Szansa na pracę. Jeszcze można składać wnioski

Ponad 3000 osób będzie objętych wsparciem powiatowych urzędów pracy w regionie. 655 z nich ma otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej. Podpisano umowy dotyczące programu „Nowe możliwości” w ramach pierwszego naboru do Europejskiego Funduszu Społecznego+.

Nabór pozwoli na sfinansowanie działań, służących aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy. Wsparcie udzielać będzie 11 powiatowych urzędów pracy na łączną kwotę 56 069 000 zł. Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu podkreśla, że program to również pomoc dla pracodawców. – Fundusze europejskie dla województwa opolskiego dają wiele możliwości. Te projekty dedykowane są naszym mieszkańcom. Pomagają tym, którzy szukają pracy, bądź potrzebują doszkolenia. Jest to również wsparcie na utworzenie nowych miejsc pracy. Programem objętych zostanie co najmniej 3000 osób. Każdy z urzędów ma bardzo podobną ofertę – mówi Maciej Kalski.

Urzędy pracy w większości zakończyły bądź kończą nabory do projektów związanych z utworzeniem nowych miejsc pracy. Już w lutym, bezpośrednio po wynegocjowaniu programu operacyjnego FEO  dla województwa opolskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu i inne instytucje koordynujące realizację programu na poziomie województwa, były gotowe do uruchomienia środków europejskich, w tym do ogłoszenia naboru na projekty powiatowych urzędów pracy. Nabór formalnie można było jednak ogłosić dopiero po podpisaniu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  programu dla województwa opolskiego.

– Możemy przekazać powiatowym urzędom pracy pieniądze, dzięki którym mieszkańcy będą mogli odnaleźć się na rynku pracy. Na te pieniądze czekaliśmy od lutego. Nabory trwały już od maja. Dzięki temu pomocą obejmiemy długotrwale bezrobotnych, w wieku 18-29 lat, powyżej 55 roku życia oraz osoby z  niepełnosprawnościami – mówi Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego.

Dyrektor PUP w Strzelcach Opolskich Roman Kus podkreśla, że projekt cieszy się ogromny zainteresowaniem. – Czekaliśmy ponad pół roku na te pieniądze. Za chwilę zaczniemy podpisywanie umów. Bardzo dużą popularnością cieszą się dofinansowania na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej. Duże zainteresowanie jest dofinansowaniem do zakupu sprzętu. Podobnie cieszą się zainteresowaniem prace interwencyjne – mówi Roman Kus.

Wsparcie założenia  działalności gospodarczej to nie jedyne oferty aktywizacji osób bezrobotnych (w ramach działania 5.1) powiatowych urzędów pracy finansowane z środków Unii Europejskiej w ramach EFS+. Są to projekty stażowe, obecnie np. w PUP w Nysie można składać wnioski na staże dla osób bezrobotnych dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe formy działaniach to m.in. wsparcie w organizowaniu prac interwencyjnych, bony na zasiedlenie dla bezrobotnych, szkolenia indywidualne. Szczegółowych informacji warto szukać na stronach powiatowych urzędów pracy.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy