Najpiękniejsze korony Dożynek Wojewódzkich 2023

Wybór tej najpiękniejszej nie był łatwy. Każda z czterdziestu zgłoszonych prac to unikatowy zamysł ich twórców, godziny misternych prac i elementy nawiązujące do lokalnej kultury. Poznaliśmy laureatów w trzech kategoriach.

Celem konkursu jest kultywowanie i dokumentowanie tradycji regionalnej plastyki obrzędowej związanej z okresem żniw, jak również zwiększenie aktywności życia kulturalnego mieszkańców wsi.

W tym roku oceniane były korony dożynkowe i prace plastyczne z podziałem na trzy kategorie: korony dożynkowe kłosowo – ziarnkowe, korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne, debiut. W kategorii pn. „debiut”, zostaną ocenione korony/prace plastyczne wykonane przez delegacje, które w ostatnich 10 latach, tj. od 2012 roku, nie uczestniczyły w Wojewódzkim Konkursie Koron Dożynkowych.

Piękna, bogato zdobiona korona przyjechała m.in. z Gogolina i jak się okazało, zdobyła I miejsce w kategorii kłosowo – ziarnkowych, spośród 22 prac w tej kategorii. – Powstawała co najmniej sześć tygodni, ale pracowałyśmy każdego dnia od godziny 15 do 19. Spotykałyśmy się w grupach, jedne Panie wiązały zboże, inne robiły wzorki, trzecie mocowały je na koronie. Także to jest to praca zespołowa. Elementy pracy nawiązują do Gogolina. Na emblemacie mamy nasze wzory gogolińskie – wyjaśniła Waltrauda Wicher z dzielnicy Gogolin – Karłubiec, twórczyni dzieła.

II miejsce zdobyła korona z Bąkowic w gminie Świerczów, a trzecie sołectwo Chróścina, reprezentująca Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych.

Wyróżnienie w tej kategorii otzymały m.in. Panie z sołectwa Winiary w gminie Głogówek. Jak przyznała Joanna Kozubek z Koła Gospodyń Wiejskich z Głogówka – Winiar, wraz z koleżankami koronę zaczęły tworzyć już w maju. – Wszystkie z nas miały tu udział. Jest to korona kłosowo – ziarnowa. Widzimy tu m.in. owoce z tegorocznych zbiorów – winogrona, jabłka – mówiła twórczyni. Zaangażowane w tworzenie korony były nie tylko Panie. – Angażują się głównie Panie, ale przy cięższych rzeczach wspierają nas Panowie. Korony tworzymy każdego roku – dodała Teresa Morawiec.

Wiesława Dominik, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Pilszczu mówiła, że tworzenie korony zaczyna się od stelaża, który należy do zadania męskiej części Pilszcza. – Następnie my przystępujemy do pracy. Pojawia się plecione zboże, jęczmień, owies i pszenica. Nasza koronę od czerwca tworzyło kilkanaście osób – mówiła mieszkanka Pilszcza.

Poza samym dziełem, spotkania przy koronie, mają dużo więcej pozytywów. – To integracja, ale też wyzwanie, ponieważ bierzemy udział w Dożynkach Wojewódzkich. Na pewno twórcze spędzanie czasu wyzwala większe zaangażowanie mieszkańców, a chcemy stworzyć coś wyjątkowego. Przypominam też, że w przeszłości zajęliśmy już II miejsce w konkursie koron, właśnie w kategorii prac plastycznych. Wtedy prezentowaliśmy obraz Matki Boskiej Pilszczańskiej, dzisiaj kielich dziękczynny – dodała sołtys Danuta Rudnicka.

Aneta Kałużna i Wierzbabki z Wierzbia z gminy Łambinowice to zwyciężczynie kategorii „debiut”. – Korona powstawała od czerwca, a zamysł, jak ma wyglądać, urodził się spontanicznie. Jest nas piętnaście. Pomysł, aby startować w kategorii debiuty powstał podczas spotkania nt. koron dożynkowych w Grodźcu. Koronę pleciemy co roku i postanowiłyśmy wystartować do rywalizacji i pokazać szerszej publiczności. Jesteśmy bardzo szczęśliwe – zapewniła.

W kategorii „korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne” wygrały twórczynie z Wierzbięcic w gminie Nysa.

Oceny zgłoszonych prac oraz koron dokonała komisja konkursowa powołana przez Marszałka Województwa Opolskiego. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają nagrody finansowe. Warto dodać, że laureat  I miejsca w kategorii kłosowo – ziarnkowej reprezentować będzie województwo opolskie podczas Dożynek Prezydenckich w 2024 r.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy