Kończymy koleją edycję projektu kompleksowej diagnostyki nad przyszłą mamą i maluchem do lat dwóch. Z oferty Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu skorzystało blisko 14 tysięcy osób.
Kończący się we wrześniu br. projekt pn. „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2, trwa od stycznia 2020. Dzięki niemu przyszła mama mogła wykonać m.in. badania prenatalne, rodzice skorzystali też z porad wielu specjalistów, skonsultowali swoje obawy i lepiej poznali potrzeby swojego dziecka.
Marszałek Andrzej Buła wyjaśnił, jak zrodził się pomysł na tak kompleksowy projekt. – To wynik dyskusji nt. tego, co ważne jest dla kobiet, które chcą urodzić dziecko. Co jest potrzebne, aby wesprzeć kobietę w ciąży i dziecko już po urodzeniu. Projekt spotkał się z dobrym przyjęciem. Oferta była kompleksowa, obejmowała usługi poza koszykiem NZF i dotyczyła wszystkich dzieci. Wzięło w nim udział wielu partnerów, doszło wsparcie infrastrukturalne. To bardzo ważne z punktu widzenia problemów demograficznych – mówił Andrzej Buła. Jak zapowiedział marszałek, działania będą kontynuowane. – Będę apelował, aby tworzyć pozytywny klimat chęci posiadania dziecka. To m.in. program „Szansa na Rodzicielstwo”. Tu ważna jest kompleksowość, cieszę się z obecności wielu szpitali – przyznał.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale przede wszystkim zadowoleni są rodzice, którzy skorzystali z tego projektu. Zrealizowaliśmy ponad 48 tysięcy świadczeń, skorzystało z niego 13 775 osób, w tym 5200 z miasta Opola, 3000 z powiatu opolskiego i około 5500 z pozostałych powiatów. Co ważne, były to świadczenia, które nie są refundowane z NFZ – m.in. badania prenatalne kobiet do 35 r.ż. oraz wszelkie świadczenia związane z wykrywaniem nieprawidłowości w rozwoju dziecka – wyjaśniła Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN.
Jak ważne jest wykrywanie nieprawidłowości na wczesnym etapie mówił m.in. Marcin Pasternok, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii województwa opolskiego. – Mogliśmy objąć badaniami prenatalnymi kobiety do 35 r.ż., dla których NFZ nie przewidywał takich badań. Mówiąc o Opolu i powiecie opolskim od 2020 roku do lipca tego roku wykonaliśmy ponad 7 tysięcy badań. Odbyło się ponad 300 konsultacji genetycznych, z czego u około 100 płodów zostały wykryte nieprawidłowości anatomiczne lub genetyczne. W tym przypadku Panie zostały skierowane do ośrodków referencyjnych celem kompleksowej opieki nad matką i później dzieckiem – wyjaśnił specjalista.
Projekt to także, jak podkreślił lekarz, korzyści dla personelu. – Pozwolił zwiększyć kompetencje kadry medycznej i zdobyć doświadczenie. Udało się nam doposażyć także pracownie ultrasonograficzne. Co warto podkreślić, w 2017 w województwie opolskim urodziło się ponad 9,5 tysiąca dzieci, w tym roku jeśli urodzi się 6 tysięcy to będzie duży sukces. Takie programy mają szansę poprawić tę sytuację – dodał Marcin Pasternok.
Małgorzata Gawor, lekarz neonatolog, pediatra z KCGPiN na co dzień czuwa nad diagnozowaniem rozwoju najmłodszych pacjentów. Jak podkreśla, program dam rodzicom poczucie bezpieczeństwo, możliwość poznania swojego dziecka przez oboje rodziców. – Ponieważ program miał na celu właśnie diagnostykę, w sytuacji stwierdzenia pewnych nieprawidłowości możemy planować dalsze postępowanie, aby pomóc maluchowi. Bywają sytuacje, które wydają się rodzicom nieprawidłowe, a okazują się charakterystyczne dla pewnych etapów rozwoju noworodkowego i niemowlęcego. My wtedy możemy uspokoić rodziców. 1000 pierwszych dni dziecka jest dla niego bardzo ważne – podkreśliła neonatolog.
O tym, co jest ważne dla przyszłych rodziców mówiła natomiast przyszła mama Katarzyna Doros – Stachoń. – Przyszła mam czuje się spokojna, gdy wie, że może liczyć na wsparcie specjalistów m.in. położnej czy lekarza. Sama świadomość, że można się zbadać i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, to coś ważnego dla przyszłego rodzica. Taką możliwość dawały na pewno badania prenatalne, które można było wykonać przed 35 r. ż. Duży komfort to fakt, że możemy zadzwonić do położnej, skorzystać ze szkoły rodzenia, a gdy na świecie pojawi się już dziecko skonsultować nasze wątpliwości i obawy ze specjalistami – mówiła.
kk