Kolejny zastrzyk finansowy dla opolskiej wsi

Blisko 370 tysięcy złotych na jedenaście cennych inicjatyw przekazał partnerom Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich samorząd województwa opolskiego. Dzięki projektom poznamy lepiej tradycje, walory kulturalne i przyrodnicze opolskich wsi. 

Do konkursu wpłynęło dziewiętnaście propozycji projektów o łącznej kwocie kosztów kwalifikowanych blisko 740 tys. złotych. Wśród jedenastu wyłonionych jest m.in. projekt Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lipowa pn. „Poznajemy i wzbogacamy zasoby przyrodnicze wsi”. – Pieniądze przeznaczymy na pilotażowy projekt, tzn. opracowanie koncepcji zagospodarowania publicznych terenów wiejskich na parki i ogrody wiejskie. Chcemy pokazać, że o ile Opolszczyzna nie posiada ogrodu botanicznego, jest możliwość powstawania takich miejsc rozproszonych na terenie miejscowości – wyjaśnił Grzegorz Kuśmierczyk, prezes Stowarzyszenia. Jak dodał, koncepcje takich miejsc powstaną w porozumieniu z mieszkańcami. Kolejnym celem projektu jest inwentaryzacja przyrodnicza. – Takich inwentaryzacji na naszych wsiach jeszcze nie przeprowadzaliśmy. Te dwa elementy będziemy realizować równocześnie, wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – mówił. Dodajmy, że projekt będzie prowadzony w Stobrawie (gmina Popielów) i Ciepielowicach (gmina Dąbrowa).

Agnieszka Bachowska, prezes LGD Górna Prosna mówiła, że 60 tysięcy dotacji zamierzają przeznaczyć na wydanie gry planszowej dotyczącej ciekawych miejsc przyrodniczych, historycznych i atrakcji. Poza tym powstanie wielkoformatowa gra, wykorzystywana podczas spotkań z mieszkańcami. – To plansza 3×4 metry. Partnerami są Gminne Ośrodki Kultury, każdy z nich przygotuje po 20 pytań dotyczących czterech gmin wchodzących w skład LGD Górna Prosna. Chcemy dotrzeć do młodszych odbiorców. Rozpoczęliśmy KSOW cyklem publikacji, w tym roku była także gra memory. Teraz ukierunkujemy się na najmłodszych odbiorców, aby ich zainteresować i włączyć w naszą aktywność – wyjaśniła.

LGD Kraina Świętej Anny zrealizuje zadanie „Aktywna i atrakcyjna Kraina w cieniu wulkanu”. – Chcemy zrobić przewodnik po sołectwach i pokazać, jak piękne projekty zostały na naszym obszarze zrealizowane. Ogłosimy konkurs na przegląd zrealizowanych już projektów. Chcemy wyłonić najciekawsze opisać, pokazać, wydać przewodnik i stworzyć film. To ma pokazać, że obszary wiejskie są doskonałym miejscem do życia, pracy i realizowania się. Konkurs zostanie ogłoszony w maju – wyjaśniła Ewa Maria Piłat, prezes stowarzyszenia.

Umowy w imieniu samorządu województwa wręczyli marszałek Andrzej Buła i członek zarządu województwa Antoni Konopka.

O różnorodności partnerów i projektów mówił natomiast marszałek Andrzej Buła. – Różnorodność partnerów wynika z różnorodności środowisk, z których pochodzą. Poszukują oni różnych zainteresowań – sportu, turystyki, etnografii, kulinariów czy bezpieczeństwo jak OSP. Ta różnorodność na wsi jest większa niż w mieście. Często Ci aktywni ludzie pełnią rolę multiplikatorów wszystkiego. Są w kulturze, sporcie, turystyce. Sieciują ze sobą KGW, pasjonatów i amatorów wspomnień historycznych, wsi tematycznych – wyjaśnił. Marszałek zapewnił o współpracy i pomocy samorządu województwa na każdym etapie realizacji projektu. – My jako urzędnicy mamy kogoś, kto działa w terenie w naszym imieniu. Chcemy być obecni i pomocni na każdym etapie realizacji i rozliczania projektu. Ta współpraca nie kończy się na podpisaniu umowy. Wybieramy sprawdzonych partnerów, aby sprostać wyzwaniom poprawy jakości życia na wsi. Naszym zadaniem jest pokazanie możliwości i szans – mówił. 

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy