Drogowa inwestycja w Kietrzu na finale

Ostatnia prosta przebudowy drogi wojewódzkiej w Kietrzu. Z nowej drogi mieszkańcy i kierowcy powinni cieszyć się w wakacje. Większość prac została już wykonana.

 

W Kietrzu trwa przebudowa drogi wojewódzkiej, która znaczna część przebiega przez samą miejscowość. Najważniejsze prace, czyli roboty branży elektroenergetycznej, kanalizacji i sieci gazowej zostały już zakończone. Nawierzchnie bitumiczne są ułożone w 98 %. Do wykonania pozostaje nawierzchnia na ul. Niepodległości i ul. Długiej.

Kierownik budowy Piotr Kopeć opowiada, że dużym wyzwaniem była sieć gazowa, która budowana była jeszcze w latach osiemdziesiątych w tzw. czynie społecznym. – W tej drodze mamy ukryte cztery sieci: deszczową, sanitarną, gazową i wodną. Samych urządzeń deszczowych jest około 150 w całej drodze. Budowa była trudna ponieważ w części przebiegała w zwartej zabudowie. Sieć gazowa często znajdowała się nie w tych miejscach, jakie były oznaczone na mapach. Efekt naszych prac widać dopiero teraz – mówi Piotr Kopeć.

Droga ma długość 4,17 km, z czego około 2,2 km znajduje się w obszarze miejskim, a 1,97 km poza miastem. Obecnie roboty skupiają się na odcinku  w rejonie ronda przy ul Niepodległości i Długiej, gdzie trwają prace dotyczące chodników (90 % chodników z całego zakresu inwestycji jest zakończonych). Na całym odcinku prowadzone są prace wykończeniowe (humusowanie, plantowanie, ostatnie przełączenia sieci).

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza przypomina, że budowa rozpoczęła się w listopadzie 2021 r. Do końca roku 2022 r., na obszarze pozamiejskim wykonano większość robót drogowych – wykonano prawie całą konstrukcje drogową (bez warstwy ścieralnej) oraz 2 przepusty. W obszarze miejskim prowadzono w tym czasie prace branżowe – gazowe, sieci kanalizacyjne i elektroenergetyczne (oraz roboty dot. konstrukcji jezdni). – To jedna z większych inwestycji finansowanych z pieniędzy unijnych. Współdziałają ze sobą dwa samorządy –  wojewódzki i gminny. To nie tylko budowa drogi, ale również wszystkie sieci miejskie. Te wszystkie prace skoordynowaliśmy tak, aby nie trzeba było już w przyszłości rozkopać tego, co zostało zrobione. Te urządzenia schowane w ziemi to bardzo ważna część prac. Inwestycja kończy się na granicy z województwem śląskim – mówi Szymon Ogłaza.

Z inwestycji cieszy się Piotr Soczyński, starosta głubczycki. – Jest to droga bardzo ważna. Cieszy fakt, że inwestycja dobiega końca – mówi dodając, że droga 416 będzie remontowana w Boguchwałowie, gdzie zostanie stworzone tzw. obejście miejscowości.

Zbigniew Ziółko radny województwa opolskiego przypomina, że każda inwestycja drogowa w regionie jest ważna. – Zapotrzebowanie na remonty dróg jest bardzo duże – zaznacza.

Podobnego entuzjazmu nie kryje burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna – Bator. – Ta droga to udogodnienie dla mieszkańców w wielu aspektach. Tuta będzie ładnie. Miasto zyskało dodatkowy walor. Nam też zależy na stworzeniu dobrych warunków dla przedsiębiorców. Tuż obok wyremontowanej drogi jeden z przedsiębiorców kupił działkę z celem inwestycyjnym – mówi pani burmistrz.

O pozytywnych aspektach dla lokalnego biznesu mówi także właściciel firmy BioChem Kietrz Dariusz Czyż. – Jest to dla nas duże udogodnienie. Nasi dostawcy i klienci mają lepszy dojazd. Nowe udogodnienia mam nadzieję, że wpłyną na otwarcie naszego biznesu dla sąsiadów z Czech – podkreśla, a  właściciel firmy Agro Eko Grzegorz Pilch zauważa, że inwestycje miejskie mają wpływ na atrakcyjność dla biznesu. – Każda inwestycja i nowa jakość pomagają nam, przedsiębiorcom. Ważny dla nas jest dojazd i przyciągnięcie nowych klientów. Kietrz jest miejscowością przygraniczną, a tego typu inwestycje pokazują, że region rozwija się równomiernie. – mówi.

Przypomnijmy, że w ramach budowy drogi zbudowano m.in. rondo czterowlotowe z ul. Długą i Traugutta, ponad 2 kilometry chodników, zatoki autobusowe, a całość dostosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne (płyty integracyjne). Doga w pełni powinna zostać oddana jeszcze przed wakacjami.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy