Młodość przychodzi z wiekiem

To hasło VI już Regionalnego Dnia Seniora. Kilkuset aktywnych seniorów bawiło się, edukowało i poznawało ofertę skierowaną do nich w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu. Zabawę umilały występy artystyczne i warsztaty.

Seniorzy województwa opolskiego działają w różnych klubach, stowarzyszeniach, kołach gospodyń wiejskich. Biorą też udział w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, szkoleniach i warsztatach. Kto chce być aktywny, ma naprawdę wiele możliwości.

– Bardzo cieszę się, ze mamy w naszym województwie seniorów aktywnych. Dzięki aktywności są zdrowi, a my potrzebujemy takich właśnie aktywnych członków naszego społeczeństwa. Porady, stoiska, występy artystyczne to bogaty program, który przygotowaliśmy dla naszych starszych mieszkańców – przyznała wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura.

Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego przyznaje, że aktywność wypływa z charakteru i serca człowieka. – Trzeba kochać ludzi i być między nimi. Warto wymieniać się własnym doświadczeniem i umieć je przekazać. Trzeba być otwartym i być przygotowanym na zmiany – mówiła. Jak dodała, jako aktywna seniorka, stale namawia innych, aby wyjść z domu i otworzyć się na ludzi. – Nie jest to łatwe. Cieszy, gdy udaję się wyciągnąć z domu chociaż jedną sąsiadkę. Czasami ta niechęć wyjścia z domu wynika ze strachu, niedyspozycji zdrowotnych czy warunków ekonomicznych. Cały czas jednak nad tym pracujemy jako Forum Seniorów – zapewniała.

Aktywna jesień życia

Sami seniorzy także przekonują, że czasu emerytury wcale nie spędzają w fotelu przed telewizorem. – Jestem bardzo aktywna. Należę do dwóch uniwersytetów i klubu. Dużo ruszam się i spełniam, chociaż czasu nigdy nie jest za dużo. Wszystkim, którzy siedzą w domu polecam aktywność. Aby być w formie, trzeba dużo się ruszać – zachęcała Maria.

W aktywnej gminie Popielów mieszkają aktywni seniorzy m.in. Marianna i Gertruda. – Mamy spotkania trzy razy w tygodniu. Mamy też gimnastykę. Spotykamy się na kawie i wielu aktywnościach. Jest wśród nas nawet jeden Pan – przyznała Marianna. – Wymieniamy się przepisami, umiejętnościami. Zachęcamy się i inspirujemy. Jeździmy na wycieczki. W gminie działają już trzy kluby seniora i wkrótce otwiera się czwarty – dodała Gertuda.

Seniorze, uważaj na siebie

Jak zapewnia Polska Policja, wciąż warto przypominać o bezpieczeństwie seniorów. – Każda okazja jest dobra, aby przypomnieć o warunkach bezpieczeństwa. Mimo nagłaśniania, akcji społecznych czy prelekcji seniorzy cały czas padają ofiarami oszustw. W 2020 roku aż 5 mln złotych wyłudzili oszuści tylko na terenie województwa opolskiego, dlatego to wciąż aktualny temat.  Dlatego przypominamy, prosimy, aby rozmawiać ze swoimi bliski, zwłaszcza tymi, którzy nie wychodzą z domu – wyjaśniła Agnieszka Nierychła, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

Jak działają teraz oszuści? – Wciąż spotykamy się z metodami oszustwa na policjanta, natomiast wnuczka już coraz rzadziej. Teraz oszuści idą w kierunku listonosza czy pracownika banku. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy czy ważnych danych, placówka w tak ważnych sprawach wzywa nas do siebie – mówiła policjantka.

Realizatorem zadania było Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy