Świętujemy aktywnie 25 lat województwa opolskiego

To nazwa otwartego konkursu ofert i zaproszenie do dziewięciu ciekawych wydarzeń, które zorganizuje wkrótce osiem organizacji pozarządowych z całego regionu. Na organizację przedsięwzięć samorząd województwa opolskiego przeznaczył 315 tysięcy złotych.

Na rowerze, w plenerze, pięknych okolicznościach przyrody i w uśmiechem na ustach. Tak wspólnoty lokalne chcą uczcić 25-lecie obrony województwa opolskiego. Trwają przygotowania, a wydarzenia odbędą się w okresie wiosenno – letnim.

Jak przyznaje marszałek Andrzej Buła, jeśli mieszkańcy województwa mają chęci, to samorząd województwa musi pokazać, że ma możliwości. – Dajemy szansę naszym partnerom, aby wykazali się kreatywnością i zrobili dla ludzi to, co tak naprawdę ich interesuje. Przez różnego rodzaju aktywności chcemy pokazać naszej społeczności, że warto było wtedy walczyć o utrzymanie województwa. W zeszłym roku były tylko wycieczki rowerowe, ten rok uatrakcyjniamy innymi możliwościami, zarówno w konkursie związanym z promocją, ale też kulturą, gdzie mamy hasło związane z 25-leciem. Będziemy rozstrzygać także „Opolskie dla młodzieży”, gdzie także przewidziana jest niemała kwota 750 tysięcy złotych na inicjatywy grup nieformalnych – wyjaśnił.

– Planujemy kontynuować ideę wycieczek rowerowych W tym roku konkretnie po ziemi krapkowickiej, gdzie jest kilkanaście ciekawych punktów. Chcemy je zwiedzić i w towarzystwie przewodnika lepiej je poznać i na nowo odkryć – mówił Piotr Kołek ze Stowarzyszenia „Sukces po Opolsku”

Stowarzyszenie OSP Powiatu Kluczborskiego szykuje dwie inicjatywy, dla powiatu oleskiego i powiatu kluczborskiego. – Obie są aktywne i przewidują rajd rowerowy. W powiecie kluczborskim planujemy ponadto organizację uroczystego koncertu z okazji 25 lat obrony województwa. W powicie oleskim odbędzie się natomiast bieg na 5 km, marsz nordic walking – wyjaśnia Artur Nowak, przewodniczący Stowarzyszenia OSP Powiatu Kluczborskiego.

Lokalna historia i hutnictwo to temat przewodni inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi. Jak zapewnia Józef Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia, atrakcji będzie mnóstwo. –  Zamierzamy zorganizować trzy rajdy rowerowe w powiecie opolskim, śladami obiektów historycznych, szczególnie śladami hutnictwa w dolinie Małej Panwi, ale także wokół Opola. Odbędą się one w lipcu i sierpniu. Planujemy także organizację festynu przy okazji Święta Mostu i Żeliwa w drugi weekend września – zapowiada.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy