś innego. Akrobatyka łączy sport i sztukę. Trzeba być dobrze przygotowanym kondycyjnie, ale też być ekspresyjnym i artystycznym dodała – Lena Szpajcher.

Daniel Jano, trener taekwondo Sparta Głubczyce przekonuje, że dyscyplina jest bardzo uniwersalna i skierowana zarówno do 5-6 letnich dzieci, ale też ludzi 60-70 letnich. – Ma wartości ogólnorozwojowe, gdzie kształtuje się szybkość, gibkość i wytrzymałość, uczy także porażek, bo nie zawsze w życiu się wygrywa. Warto zaznaczyć, że odnosimy sukcesy na arenach krajowych i zagranicznych.  W ubiegłym roku startowaliśmy w pucharze świata i Europy, zdobywając czołowe miejsca – mówił.

Laureaci – Gala Sportu

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy