MIS inspiruje, zachęca i pobudza inicjatywę

Aktywności, pomysłowości i pracowitości mieszkańcom opolskich wsi trudno odmówić. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka wspiera ich plany, marzenia i rozpoczęte projekty. Pierwsza edycja za nami, rozpoczęliśmy kolejną. Czas pokazać, co już udało się zrealizować.

Budżet województwa wsparł w ciągu trzech lat 1006 opolskich sołectw na łączną kwotę 5,4 mln złotych. Każde z nich otrzymało po 5 tysięcy złotych. Skorzystały wszystkie uprawnione gminy. MIS pokazał aktywność sołtysów, mieszkańców i lokalnych liderów. Dzięki MIS w latach 2020 – 2022 zrealizowano projekty o łącznej wartości 9,7 mln złotych.

Co najważniejsze, to sami mieszkańcy wsi wskazywali, na co chcą wydać pieniądze w swoich małych ojczyznach – to właśnie umożliwienie im wpływu na przeznaczanie tych środków z budżetu województwa jest celem Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Warto podkreślić, że to właśnie mieszkańcy wykonali wiele prac własnymi siłami, co w efekcie obniżyło końcowe koszty projektów. Powstały piękne place wiejskie, miejsca rekreacji i integracji, doposażone zostały świetlice wiejskie, w centrach wsi pojawiły się nowe nasadzenia, piękne rośliny czy ławki.

MIS wyzwała inicjatywę

Jak zapewnia Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego, obszary wiejskie mają wiele możliwości pozyskiwania pieniędzy. – Poza zaangażowaniem ludzkim ważnym dla funkcjonowania sołectwa, bardzo istotne są też pieniądze. Każda możliwość pozyskania ich, jak: Fundusz Sołecki, Marszałkowska Inicjatywa Sołecka czy też konkursy prowadzone przez nasz departament to duże szanse – przyznał. – W MIS stawiamy na pomysł. Wieś jest atrakcyjna do mieszkania i realizowania się. Jeżeli się naszym mieszkańcom stworzy możliwości, oni chętnie z nich skorzystają – dodał marszałek Andrzej Buła.

A jakie projekty mamy dzięki MIS? W sołectwie Kielcza powstał atrakcyjny teren rekreacyjny. Jak przekonuje sołtys sołectwa Jan Czanguleit, zadanie było bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców i zmobilizowało ich do wspólnej pracy. – Zagospodarowaliśmy teren przy przedszkolu i szkole. Stworzyliśmy ścieżki, utwardziliśmy miejsca postojowe, powstał klomb i nasadzenia. Jest też siłownia na powietrzu. Do tych 5 tysięcy doszły pieniądze gminne i sołeckie. Całość kosztowała około 50 tysięcy złotych – wyjaśnił.

Na marszałkowską propozycję bardzo entuzjastycznie zareagowało też sołectwo Żędowice w gminie Zawadzkie. – Przygotowywaliśmy się do MIS, ponieważ sąsiednia miejscowość realizowała ją rok wcześniej. Ogrodziliśmy plac zabaw, aby było bezpieczniej. Do pieniędzy z urzędu marszałkowskiego dołożyliśmy 8 tysięcy złotych – mówił Jerzy Stasz, sołtys Żędowic.

Słoków to małe sołectwo w gminie Lubrza. Tu MIS także miał swój udział w realizacji planów mieszkańców. – Mieliśmy okazję jako mała miejscowość wykorzystać środki marszałkowskie i połączyć siły wraz ze środkami gminnymi i powiatowymi. Zagospodarowaliśmy teren po tzw. byłym folwarku. Pojawiła się zieleń, pergole. Mamy teraz piękny plac, który cieszy oko i służy mieszkańcom – wyjaśniła Irena Ułan, mieszkanka Słokowa.

– Pomysł powstał sam, w odpowiedzi na potrzebę. Wyremontowaliśmy i urządziliśmy pomieszczenie kuchenne w straży pożarnej. To był bardzo konieczny remont, a pojawiła się ku temu doskonała okazja. Pomogła gmina i cieszymy się pięknym i funkcjonalnym miejscem – cieszyła się Róża Wilim, sołtys Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie.

MIS nie zwalnia tempa

Idea wsparcia sołectw w takiej formie jak najbardziej się sprawdziła. Sejmik województwa opolskiego zadecydował, że kwota, którą otrzyma każde sołectwo w ciągu najbliższych trzech lat, zwiększy się ze wspomnianych 5 tysięcy złotych do 6,5 tysiąca złotych. Czekamy na kolejne realizacje i do zobaczenia! Warto zaglądać na profil Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej oraz na stronę.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy