Potyczki na słowa i sztuka konwersacji

III Turniej debat oksfordzkich o puchar Marszałka Województwa Opolskiego to merytoryczna dyskusja skupiona w tym roku na 25-leciu obrony Opolszczyzny. Młodzi ludzie debatowali o roli samorządu terytorialnego, jego kompetencjach i znaczeniu dla mieszkańców.  

Młodzież szkolna z czterech opolskich liceów miała za zadanie odniesienie się do założonych tez, bronić ich lub je obalić. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i przy wsparciu samorządu województwa opolskiego.

Duże znaczenie takich spotkań podkreśla Krystyna Błażewska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku, przy którym działa Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz, organizator wydarzenia. – Stwarzamy taką przestrzeń, dla której nie ma zbyt dużo czasu podczas zajęć szkolnych. Uczniowie podczas debat uczą się argumentowania, wyszukiwania informacji i ważnego słuchania. W jej trakcie mogą odnieść informacje do swojego kontrmówcy. Pochłania to sporo czasu, ale bardzo kształcące – podkreśliła.

Jan Piosik, prezes Fundacji Projekty Edukacyjne wyjaśnia, że debata oksfordzka jest symulacją obrad Izby Gmin, czyli izby niższej Parlamentu Brytyjskiego. – Tak naprawdę jest to skondensowany zestaw ćwiczeń w zakresie umiejętności komunikowani się z innymi ludźmi. Ma nas to uczyć wystąpień publicznych, oswajać się z tremą, uczyć argumentowania, a z drugiej strony okazywania szacunku naszym adwersarzom, umiejętności słuchania i zachowania odpowiedniej formy. To umiejętności potrzebne w życiu społecznym i na rynku pracy – przyznał.

– Debatowaliśmy na tematy związane z tożsamością regionalną. O tym czy powinno zwiększyć się rolę samorządów czy jednak wojewodów i jaka jest relacja pomiędzy tymi podmiotami. Rozmawialiśmy o potencjalnych możliwościach podziału województw w roku 1998 przy reformie samorządowej i pytaniem czy powinien istnieć jeden wielki Śląsk? Mamy trzy województwa, a co byłoby gdyby były połączone? Podejmowaliśmy też temat, czy dla młodych ludzi ważne są też wydarzenia, z powodu których się spotykamy i jak postrzegają walkę o województwo – wymienił Michał z STO w Kluczborku.

O tym co liczy się w takich debatach mówił natomiast Łukasz z ZSO w Kluczborku. – W takiej debacie liczy się przygotowanie, na bieżąco trzeba słuchać rywali i być przygotowanym na wszystkie ewentualności. Kluczowa jest też umiejętność zadawania pytań – mówił.

Amelia z I LO w Oleśnie przyznała, że takie potyczki na słowa, to ważna inwestycja w przyszłość. – Debata rozwija umiejętność swobodnego i ładnego wypowiadania się. Jeśli ktoś ma problem ze śmiałością to może być dla niego znakomite ćwiczenie, które pomoże na studiach, w pracy, aby bronić swojej opinii – przyznała.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy